Książkowe dziedzictwo cyklu gier Diablo. Co przeczytać z serii?

Data: 2019-11-01 23:45:04 Autor: tadas

Diablo to seria popularnych gier komputerowych, która od lat zbiera fanów na całym świecie. Produkcje stworzone przez Blizzard Entertainment przenikają jednak nie tylko do świata kultury związanego z grami komputerowymi. Od lat przeczytać można bowiem także książki inspirowane cenionymi grami komputerowymi.

Diablo 4 fot. mat. prasowe Diablo

Często mamy do czynienia z adaptacjami książek na filmy, sztuki teatralne czy... gry komputerowe. W przypadku serii Diablo doszło do czegoś zupełnie odwrotnego - w tym przypadku to właśnie gry jako pierwsze pojawiły się na rynku. I okazały się tak wielkim sukcesem, że postanowiono stworzyć także powieści, dzięki którym entuzjaści serii mogliby na dłużej zatrzymać się w świecie z uniwersum.

Niedawno premierę kolejnej gry z serii, Diablo 4, zapowiedzieli jej producenci na międzynarodowej konferencji. Warto więc przypomnieć, jakie książki powstały na podstawie produkcji takich jak Diablo i Diablo 2.

Książki Diablo autorstwa Richarda A. Knaaka

Diablo A. Knaak

Jednym z twórców piszących na zlecenie Blizzarda był Richard A. Knaak, który w ciągu kilku lat napisał sześć książek, których fabuła związana była z popularną serią. Zdecydowaną popularność w ostatnim czasie przyniosła mu publikacja trylogii Diablo: Wojna Grzechu, na który składały się takie pozycje jak Diablo. Wojna grzechu: Prawo krwi, Diablo. Wojna grzechu. Tom II: Smocze łuski oraz Diablo. Wojna grzechu: Fałszywy Prorok.

Pierwszy tom, Diablo. Wojna grzechu: Prawo krwi, skupia się na postaci zwykłego farmera - Uldyzjana, syn Diomedesa prowadzącego dotychczas zwykłe i spokojne życie. Pewnego dnia w jego wiosce dochodzi do brutalnych morderstw, a wszelkie podejrzenia padają właśnie na Uldyzjana.

Farmer musi uciekać ze swojego miasteczka Seram. Tymczasem jednak w jego ciele budzi się tajemnicza moc, o której istnieniu do tej pory nawet nie wiedział. Problem w tym, że otrzymany dar posiada też wady,  które stanowić mogą wielkie zagrożenie...

Diablo. Wojna grzechu. Tom II: Smocze łuski prezentują nam kolejne losy Uldyzjana, który tym razem próbuje unicestwić kult Trójcy, poszukując przy okazji sojuszników w niemalże samobójczej misji.

Inarius, Prorok Katedry Światłości postanawia wesprzeć byłego farmera, lecz na ich wspólnej drodze stanie sama słynna Lilith. Córka Pana Nienawiści pragnie uzyskać potężną moc wybrańca, dzięki której będzie w stanie pokonać Stworzenie, wznosząc się jednocześnie ponad jakiekolwiek istoty.

Diablo. Wojna grzechu: Fałszywy Prorok stanowi bezpośrednią kontynuację wydarzeń z poprzednich tomów, skupiając się na kolejnych starciach związanych z konfliktem pomiędzy dotychczasowymi siłami. Sanktuarium wciąż stanowi bezpieczne schronienie, jednak i to niebawem ma się zmienić. Potężne siły rozpoczynają bowiem prawdziwą i przerażającą wojnę.

Diablo A Knaak

Ponadto Richard A. Knaak napisał także książkę Diablo: Dziedzictwo krwi, w której bohaterem był Norreca Vizharan. Historię bohatera szczegółowo opisano także w powieści Diablo Archiwum.

Z kolei w książce Diablo: Pajęczy księżyc. przybliżona została czytelnikom sylwetka Lorda Aldrica Jitana, zmagającego się z poważnym zagrożeniem zwiastowanym przez nekromantę Zayla.

Jednocześnie nie można zapomnieć także o historii kolejnego odrodzenia miasta Ureh, pełnego bogactwa i zagrożeń. To dość szczegółowo opisano w powieści Diablo: Królestwo Cienia.

Książki z serii Diablo stworzone przez Odoma Mela

Swój wkład w rozwój literackiej części serii Diablo zapewnił także Odom Mel za pomocą swojej powieści pt. Diablo Czarna Droga.

Książka ta przedstawiała przede wszystkim losy najemnika Darricka z Bramwell, który po wielu latach tułaczki i podróży po kraju powraca do domu. Jednak jego miasto wygląda zupełnie inaczej niż w chwili, w której je opuścił - miasteczko wypełnione zostało mrokiem. Ziemia została bowiem na zawsze splugawiona.

Diablo III - jakie powstały książki?

Trzecia gra przyniosła sporo zmian, a jednocześnie - wiele kontrowersji. Jednak i tym razem nie zapomniano o graczach, którzy oprócz gry, na swojej półce chcieli mieć także i książkę.

Kenyon

Wydano wówczas powieść Diablo III. Zakon autorstwa Nate’a Kenyona. Pisarz skoncentrował się na losach Deckarda Caina starającego się podołać zarówno presji dziedzictwa swojego ojca, przywódcy Horadrimów, jak również i nadciągającemu złu.

Oprócz tego wydano także powieść Diablo 3: Nawałnica światła, w której przedstawiono wiele nowych wątków, które pojawiły się wówczas w specjalnym dodatku do gry Diablo III: Żniwiarz Dusz.  W tej pozycji autor przedstawił trudności, z jakimi musiał zmierzyć się Tyrael, nowe Uosobienie Mądrości.  Jacob ze Staalbreak, Shanar, Mikułow, Gynvir i Zayl stają przed niezwykłym zadaniem - muszą wykraść z serca Niebios niezwykle kuszący Czarny Kamień.

Czy jest książka Diablo 4?

Dopiero na specjalnej branżowej konferencji, która odbyła się 1 listopada, fani po raz pierwszy zobaczyli pierwszy teaser najnowszej gry z cyklu Diablo. Długo przygotowywana przez producentów gra stanowi obecnie najważniejszą część z zapowiedzi, jednocześnie jednak amerykańska firma nie chce zdradzać, czy czytelnicy będą mieli okazję przeczytać kolejną książkę z serii fantasy.

Choć, jak pisaliśmy w ostatnim artykule na ten temat, nie ma w tym momencie żadnych potwierdzonych informacji dotyczących książki Diablo 4, to jednak - wielu fanów gier przypuszcza, że podobnie jak przed laty, tak i teraz spodziewać możemy się kolejnej publikacji. To, kto ewentualnie będzie jej autorem, kiedy się pojawi i ile będzie mieć stron, na razie pozostaje jednak tajemnicą.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Diablo 3: Nawałnica światła
Nate Kenyon0
Okładka książki - Diablo 3: Nawałnica światła

Po klęsce Najwyższego Zła odradza się Królestwo Niebios. Rada Angiris odzyskała Czarny Kamień Dusz i strzeże przeklętego artefaktu gdzieś w głębi roziskrzonego...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje