Księgarnie pozostaną otwarte w czasie Narodowej Kwarantanny 

Data: 2020-12-17 16:30:40 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czwartek popołudniu Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o rozpoczęciu „Narodowej Kwarantanny” po świętach Bożego Narodzenia. Pomimo ograniczenia handlu, księgarnie wciąż pozostaną otwarte. 

Obrazek w treści 

W czasie czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Adama Niedzielskiego, obecnego ministra zdrowia, poinformowano o ponownym zamknięciu sklepów i kolejnych obostrzeniach. Wszystko z powodu wprowadzenia „Kwarantanny Narodowej”, czyli tzw. lockdownu. Obowiązkowa kwarantanna dla wszystkich Polaków rozpocznie się po świętach, od 28 grudnia i trwać będzie do końca zimowych ferii, czyli do 17 stycznia 2021 r.

Narodowa kwarantanna a księgarnie

W ramach „Narodowej Kwarantanny” ponownie zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Otwarte pozostaną jedynie te, które służyć będą zaspokojeniu podstawowych potrzeb. 

Czytaj także: Jak bezpiecznie robić zakupy w księgarni w czasie pandemii?

Jak poinformowano na oficjalnej stronie rządowej, w projekcie rozporządzenia uwzględniono, że księgarnie w centrach handlowych będą mogły wciąż działać – podobnie jak było to w przypadku zamknięcia sklepów w listopadzie br. Księgarnie znalazły się wśród niewielu wyróżnionych branż  – oprócz nich otwarte będą saloniki prasowe, drogerie, apteki oraz sklepy spożywcze. 

Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe

 – czytamy na stronie rządowej. 

W czasie „Narodowej Kwarantanny” wciąż obowiązywać będą godziny dla seniorów, pozostaną zamknięte restauracje, kluby fitness czy siłownie. Infrastruktura sportowa dostępna będzie jedynie „w ramach sportu zawodowego”. 

Czytaj także: Kiedy będą otwarte biblioteki? Jak będą funkcjonowały w czasie epidemii?

W Polsce wciąż trwa akcja „Książka na telefon” w ramach której zachęca się czytelników do dokonywania książkowych zakupów za pośrednictwem maila, wiadomości w mediach społecznościowych czy telefonicznie. Dzięki temu małe, niezależne księgarnie będą miały szansę przetrwać trudny czas pandemicznego kryzysu. 

Na ten moment nie wiadomo, czy otwarte pozostaną biblioteki. Prawdopodobnie już wkrótce swoje zalecenia wyda Biblioteka Narodowa. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy