Kilka ton ksi捫ek po zmar造m profesorze trafi這 do bibliotek uniwersyteckich

Data: 2020-07-13 08:42:04 Autor: pobarski

Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach oraz Biblioteka Jagiellońska niedawno otrzymały nowe, wartościowe pozycje naukowe, które zasilą zbiory książnic. Kilka tysięcy książek przyleciało do Polski prosto z USA. To spadek po śmierci historyka literatury Wiktora Weintrauba. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Wiktor Weintraub to pochodzący z Zawiercia historyk literatury polskiej, który w latach 20. XX wieku studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a już pod koniec lat 30. rozpoczął karierę zagraniczną jako naukowiec i dyplomata. Od 1950 na stałe mieszkał w USA, gdzie wykładał m.in. na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Filolog był autorem wielu publikacji o Adamie Mickeiwiczu, m.in. Poeta i prorok. Rzecz o profetyzmie MickiewiczaMickiewicz – mistyczny polityk : i inne studia o poecie czy Mickiewicz, Quinet i towianizm.

Weintraub zmarł 14 lipca 1988 r. w USA, a żona mężczyzny, Maria Weintraub, otrzymała w spadku spory księgozbiór, który należał do filologa. Teraz cenne publikacje trafią do bibliotek uniwersyteckich, gdzie służyć będą studentom i badaczom literatury. 

Do Polski publikacje w ponad osiemdziesięciu pudłach trafiły w ostatnim czasie, a następnie przetransportowane zostały do Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach oraz Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Wśród książek, które trafiły do zbiorów książnicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach były m.in. książki Stanisława Barańczaka z autografami, publikacje Marii Janion czy Melchiora Wańkowicza.

Pierwsze działania rozpoczęły się już w styczniu, gdy dyrektorzy bibliotek naukowych polecieli do Stanów Zjednoczonych, by zapoznać się z księgozbiorem i wybrać potrzebne publikacje. Obecnie trwa katalogowanie i opracowywanie zbiorów przez bibliotekarzy, co nie jest łatwe przy tak wielkiej ilości zebranych książek. 

 

 Źródło: Uniwersytetet Jana Kochanowskiego w Kielcach

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesi帷a
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczy雟ka
Topielice
Si鏚ma ofiara
Aleksandra Marinina;
Si鏚ma ofiara
Katastrofalny b陰d
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny b陰d
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemys豉w Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Poka wszystkie recenzje