Jaki naprawdę był Joseph Goebbels? Fragment książki "Spowiedź Goebbelsa"

Data: 2021-04-16 11:11:11 Autor: Piotr Piekarski

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku.

Bez tego błyskotliwego mówcy i mistrza propagandy politycznej (to ON stworzył dewizę, że „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”) Hitlerowi byłoby dużo trudniej zdobyć władzę dyktatorską w Niemczech i rozpętać drugą wojnę światową. Jaki był prywatnie Goebbels, który wytrwale zatruwał serca i umysły Niemców wirusem nazizmu, porywał tłumy i mimo mało atrakcyjnej powierzchowności fascynował kobiety?

Obrazek w treści

Przeczytajcie nieznane dotąd zapiski szczerej do bólu rozmowy z ministrem propagandy III Rzeszy i poczujcie się tak, jakbyście siedzieli naprzeciw i zadawali mu pytania. Do tych źródeł dotarł Christopher Macht, autor książki Spowiedź Goebbelsa, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Już teraz zachęcamy Was do lektury premierowego fragmentu książki: 

„Goebbelsowska propaganda” to słowa, które na dobre zagościły w naszym języku. Są one bowiem symbolem jawnego zakłamania, mającego na celu przekonanie do pewnych racji, często kosztem pominięcia prawdy. Bez wątpienia architektem nazistowskiej propagandy był nie kto inny jak Joseph Goebbels. Ten oczytany człowiek z ambicjami pisarskimi stanął na czele ministerstwa, które kreowało rzeczywistość często mającą niewiele wspólnego z prawdą.

W głębi serca wierzę, że ta książka pokazała Państwu prawdziwą osobowość człowieka, który był prawą ręką samego Adolfa Hitlera. Jego wypowiedzi, słowa, a nawet same zachowania pozwalają zrozumieć, jak działał i myślał człowiek, który był zwyczajnym narcyzem, zakochanym we własnym odbiciu.

Zdecydowanie Goebbelsowi nie można odmówić inteligencji i świetnej intuicji w kreowaniu propagandy.  Rzeczywiście na tym polu sprawdzał się doskonale i co do tego nie ma większych wątpliwości. Natomiast w tej historii jest coś jeszcze. Nie do końca jasna jest sprawa miłości pomiędzy nim a jego żoną Magdą. Otóż Joseph Goebbels chciał się kreować na przykładnego męża i ojca w sytuacji, kiedy jednocześnie na boku miał romans ze znaną czeską aktorką. Pikanterii całej tej sprawie dodaje jeszcze obecność Adolfa Hitlera, który w najmniej przewidzianych momentach wkraczał do akcji i kazał się godzić temu małżeństwu dwojga ludzi z temperamentem.

Mam nadzieję, że ta Spowiedź pokazała historię życia Josepha Goebbelsa, zaczynając od narodzin, poprzez nastoletnie lata i kończąc na zarzuceniu kotwicy w oceanie nazizmu, że ułatwi ona zrozumienie czynów popełnianych przez Goebbelsa.

Cokolwiek powiemy, niewątpliwie Joseph Goebbels należał do największych fanatyków Adolfa Hitlera. Ten zaś świetnie nim zarządzał, a gdy Goebbels miał wątpliwości co do tego, czy Führer mu nadal ufa, wówczas Hitler stosował sprawdzony patent, mówiąc Goebbelsowi o tym, że jest osobą, której przekazuje swoje najskrytsze tajemnice i prosi o zachowanie ich w głębi swego serca. Jak widać z perspektywy czasu, to działało.

Właściwie to lojalność ministra propagandy w stosunku do Führera nie znała granic. Jego pełne oddanie sprawiło, że trwał przy boku Hitlera przez wiele lat. W tym czasie Goebbels był przekonany, że Adolf Hitler został sprowadzony na Ziemię, by odegrać tu szczególną rolę. I utwierdzał się w tym przekonaniu za każdym razem, gdy okazywało się, że kolejny zamach na Hitlera kończył się niepowodzeniem. Zdaniem Goebbelsa i samego Hitlera to był jasny znak, że życie Hitlera nieprzypadkowo zostało uratowane.

Taki właśnie był Joseph Goebbels. Koneser pięknych kobiet, literatury, a do tego niespełniony pisarz i świetnie odnajdujący się w kreowaniu propagandy człowiek.

Publikację Spowiedź Goebbelsa kupić można w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht 0
Okładka książki - Spowiedź Goebbelsa

Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje