Rosyjska pisarka zwraca nagrodę państwową

Data: 2021-11-15 15:21:51 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Pisarka Ludmiła Pietruszewska zwraca nagrodę państwową, która przyznana została jej w 2002 roku przez prezydenta Rosji – Władimira Putina. To wyraz protestu w sprawie prób likwidacji opozycyjnego stowarzyszenia przez prokuraturę generalną. 

Obrazek w treści Rosyjska pisarka zwraca nagrodę państwową [jpg]Fotografia ilustracyjna / Pixabay

Rosyjska pisarka Ludmiła Pietruszewska w sobotę poinformowała, że zrzeka się państwowego odznaczenia, które nadane zostało jej w 2002 roku z rąk prezydenta kraju – Władimira Putina. 

Protest przeciwko likwidacji stowarzyszenia 

Pietruszewska o swojej decyzji poinformowała w sobotę 13 listopada w swoich mediach społecznościowych. Twórczyni oficjalnie potwierdziła, że rezygnuje z tytułu laureatki Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej, którą przed laty otrzymała z rąk prezydenta kraju.

Decyzja o oddaniu nagrody podyktowana jest próbą likwidacji opozycyjnego Stowarzyszenia Memoriał przez rosyjską prokuraturę generalną. Na te działania nie wyraża zgody Ludmiła Pietruszewska i przypomina, że wyróżniona nagrodą sztuka teatralna opowiadała o ludziach, „którzy nie wrócili z łagrów”. 

Pietruszewska społecznie zaangażowana

Prokuratura generalna złożyła wniosek do rosyjskiego Sądu Najwyższego, który pod koniec listopada ma rozstrzygnąć, czy Stowarzyszenie Memoriał będzie musiało zostać rozwiązane.  Zdaniem Pietruszewskiej, likwidując organizację, dochodzi jednocześnie do pozbawienia pamięci o „rozstrzelanych, wrzuconych pod ciężarówki i zagłodzonych”. 

Może zainteresować cię także...

Ludmiła Pietruszewska rozpoczęła pracę artystyczną w latach 70. Zajmuje się tworzeniem prozy dla dzieci i dorosłych oraz scenariuszy spektakli teatralnych. Na skutek cenzury przez lata nieobecna była w mediach. W Polsce ukazały się dwie książki pisarki – Numer jeden oraz Jest noc

 

Źródło: Radio Opole, PAP

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Numer Jeden
Ludmiła Pietruszewska0
Okładka książki - Numer Jeden

Podczas ekspedycji na Syberię, moskiewski etnograf nagrywa śpiew tajemniczego ludu Entti. To skarb, który można sprzedać na Zachodzie za majątek. Niestety...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje