Kosiński, Masłowska, Miller. To ich książki niebawem zostaną zekranizowane

Data: 2019-07-31 21:19:24 Autor: pobarski

O tym, że niebawem pojawi się adaptacja książki Malowany ptak Jerzego Kosińskiego, wiemy nie od dziś, studio filmowe zdecydował się jednak udostępnić pierwszy zwiastun. Tymczasem pojawiają się informacje o kolejnych filmach – tym razem na podstawie książek Doroty Masłowskiej i Madeline Miller.

Ekranizacje

Malowany ptak to wydana przez Jerzego Kosińskiego jedna z najbardziej szokujących książek połowy lat sześćdziesiątych. Przedstawia ona historię żydowskiego chłopca, który na początku II wojny światowej trafia do wsi na kresach wschodnich. Tym samym, skazuje się na udrękę i przemoc z rąk chłopów. Z każdą odwiedzoną wsią, styka się zaś z coraz mroczniejszym złem.

Czytaj także: Już jest pierwszy teaser „Wiedźmina” od Netflixa!

Decyzję o zekranizowaniu powieści Kosińskiego podjął czeski reżyser i scenarzysta, Václav Marhoul, który po lekturze książki polskiego autora od razu wiedział, że musi na jej podstawie stworzyć film. I faktycznie, po latach udało mu się zaadaptować powieść Jerzego Kosińskiego.

Za stworzenie filmu odpowiedzialna jest międzynarodowa koprodukcja, z udziałem zagranicznych filmowców i ekipy aktorskiej. Za stworzenie adaptacji odpowiedzialni są zwłaszcza Czesi, Słowacy i Ukraińcy, jednak jak mówi reżyser Gazecie Wyborczej, Polski Instytut Sztuki Filmowej nie zdecydował się na współpracę przy tej produkcji.

W roli głównej, małego żydowskiego chłopca zagra 9-letni Peter Kotlar, oprócz niego w produkcji pojawią się też szwedzki aktor, Stellan Skarsgard (ostatnio znany m.in. z udziału w serialu HBO Czarnobyl), Barry Pepper (Szeregowiec Ryan i Zielona Mila) czy Harvey Keitel (Pulp Fiction). W rolę ptasznika wcieli się Polak – Lech Dyblik.

Do niedawna znany był jedynie krótki spot filmu, jednak parę dni temu postanowiono przedstawić pełen zwiastun Malowanego ptaka. Najnowszy klip trwa ponad dwie minuty. Premierę filmu zaplanowano na 2 września 2019 roku.

Nieco później zobaczymy adaptację książki Madeline Miller pt. Kirke. Tym razem produkcja będzie amerykańska i bardzo hollywoodzka.

Kirke to dziwna dziewczynka, córka Heliosa, boga słońca. Dziewczyna nie jest jednak taka, jak jej rodzice – zamiast tego próbuje odnaleźć się w świecie zwykłych ludzi. Przypadkiem odkrywa jednak potężną moc, która może zagrozić nawet samym bogom.

Kirke postanowi zdobywać wiedzę na temat czarów, za co zostaje wygnana. Wkrótce jej ścieżki przetną się z innymi istotami nadprzyrodzonymi, które nie zawsze będą jej przychylne. Zresztą, by czuć się zagrożona, nie będzie musiała szczególnie szukać towarzystwa bóstw z Olimpu.

Czytaj także: "Sandman" w formie serialu na Netfliksie? Wiele na to wskazuje!

Za adaptację książki Kirke, nagrodzonej w tym roku statuetką Women's Prize for Fiction, odpowiedzialne będzie HBO, które w formie serialu tę niezwykłą historię pragnie zaimplementować w swojej nowej usłudze – HBO Max.

Scenariuszem tej alternatywnej wersji greckiej mitologii zajmą się zaś znane nazwiska – Rick Jaffa i Amanda Silver, odpowiedzialni m.in. za film Jurassic World. Producentami będą firmy Chernin Entertainment wraz Endeavor Content. Serial łącznie ma mieć osiem odcinków i zadebiutuje – być może – na wiosnę 2020 roku.

To jednak nie wszystko! Od kilku dni w sieci wrze od informacji, że Warner Bros pierwszy raz od 8 lat zajmie się produkcją filmu w Polsce. Co więcej, będzie to adaptacja książki Doroty Masłowskiej.

Znane studio filmowe Warner Bros, które kojarzymy m.in. z Harrym Potterem, Hobbit: Niezwykła podróż czy Uwolnić orkę, teraz zekranizuje książkę polskiej pisarki Doroty Masłowskiej. Chodzi o tytuł Inni ludzie.

Inni ludzie to książka, która pojawiła się na rynku w ubiegłym roku. Przedstawia on zwłaszcza historię miłosną, która dzieje się na tle współczesnej Warszawy i lecącej z głośników muzyki hip-hop. Książka Masłowskiej to powieść opisująca międzyludzkie relacje, tak niełatwe do opisania prostymi słowami.

Informacja o ekranizacji przez Warner Bros pojawiła się we wtorek, 30 lipca. Za projekt odpowiedzialna ma być Aleksandra Terpińska, która zajmie się zarówno scenariuszem, jak i reżyserią. Za zdjęcia odpowiadać będzie Bartosz Bieniek, nieznana jest jednak obsada aktorska.

Jak już wiadomo, do produkcji dołoży się PISF oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Nagrania mają zacząć się pod koniec bieżącego roku, a w kinach film zobaczymy w 2020.

Będziecie oglądać którąś z produkcji?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Malowany ptak
Jerzy Kosiński1
Okładka książki - Malowany ptak

Wstrząsający debiut powieściowy Kosińskiego, zawierający wątki autobiograficzne, to jedna z najgłośniejszych książek ostatniego półwiecza, która przyniosła...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje