reklama

Owacje dla Polańskiego i "Jokera" w Wenecji. Kto dostał Złotego Lwa?

Data: 2019-09-08 09:52:49 Autor: Patryk Obarski

Złoty Lew jest najważniejszą filmową nagrodą przyznawaną podczas filmowego festiwalu w Wenecji. Wczoraj odbyły się finał tegorocznej edycji, a wśród finalistów znalazł się film Joker oraz… Roman Polański.

Roman PolanskiFot. Robert Słuszniak (KRK FILM) / Roman Polański i Ryszard Horowitz na planie filmu "Polański, Horowitz. Czarodzieje z getta" (CC BY-SA 4.0.).

Złoty Lew przyznawany jest od 1949 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Statuetka ta, co roku stanowi wielkie wyróżnienie dla filmu i jego twórców, oznacza bowiem, że produkcja powstała na naprawdę wysokim poziomie.

Tego roku Złoty Lew trafił niespodziewanie do produkcji, która wywodzi się prosto z… komiksów. Decyzją zespołu jury, na którego czele stała Lucrecia Martel, nagrodę w tym roku otrzymał film pt. Joker, który stworzony został na zlecenie DC Comics i Warner Bross. Film swoją premierę miał na weneckim festiwalu.

Joker – opis filmu. O czym jest?

Nagrodzony Złotym Lwem Joker wpisuje się w uniwersum Gotham City i przedstawia losy mężczyzny, który ledwo wiąże koniec z końcem, a jedynym jego sposobem na zarobek są chałtury w roli clowna na kwaśnych imprezach. W utrzymaniu równowagi psychicznej, w obliczu nędzy, pomaga mu jedynie rozmowa z psychiatrą, kiedy zaś traci lekarza na skutek cięć budżetowych miasta – popada w psychozę, stając się śmiertelnie groźnym seryjnym mordercą.

Film Joker w polskich kinach pojawi się na początku października.

Wyróżnienie dla Romana Polańskiego

Srebrnego Lwa, czyli Grand Prix jury, zostało przyznane Romanowi Polańskiemu, polsko-francuskiemu reżyserowi, za produkcję pt. Oficer i szpieg. Film ten był francusko-włoską kooperatywą.

Oficer i szpieg – opis filmu. O czym jest?

Nagroda Specjalna do Polańskiego trafiła za ekranizację powieści Roberta Harrisa pt. Oficer i szpieg. Jest to thriller, który przedstawia losy Alfred Dreyfus – francuskiego oficera z pochodzeniem żydowskim. Dreyfusa w czasie nagonki antysemickiej w 1894 roku oskarżono o zdradę na rzecz Niemiec. W wyniku niesłusznego oskarżenia, oficera skazano i wysłano na dożywotnią banicję – do obozu pracy na Wyspie Diabelskiej w Gujanie w Ameryce Południowej.

W filmie szef wywiadu Georges Picquart (w tej roli Jean Dujardin) odkrywa prawdę na temat niewinności oficera i postanawia za wszelką cenę uwolnić Dreyfusa, jednocześnie dokonując sprawiedliwego wyroku.

Roman Polański osobiście nie pojawił się na weneckim festiwalu, w jego imieniu nagrodę odebrała jego żona. Związane było to z obawą reżysera przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych ze względu na ciążący na nim wyrok związany z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.

Film Polańskiego pojawi się w kinach w ostatnich dniach grudnia.

Oprócz tych dwóch produkcji, Srebrnego Lwa otrzymał także Roy Anderssson w kategorii Nagroda dla Najlepszego Reżysera. Szwedzki reżyser został nagrodzony za produkcję About Endlessness.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Oficer i szpieg
Robert Harris0
Okładka książki - Oficer i szpieg

To była naprawdę głośna sprawa! Alfred Dreyfus był żyjącym na przełomie XIX i XX wieku francuskim oficerem, niesprawiedliwie oskarżonym o zdradę swego...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Komnata głodu i chłodu
Magda Chruścińska
Komnata głodu i chłodu
Pokaż wszystkie recenzje