Jak uratować świat czyli Klub Ochrony Orangutanów Majki

Data: 2019-09-04 11:24:15 Autor: Sławomir Krempa
News - Jak uratować świat czyli Klub Ochrony Orangutanów Majki

Kiedy dziewięcioletnia Majka Mulak dowiedziała się o wycince lasów deszczowych pod uprawę palm olejowych i tragicznym losie orangutanów, którym wkrótce grozić może wyginięcie), postanowiła działać. Od tego czasu nie je i nie kupuje produktów zawierających olej palmowy. Założyła też Klub Ochrony Orangutanów Majki i zaangażowała do działania swoich kolegów i koleżanki. Opowiedziała im o losie orangutanów i zaraziła ich swoim entuzjazmem. Wspólnie stworzyli legitymacje członkowskie i listy produktów zawierających olej palmowych, których postanowili nigdy nie jeść.

Z pomocą przyszła również mama, która założyła na Facebooku grupę KOOM (Klub Ochrony Orangutanów Majki), gdzie skupiła zwolenników idei. Grupa szybko urosła w siłę i dziś należy do niej ponad 7000 osób. Głównym celem ludzi należących do grupy jest bojkot produktów zawierających olej palmowy oraz firm, które je produkują. Członkowie dzielą się również inspiracjami dotyczącymi ekologicznego trybu życia i ochrony środowiska.

Na klub Ochrony Orangutanów zwróciły również uwagę media. Majka została zaproszona do radia TOK FM, miała też wystąpienie podczas Szczytu Klimatycznego. Wkrótce nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się jej książka Klub Ochrony Orangutanów Majki. Dziewczynka – wspólnie z dorosłymi współautorkami – opowiada w niej o orangutanach, pokazuje, jak unikać oleju palmowego, a także radzi, co można zrobić, by pomóc ratować orangutany. 

To nie pierwszy przypadek, w którym dzieci, widząc niemoc dorosłych, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Nie tak dawno szesnastoletnia Greta Thunberg (aktywistka zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla, której przemówienia opublikowane zostaną w formie książki Sceny z życia rodzinnego) zainicjowała strajk przeciwko zmianom klimatycznym, a za jej przykładem Inga Zasowska (uczennica z Milanówka) rozpoczęła wakacyjny strajk klimatyczny, poprzez który chce zwrócić uwagę dorosłych na problem emisji gazów cieplarnianych i ochronę środowiska.

Coraz częściej to właśnie dzieci stają w obronie środowiska, rozpoczynają strajki i dyskusje poruszając ważne tematy i zmuszając dorosłych do reakcji. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat
Maja Mulak0
Okładka książki - Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat

Hejka, mam na imię Majka i mam 9 lat. Czy wiecie, że orangutany to nasi kuzyni? To nie jest żart! Ręce mają podobne do nas, tylko trochę bardziej owłosione...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor