Autorka spaliła własne książki. W ten sposób zaprotestowała przeciwko wydawcy

Data: 2021-06-08 08:42:55 Autor: Patryk Obarski

Znana autorka Jeanette Winterson spaliła własne książki, by w ten sposób zaprotestować przeciwko swojemu wydawcy, który – bez jej zgody – umieścił na okładkach niepasujące do powieści blurby. 

Obrazek w treściFot. Twitter.com/wintersonworld

Jeanette Winterson, brytyjska pisarka odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego wrzuciła na swój profil na Twitterze zdjęcie, na którym widać było palące się książki. Jak przyznała, postanowiła spalić kopie swoich własnych książek. 

Autorka pali własne książki na znak protestu 

Jeannett Winterson to znana brytyjska pisarka, która zadebiutowała na angielskim rynku w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy to stworzyła powieść Nie tylko pomarańcze. W swojej debiutanckiej powieści opowiadał o miłości i różnorodności seksualnej. Od tamtej pory autorka wydała kilkanaście innych książek, wśród nich znalazły się powieści Namiętność, Zapisane na ciele, Sztuka i kłamstwa oraz Wolność na jedną noc.

To właśnie te książki w ostatnim czasie doczekały się wznowienia nakładem brytyjskiego Wydawnictwa Penguin. Jak się jednak okazuje, ostateczne wydanie książek nie spodobało się pisarce, która własne egzemplarze autorskie postanowiła… spalić! 

Absolutnie znienawidziłam te miłe komentarze na moich nowych okładkach. Zamienił  moją twórczość w najgorszego rodzaju literaturę kobiecą!

Okazuje się, że wydawca na okładkach powieści umieścić miał blurby (krótkie komentarze, które zachęcają do zakupu tytułu). Zdaniem autorki opinie umieszczone na książkach nie mają nic wspólnego z faktyczną treścią książek. 

Nie wszystko stracone! 

Zdaniem pisarki blurby na okładkach okazały się na tyle beznadziejne, że sama nie kupiłaby książek reklamowanych w ten sposób. Jak przyznała, książki spaliła pod wpływem emocji. Na całe szczęście autorka nie podpaliła całego nakładu – część z książek zostanie przekazanych na cele charytatywne. 

Większość z książek oddałam na cele charytatywne, ale potrzebowałem symbolicznego spalenia, aby podnieść się na duchu. Jestem pisarką, jaką jestem. Ale nie kupiłbym jednej z moich książek z tymi blurbami

– pisarka powiedziała dziennikarzom The Guardian.

Protest poskutkował – według autorki jej wydawca opracowuje teraz nową wersję okładek. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nie tylko pomarańcze...
Jeanette Winterson1
Okładka książki - Nie tylko pomarańcze...

Bohaterka powieści, adoptowane dziecko, wzrasta pod przemożnym wpływem matki, w atmosferze religijności graniczącej z dewocją. Jej przeznaczeniem jest...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje