reklama

Połowa Amerykanów uważa, że na podstawie ich życia można napisać dobrą książkę

Data: 2021-11-12 08:28:47 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ponad połowa Amerykanów przebadanych w ankiecie księgarni internetowej Thrift Books uważa, że ich życie stanowi dobry materiał na książkę. Część ankietowanych rozpoczęła także prace nad książkami opartymi na autorskich pomysłach. 

Obrazek w treściFot. ilustracyjna / Pexels
  • Ponad połowa Amerykanów zbadanych w ankiecie księgarni internetowej uznała, że ma dobry pomysł na powieść. 
  • Część z respondentów uważa, że ich życie nadaje się na scenariusz filmu czy podstawę do stworzenia książki. 
  • Więcej podobnych historii przeczytasz na Granice.pl. 

Ponad połowa zapytanych Amerykanów uznała, że ich życie jest dobrą podstawą na stworzenie filmu lub książki – wynika z ankiety, która przeprowadzona została przez jedną z popularnych internetowych księgarń. To niejedyne zaskakujące wnioski z badania. 

Marzenie: napisanie książki

Księgarnia Thrift Books przeprowadziła ankietę wśród 2 tysięcy czytelników, w której zapytała o preferencje czytelnicze, stosunek do lektur szkolnych oraz o samo tworzenie książek. Jednym z najważniejszych pytań ankiety było zagadnienie związane z inspiracją do tworzenia powieści. 

Jak wynika z analizy ankiety przeprowadzonej na blogu księgarni, więcej niż połowa Amerykanów ma własny pomysł na książkę, z czego jedynie 15% z nich faktycznie zaczęło pisać. Skąd ten dysonans? Według Thrift Books problemem może być blokada pisarska, która – prędzej czy później – dopada niemal każdego twórcę. 

Może zainteresować cię także...

Z ankiety wynika także, że znacznie prościej jest napisać książkę dla dzieci lub młodzieży niż powieść, która skierowana będzie do dorosłego czytelnika. Takie przeświadczenie miało 3 na 5 pytanych w ankiecie Amerykanów.

Amerykański sen na kartach książek? 

Czasem inspiracją dla powieści może być samo życie. Okazuje się, że podobnie myśleć może również połowa ankietowanych, bo – jak się okazało – uznali oni, że ich życiowe losy mogłyby stanowić ciekawą inspirację do stworzenia książki czy filmu! 

Co ciekawe, pewne tego okazały się zwłaszcza te osoby, które najwięcej czytały spośród ankietowanych. Kiedy zaś badani mieli wskazać, kto mógłby napisać ich biografię, najczęściej wskazywano twórców takich jak J.K. Rowling czy Stephen King

Lektury szkolne ważne, a książek nie cenzurujemy 

Lektury szkolne dla wielu uczniów są prawdziwą szkolną zmorą. Najczęściej krytykowane za niedostosowanie do dzisiejszych realiów, czasem jednak mogą przywoływać miłe wspomnienia. Tak wynika przynajmniej z amerykańskich relacji. Wśród docenionych przez Amerykanów książek, znalazły się takie tytuły jak Wielki Gatsby czy Zabić drozda

Ostatnim pytaniem ankiety Thrift Books było pytanie o cenzurowanie książek. Jak możemy przeczytać na blogu księgarni, czytelnicy są „generalnie przeciwni” cenzurowaniu książek. Wśród blokowanych i krytykowanych w przeszłości książek, za najbardziej istotne uznają m.in. twórczość Johna Steinbecka, J.D. Salingera czy Jamesa Joyce’a. 

 

źródło: thriftbooks.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.