Olga Tokarczuk tym razem bez Bookera. Kim jest tegoroczna laureatka – Geetanjali Shree?

Data: 2022-05-27 09:14:34 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta gala wręczenia tegorocznej nagrody Międzynarodowego Bookera. Wśród nominowanych znalazła się Olga Tokarczuk za Księgi Jakubowe w tłumaczenie Jennifer Croft. Nagrodę ostatecznie przyznano jednak autorce powieści Tomb of Sand Geetanjali Shree.

Obrazek w treściFot. The Booker Prizes

26 kwietnia ujawniono, kto w 2022 roku został laureatem International Booker Prize. Na krótkiej liście nominowanych w tym roku ponownie znalazła się Olga Tokarczuk, jednak ostatecznie nie do pisarki z Polski powędrowała prestiżowa nagroda.

International Booker Prize 2022 – kim jest Geetanjali Shree?

Po godzinie 23 czasu polskiego ujawniono, że tegorocznego Międzynarodowego Bookera przyznano Geetanjali Shree, mieszkającej w Indiach pisarce, która do nagrody nominowana była za powieść Tomb of Sand. Shree urodziła się w Mainpuri w Indiach w 1957 roku.

Czytaj także:  Znamy nominowanych do Międzynarodowego Bookera 2022! Kto miał szansę na nagrodę?

W dorobku autorki znajdują się – oprócz nagrodzonej książki Tomb of Sand – także dwie inne powieści oraz zbiory opowiadań. Książki autorki przetłumaczone zostały m.in. na język angielski, francuski oraz niemiecki. W naszym kraju dzieła pisarki nie ukazały się dotychczas nakładem żadnego z polskich wydawców.

Tomb of Sand – co wiadomo o nagrodzonej powieści?

Książka Shree w oryginale napisana została w języku hindi, a na język angielski w ubiegłym roku przełożona została przez Daisy Rockwell. W Międzynarodowym Bookerze nagrody przyznawane są zarówno twórcom, jak i tłumaczom odpowiedzialnym za honorowany przekład.

Tomb of Sand to powieść, której akcja rozgrywa się w północnej części Indii i przedstawia losy 80-latki, która po stracie męża popada w depresje. Nieoczekiwanie, wyjście z trudnej sytuacji odnajduje w relacji, która zawiązuje się pomiędzy nią a kobietą trans – hijrą. Ten związek zaskakuje córkę kobiety, a życie matki i córki zmienia się, gdy wdowa postanawia powrócić do Pakistanu, by rozliczyć się z przeszłością. 

Czytaj także: Nagrodzona Bookerem powieść „Shuggie Bain” zostanie zekranizowana!

Książka Geetanjali Shree stanowić ma „wciągającą, zabawną i całkowicie oryginalną” lekturę, która jednocześnie ma być protestem przeciwko ograniczeniom wprowadzonym przez religie, kraje i stereotypowe postrzeganie płci. Autorka i tłumaczka obecne były na gali zorganizowanej w Wielkiej Brytanii.

Tagi: Olga Tokarczuk,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.