Olga Tokarczuk tym razem bez Bookera. Kim jest tegoroczna laureatka – Geetanjali Shree?

Data: 2022-05-27 09:14:34 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta gala wręczenia tegorocznej nagrody Międzynarodowego Bookera. Wśród nominowanych znalazła się Olga Tokarczuk za Księgi Jakubowe w tłumaczenie Jennifer Croft. Nagrodę ostatecznie przyznano jednak autorce powieści Tomb of Sand Geetanjali Shree.

Obrazek w treści Olga Tokarczuk tym razem bez Bookera. Kim jest tegoroczna laureatka – Geetanjali Shree? [jpg]Fot. The Booker Prizes

26 kwietnia ujawniono, kto w 2022 roku został laureatem International Booker Prize. Na krótkiej liście nominowanych w tym roku ponownie znalazła się Olga Tokarczuk, jednak ostatecznie nie do pisarki z Polski powędrowała prestiżowa nagroda.

International Booker Prize 2022 – kim jest Geetanjali Shree?

Po godzinie 23 czasu polskiego ujawniono, że tegorocznego Międzynarodowego Bookera przyznano Geetanjali Shree, mieszkającej w Indiach pisarce, która do nagrody nominowana była za powieść Tomb of Sand. Shree urodziła się w Mainpuri w Indiach w 1957 roku.

Czytaj także:  Znamy nominowanych do Międzynarodowego Bookera 2022! Kto miał szansę na nagrodę?

W dorobku autorki znajdują się – oprócz nagrodzonej książki Tomb of Sand – także dwie inne powieści oraz zbiory opowiadań. Książki autorki przetłumaczone zostały m.in. na język angielski, francuski oraz niemiecki. W naszym kraju dzieła pisarki nie ukazały się dotychczas nakładem żadnego z polskich wydawców.

Tomb of Sand – co wiadomo o nagrodzonej powieści?

Książka Shree w oryginale napisana została w języku hindi, a na język angielski w ubiegłym roku przełożona została przez Daisy Rockwell. W Międzynarodowym Bookerze nagrody przyznawane są zarówno twórcom, jak i tłumaczom odpowiedzialnym za honorowany przekład.

Tomb of Sand to powieść, której akcja rozgrywa się w północnej części Indii i przedstawia losy 80-latki, która po stracie męża popada w depresje. Nieoczekiwanie, wyjście z trudnej sytuacji odnajduje w relacji, która zawiązuje się pomiędzy nią a kobietą trans – hijrą. Ten związek zaskakuje córkę kobiety, a życie matki i córki zmienia się, gdy wdowa postanawia powrócić do Pakistanu, by rozliczyć się z przeszłością. 

Czytaj także: Nagrodzona Bookerem powieść „Shuggie Bain” zostanie zekranizowana!

Książka Geetanjali Shree stanowić ma „wciągającą, zabawną i całkowicie oryginalną” lekturę, która jednocześnie ma być protestem przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez religie, kraje i stereotypowe postrzeganie płci. Autorka i tłumaczka obecne były na gali zorganizowanej w Wielkiej Brytanii.

Tagi: Olga Tokarczuk,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje