Czy serialowy „Jeden dzień” – musiał się tak skończyć? Showrunnerka wyjaśnia zakończenie

Data: 2024-02-21 13:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakiś czas temu swoją premierę na Netfliksie miał serial zatytułowany Jeden dzień. Produkcja szybko zyskała popularność. Jej zakończenie okazało się jednak kontrowersyjne. Co na ten temat ma do powiedzenia showrunnerka?

Kadr z serialu "Jeden dzień"fot. materiały prasowe Netflix

Jeden dzień to brytyjski miniserial romantyczny z elementami dramatu. Produkcja została stworzona na bazie powieści o tym samym tytule autorstwa Davida Nichollsa. Jest to kolejna już ekranizacja tej książki. Wcześniejsza miała swoją premierę w 2011. Wtedy w głównych rolach mogliśmy zobaczyć Anne HathawayJima Sturgessa. Wobec krytycznych opinii na temat zakończenia, showrunnerka produkcji postanowiła zabrać głos.

Dalsza część artykuły zawiera spojlery na temat zakończenia zarówno książki, filmu, jak i nowego serialu Netfliksa. 

Jeden dzień – kontrowersyjne zakończenie serialu?

Jeden dzień to serial, który został stworzony na bazie książki i opowiada o losach Emmy i Dextera. Ta dwójka poznała się podczas imprezy w szkole średniej i przez kolejne lata kontynuowała swoją znajomość, która z czasem przerodziła się w przyjaźń, a może i coś więcej. Powieść nie ma jednak dobrego zakończenia, tak samo jak film z 2011 roku. Po tym jak bohaterowie w końcu się związali, Emma ginie w wypadku, co było wstrząsające zarówno dla czytelników, jak i widzów.

czytaj także: Bracia odc. 3 i 4: Renata musi uratować Adama. Streszczenie 3 odc. "Braci"

Jeszcze przed premierą produkcji Netfliksa zastanawiano się, czy twórcy nie zdecydują się zmienić smutnego zakończenia. Showrunnerka Nicole Taylor w rozmowie z portalem TheWrap wytłumaczyła, czemu wolała pozostać wierna literackiemu pierwowzorowi: 

Nie chciałam jej [Emmie] tego zrobić, bo ją kocham, publiczność też tego nie chciała. Każdy, kto czytał tę powieść, pamięta, co czuł, kiedy to się stało. Masz ochotę po prostu wyrzucić książkę przez okno. Dużo nad tym myśleliśmy. 

Kobieta dodaje, że w grę wchodziły także inne zakończenia. Kontynuuje:

Myślałam o innych zakończeniach, ale zasadniczo to zakończenie jest wszyte w całość dzieła. Opowieść ma swoją własną integralność tematyczną oraz strukturalną. Czuję, że wymaga tego ogólne znaczenie utworu i wydawało mi się, że jakakolwiek zmiana zakończenia byłaby nieuzasadniona i podważyłaby ogólny wpływ utworu.

Śmierć Emmy następuje w 13 odcinku. Kolejny stanowi dopełnienie całego sezonu i dostarcza odpowiedzi na nurtujące widzów pytania:

Spędziłam dużo czasu, myśląc o odcinku 14 i o tym, jak sobie poradzimy z jego następstwami, więc jestem zadowolona z tego, jak nam się to udało, ponieważ dużo myśleliśmykonsekwencjach dla Dextera i tym, jak sobie poradzi.

Jeden dzień – serial na bazie bestsellerowej książki

Jeden dzień to serial, który został stworzony na podstawie bestsellerowej powieści Davida Nichollsa. Książka trafiła na półki księgarń w 2009 roku, a w Polsce ukazała się dwa lata później. Nicole Taylor była jej wielką fanką, jednak z czasem stała się sceptyczna. Po latach stwierdziła, że powieść jest równie dobra jak ją zapamiętała. Kobieta powiedziała:

Po prostu poczułam, że to współczesny brytyjski klasyk. Co za okazja, aby opowiedzieć epizodyczną powieść w epizodyczny sposób. Dla mnie to idealna okazja. Netflix dał nam [wolną rękę]. Dlatego chciałam po prostu stworzyć bardzo wierną adaptację książki i uchwycić postacie, zwłaszcza Emmę, ponieważ jest bardzo bliska mojemu sercu. Naprawdę się z nią identyfikuję [...]. Chciałam więc napisać o tej postaci jak cholera i oddać sprawiedliwość książce Davida.

Jeden dzień - książka

Książkę można kupić w wielu księgarniach internetowych w nowej filmowej oprawie:

Tagi: ekranizacje książek, seriale netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jeden dzień
David Nicholls22
Okładka książki - Jeden dzień

Tytułowy jeden dzień to 15 lipca, w którym bohaterowie książki Emma i Dex spotykają się po raz pierwszy i w którym ich losy śledzimy przez...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje