Quantcast

„Kresy Północy. Wyprawa do polskich Inflant". Nowa książka Sławomira Kopra i Tomasza Stańczaka

Data: 2022-04-01 10:59:10 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Polacy wiedzą mniej o Inflantach niż o Sumatrze i Borneo – stwierdził już półtora wieku temu Gustaw Manteuffel. Za dawne Kresy Rzeczypospolitej uważa się dziś wyłącznie tereny Ukrainy, Białorusi i Litwy. Mało kto pamięta, że ziemie dzisiejszej Łotwy dzieliły przez ponad dwa stulecia losy naszego kraju, a wielu jego mieszkańców dobrze zasłużyło się dla polskiej historii i kultury. Wiedza o naszych rodakach w Łatgalii, jak obecnie nazywane są dawne Inflanty polskie, wciąż jest znikoma nad Wisłą. Zmienić to postanowili Sławomir Koper oraz Tomasz Stańczyk za sprawą książki Kresy Północy. Wyprawa do polskich Inflant. Do lektury zaprasza Wydawnictwo Fronda.

Obrazek w treści

– Wyprawa do polskich Inflant nie jest kontynuacją naszego cyklu kresowego, a raczej jego uzupełnieniem. Od serii kresowej różni ją przede wszystkim narracja - to zapis naszych współczesnych podróży, wywiadów i rozmów. Zestawia polskie losy Inflant z dzisiejszą rzeczywistością. Opowiadamy o historii Łatgalii, ale pamiętamy, że do Rzeczypospolitej należała także reszta inflanckich krain. Kurlandia stanowiła lenne księstwo naszego kraju i na jej terenie toczyło się nawet powstanie kościuszkowskie. W Dorpacie (obecnie estońskie Tartu) przez ponad stulecie działał znakomity uniwersytet, który ukończyło wielu wybitnych Polaków. Do burzliwej historii polskich Inflant solennie obiecujemy powrócić w jednym z kolejnych tomów serii kresowej – mówią autorzy książki, Sławomir Koper oraz Tomasz Stańczyk.

Sławomir Koper opowiadał o książce Kresy północy podczas spotkania live, który odbyło się na kanale serwisu Granice.pl na YouTube: 

W książce znajdziecie następujące rozdziały:

    Z dziejów rodziny Platerów 
    Twierdza nad Dźwiną 
    Zakon Kawalerów Mieczowych 
    Śledź z owocami i kwas chlebowy 
    Stefan Batory w Rydze 
    Katarzyna von Kobro 
    Śladami triumfów husarii 
    Requiem dla polskiej Kurlandii
    Seminarium duchowne w Rydze 
    Uniwersytet w Dorpacie 
    Estońskie kulinaria 
    Inflanckie nekropolie

Publikację Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant
Sławomir Koper0
Okładka książki - Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant

Polacy wiedzą mniej o Inflantach niż o Sumatrze i Borneo - stwierdził już półtora wieku temu Gustaw Manteuffel. Za dawne Kresy Rzeczypospolitej uważa się...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo