Austria to kraj o bogatej historii i tradycji. Aktualnie turystów przyciągają zarówno malownicze krajobrazy, jak i piękne miasta i muzea. Chociaż nieczęsto mówi się o austriackiej literaturze, to okazuje się, że posiada ona wiele wartych odkrycia perełek! Zapraszamy Was więc w kolejną książkową podróż!

Mówi się, że literatura austriacka narodziła się w 1806 roku, kiedy to cesarz Franciszek I stał się pierwszym władcą Austrii. W późniejszych latach na terenie kraju działało wiele literackich grup związanych z modernizmem, czy awangardą. A jak prezentuje się współczesna austriacka literatura? Sprawdźcie koniecznie!
Blackout – Marc Elsberg
Blackout to kultowy już thriller katastroficzny autorstwa Marca Elsberga. Książka wydana w 2012 roku przedstawia realistyczny scenariusz globalnej awarii sieci energetycznej spowodowanej atakiem hakerskim.
Pewnego mroźnego, zimowego dnia w całej Europie nagle gaśnie światło – następuje całkowite zaciemnienie. Prąd przestaje płynąć, elektrownie milkną, systemy zawodzą. Coś, co początkowo wygląda jak usterka, szybko okazuje się zmasowanym, precyzyjnie zaplanowanym atakiem cybernetycznym. Włoski informatyk i były haker, Piero Manzano, jako jeden z pierwszych dostrzega, że może to być dzieło terrorystów. Gdy próbuje ostrzec władze, sam staje się głównym podejrzanym.
W poszukiwaniu prawdy wspiera go amerykańska dziennikarka Lauren Shannon. Razem zanurzają się w świat tajnych danych, korporacyjnych intryg i międzynarodowej polityki. Im bliżej są odkrycia źródła katastrofy, tym większe zagrożenie zawisa nad ich życiem – i nad całą Europą. Społeczeństwa stają w obliczu kryzysu, na który nikt nie był przygotowany.
Dziewczyna z poczty – Stefan Zweig
Dziewczyna z poczty to ostatnia odnaleziona książka napisana przez Stefana Zweiga. Po raz pierwszy ukazała się w 1982 roku. Było to czterdzieści lat po śmierci pisarza. Jest to melancholijna opowieść o złudzeniach, przemianie i bolesnym zderzeniu marzeń z rzeczywistością.
Austria, lato 1926 roku. Kraj pogrążony w kryzysie, a życie Christine Hoflehner płynie w rytmie nudnej, powtarzalnej pracy na wiejskiej poczcie. Każdy dzień wygląda tak samo: sortowanie listów, stukot telegrafu, cicha troska o chorą matkę. W tej szarej codzienności nie ma miejsca na nadzieję – aż do chwili, gdy Christine otrzymuje niespodziewane zaproszenie od bogatej ciotki z Ameryki.
Z dnia na dzień trafia do luksusowego świata szwajcarskiego kurortu. Dzięki metamorfozie w Christiane von Boolen odkrywa siebie na nowo. Po raz pierwszy doświadcza życia pełnego barw, wolności i splendoru. Ale ten sen nie może trwać wiecznie. Gdy prawda wychodzi na jaw, czar pryska, a Christine wraca do rzeczywistości, której już nie potrafi zaakceptować. Złamana, zagubiona, trafia na Ferdinanda – mężczyznę równie rozczarowanego życiem jak ona.
Trafikant – Robert Seethaler
Trafikant to wyjątkowa powieść o miłości, przyjaźni, odwadze i terrorze. Robert Seethaler opowiada najważniejszych rzeczach z niezwykłą wrażliwością.
Wiedeń, rok 1937. Siedemnastoletni Franz Huchel przyjeżdża z prowincji, by rozpocząć praktykę w niewielkiej trafice Ottona Trsnjeka – sklepie, gdzie sprzedaje się nie tylko gazety i tytoń, lecz także przyjemność, marzenia i echo wielkiego świata. Franz stawia pierwsze kroki w dorosłości, ucząc się reguł życia i ludzkich pragnień. Jednym z klientów trafiki jest profesor Zygmunt Freud. Chłopak liczy, że słynny psychoanalityk pomoże mu zrozumieć samego siebie, a także serce tajemniczej i nieuchwytnej tancerki Anezki.
Nawet Freud przyznaje, że kobiety pozostają niezgłębioną zagadką. Tymczasem nad Austrią gromadzą się ciemne chmury. Nadciągający nazizm zaczyna wdzierać się w codzienne życie, zatruwając relacje, krusząc zasady i wystawiając charaktery na próbę. Franz zostaje wciągnięty w dramatyczny wir historii, który odmieni nie tylko jego życie, ale i losy wszystkich wokół.
Budowniczy ruin – Herbert Rosendorfer
Budowniczy ruin to epicki debiut Herberta Rosendorfera z 1969 roku. Książka w Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1972 roku i od tego czasu funkcjonowała jako tajemnicza i niedostępna historia. Powieść stanowi mistrzowski przykład szkatułkowej konstrukcji – złożonej z kilkunastu splatających się, z pozoru odrębnych, a jednak misternie połączonych opowieści.
Rosendorfer snuje historię osadzoną między końcem lat 60. a czasami weneckich dożów, między smoczą jamą a podziemnym schronem w kształcie cygara, mającym pomieścić trzy miliony ludzi.
To powieść, która wymyka się gatunkom – łączy w sobie realizm magiczny, groteskę, apokaliptyczną wizję, romans, parodię i filozoficzną refleksję. Autor z mistrzowską ironią wydobywa niezwykłość z codzienności, nadając najprostszym zdarzeniom wymiar niesamowitości. Żart sąsiaduje tu z powagą, a lekkość z grozą.
Cisza. Kronika życia pewnego mordercy – Thomas Raab
Cisza. Kronika życia pewnego mordercy to intrygujący portret psychologiczny człowieka złamanego przez zmysły i przekształconego przez obsesję. Książka została napisana przez Thomasa Raaba.
Karl Heidemann od urodzenia żył w świecie dźwięków, które dla niego były torturą. Nadwrażliwość słuchowa sprawiła, że dzieciństwo spędził zamknięty w dźwiękoszczelnej piwnicy, izolowany od hałaśliwego świata. Gdy po raz pierwszy wyszedł na zewnątrz, był świadkiem samobójstwa matki. W miejscu przerażenia pojawiło się u niego... ukojenie. Cisza śmierci okazała się dla niego jedyną formą prawdziwego spokoju.
Tak zaczyna się mroczna, hipnotyzująca opowieść o człowieku, który z własnej woli wybrał drogę mordercy. Z zimną precyzją i chłodną logiką Karl zabija, traktując śmierć jak naukowy eksperyment i ucieczkę od nieustannego cierpienia wywoływanego przez hałas życia. Jego pierwsze ofiary to ludzie, których obwinia za rozpad swojego świata.
Jakie austriackie powieści jeszcze powinny się znaleźć na liście? Macie w planach przeczytać którąś z naszych propozycji?
Tagi: literatura, książkowe podróże,