Kosiński, Masłowska, Miller. To ich książki niebawem zostaną zekranizowane

Data: 2019-07-31 21:19:24 Autor: pobarski

O tym, że niebawem pojawi się adaptacja książki Malowany ptak Jerzego Kosińskiego, wiemy nie od dziś, studio filmowe zdecydował się jednak udostępnić pierwszy zwiastun. Tymczasem pojawiają się informacje o kolejnych filmach – tym razem na podstawie książek Doroty Masłowskiej i Madeline Miller.

Ekranizacje

Malowany ptak to wydana przez Jerzego Kosińskiego jedna z najbardziej szokujących książek połowy lat sześćdziesiątych. Przedstawia ona historię żydowskiego chłopca, który na początku II wojny światowej trafia do wsi na kresach wschodnich. Tym samym, skazuje się na udrękę i przemoc z rąk chłopów. Z każdą odwiedzoną wsią, styka się zaś z coraz mroczniejszym złem.

Czytaj także: Już jest pierwszy teaser „Wiedźmina” od Netflixa!

Decyzję o zekranizowaniu powieści Kosińskiego podjął czeski reżyser i scenarzysta, Václav Marhoul, który po lekturze książki polskiego autora od razu wiedział, że musi na jej podstawie stworzyć film. I faktycznie, po latach udało mu się zaadaptować powieść Jerzego Kosińskiego.

Za stworzenie filmu odpowiedzialna jest międzynarodowa koprodukcja, z udziałem zagranicznych filmowców i ekipy aktorskiej. Za stworzenie adaptacji odpowiedzialni są zwłaszcza Czesi, Słowacy i Ukraińcy, jednak jak mówi reżyser Gazecie Wyborczej, Polski Instytut Sztuki Filmowej nie zdecydował się na współpracę przy tej produkcji.

W roli głównej, małego żydowskiego chłopca zagra 9-letni Peter Kotlar, oprócz niego w produkcji pojawią się też szwedzki aktor, Stellan Skarsgard (ostatnio znany m.in. z udziału w serialu HBO Czarnobyl), Barry Pepper (Szeregowiec Ryan i Zielona Mila) czy Harvey Keitel (Pulp Fiction). W rolę ptasznika wcieli się Polak – Lech Dyblik.

Do niedawna znany był jedynie krótki spot filmu, jednak parę dni temu postanowiono przedstawić pełen zwiastun Malowanego ptaka. Najnowszy klip trwa ponad dwie minuty. Premierę filmu zaplanowano na 2 września 2019 roku.

Nieco później zobaczymy adaptację książki Madeline Miller pt. Kirke. Tym razem produkcja będzie amerykańska i bardzo hollywoodzka.

Kirke to dziwna dziewczynka, córka Heliosa, boga słońca. Dziewczyna nie jest jednak taka, jak jej rodzice – zamiast tego próbuje odnaleźć się w świecie zwykłych ludzi. Przypadkiem odkrywa jednak potężną moc, która może zagrozić nawet samym bogom.

Kirke postanowi zdobywać wiedzę na temat czarów, za co zostaje wygnana. Wkrótce jej ścieżki przetną się z innymi istotami nadprzyrodzonymi, które nie zawsze będą jej przychylne. Zresztą, by czuć się zagrożona, nie będzie musiała szczególnie szukać towarzystwa bóstw z Olimpu.

Czytaj także: "Sandman" w formie serialu na Netfliksie? Wiele na to wskazuje!

Za adaptację książki Kirke, nagrodzonej w tym roku statuetką Women's Prize for Fiction, odpowiedzialne będzie HBO, które w formie serialu tę niezwykłą historię pragnie zaimplementować w swojej nowej usłudze – HBO Max.

Scenariuszem tej alternatywnej wersji greckiej mitologii zajmą się zaś znane nazwiska – Rick Jaffa i Amanda Silver, odpowiedzialni m.in. za film Jurassic World. Producentami będą firmy Chernin Entertainment wraz Endeavor Content. Serial łącznie ma mieć osiem odcinków i zadebiutuje – być może – na wiosnę 2020 roku.

To jednak nie wszystko! Od kilku dni w sieci wrze od informacji, że Warner Bros pierwszy raz od 8 lat zajmie się produkcją filmu w Polsce. Co więcej, będzie to adaptacja książki Doroty Masłowskiej.

Znane studio filmowe Warner Bros, które kojarzymy m.in. z Harrym Potterem, Hobbit: Niezwykła podróż czy Uwolnić orkę, teraz zekranizuje książkę polskiej pisarki Doroty Masłowskiej. Chodzi o tytuł Inni ludzie.

Inni ludzie to książka, która pojawiła się na rynku w ubiegłym roku. Przedstawia on zwłaszcza historię miłosną, która dzieje się na tle współczesnej Warszawy i lecącej z głośników muzyki hip-hop. Książka Masłowskiej to powieść opisująca międzyludzkie relacje, tak niełatwe do opisania prostymi słowami.

Informacja o ekranizacji przez Warner Bros pojawiła się we wtorek, 30 lipca. Za projekt odpowiedzialna ma być Aleksandra Terpińska, która zajmie się zarówno scenariuszem, jak i reżyserią. Za zdjęcia odpowiadać będzie Bartosz Bieniek, nieznana jest jednak obsada aktorska.

Jak już wiadomo, do produkcji dołoży się PISF oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Nagrania mają zacząć się pod koniec bieżącego roku, a w kinach film zobaczymy w 2020.

Będziecie oglądać którąś z produkcji?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Malowany ptak
0
Okładka książki - Malowany ptak

Wstrząsający debiut powieściowy Kosińskiego, zawierający wątki autobiograficzne, to jedna z najgłośniejszych książek ostatniego półwiecza, która przyniosła...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje