Wielki Gatsby

Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi tej powieści - tytułowemy Gatsby`emu - tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do "lepszej" sfery.

Informacje dodatkowe o Wielki Gatsby:

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-20,

Francis Scott Fitzgerald "Wielki Gatsby" 💛
Jay Gatsby, młody biznesman, bogaty, mieszkający w pięknej wilii, uśmiechnięty, melancholijny. Często urządza na swojej posesji huczne przyjęcia, na których przybywają same szychy z Nowego Jorku. Gościem jest również jego nowy sąsiad Nick Carraway, który próbuje zaczerpnąć informacji o życzliwym gospodarzu. Niestety, jego wysiłki idą na marne, gdyż nikt z otoczenia niewiele wie, tylko same pogłoski. W końcu ich drogi krzyżują się, gdy Gatsby dowiaduje się, że ten drugi jest kuzynem jego dawnej miłości - Daisy.
Książka opowiada o życiu, które uczy nas, że dzięki swoim postanowieniom i określonym celom wszystko możemy osiągnąć, wystarczy tylko chcieć. A pieniądze szczęścia nie dają o czym przekonał się sam Gatsby. Smutna historia nieszczęśliwych kochanków - Jay'a i Daisy.
Narratorem powieści jest... Nick. Podobało mi się to, że on był obserwatorem człowieka-zagadki. Na podstawie lektury jest film, a główną rolę gra Leonardo DiCaprio. ▪️ "Tak oto nieprzerwanie dążymy naprzód - pod prąd, który nieubłaganie spycha nas z powrotem i każe dryfować w przeszłość."

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Główne wydarzenia w powieści mają miejsce latem 1922 roku. Nick Carraway, absolwent Yale i weteran I wojny światowej z Midwest - który jest narratorem w książce - podejmuje pracę w Nowym Jorku jako makler. Wynajmuje mały dom na Long Island, zaraz obok olśniewającej posiadłości Jaya Gatsby’ego,tajemniczego milionera, który organizuje ekstrawaganckie przyjęcia, ale sam w nich nigdy nie uczestniczy. Nick odwiedza dom swojej kuzynki, Daisy Fay Buchanan i jej męża, Toma. Tam zostaje przedstawiony Jordan Baker, atrakcyjnej, cynicznej młodej golfistce, z którą nawiązuje gorący romans. To właśnie ona zdradza Nickowi, że Tom ma kochankę, Myrtle Wilson. Nie długo po tym, Nick wyrusza do Nowego Jorku z Tomem i Myrtle do mieszkania, które im służy jako miejsce ich schadzek. W mieszkaniu biorą udział w wulgarnej imprezie. Pewnego dnia Nick wreszcie otrzymuje zaproszenie na jedno ze sławnych przyjęć Gatsby’ego...

“Wielki Gatsby” powieść napisana przez amerykańskiego pisarza Francis Scotta Fitzgeralda w 1925 roku. Przedstawił w niej ludzi zamożnych, mieszkających na Long Island. Historia przede wszystkim skupia się na młodym i tajemniczym milionerze Jayu Gatsbym i jego relacji z piękną Daisy Buchanan. Fitzgerald w powieści poprzez swoich bohaterów bada przyczyny dekadencji, idealizmu. W książce przedstawił również niepokoje społeczne i postawy wobec nadmiaru rzeczy materialnych, tworząc portret człowieka tamtej epoki. Pisarz poprzez swą książkę chciał przestrzec tych, którzy kultywują etos “American Dream”.

W książce autor krytykuje społeczeństwo Ameryki lat 20. Czasy znane z bezprecedensowego dobrobytu gospodarczego, rozwoju muzyki jazzowej, kultury, handlu nielegalnym alkoholem i innej działalności przestępczej, są bardzo wiarygodnie przedstawione w powieści Fitzgeralda. Pisarz poszerza wiedzę czytelników o społeczeństwie tamtych lat poprzez umieszczenie ponadczasowej fabuła w historycznym kontekście epoki.

Po ponownym przeczytaniu tej książki, mogę potwierdzić, że jest jedną z najlepszych amerykańskich powieści. Jak tylko otworzyłam książkę przeniosłam się w świat lat 20. Jednak moja reakcja obecna jest odrobinę inna niż wtedy, gdy po raz pierwszy ją czytałam. Pamiętam, że wtedy miałam nadzieję, że miłosna historia Daisy i Gatsby’ego ostatecznie będzie miała szczęśliwe zakończenie. Francis Scott Fitzgerald stworzył postać tragiczną, która jest tematem opowieści - to tytułowy Gatsby. Jay to charyzmatyczny sąsiad Nick, którego otacza wiele tajemnic. Okres "Jazz Age" jest znany z imprez w ogromnych rezydencjach. Ale żadne z przyjęć nie dorównywało przepychowi uroczystości w rezydencji Gatsby’ego. To lato spowodowało, że Nick poznał znaczenie słów: materializm, cudzołóstwo i morderstwa. To co przyciąga czytelnika do książki to tajemnice Jaya. Krąży również wiele plotek i opowieści o tym, jak zdobył swój majątek. Ważne jest również to, że wiele osób będzie inaczej interpretować fabułę książki. Jedni przyjmą, że to opowieść o Nicku Carrawayu, sąsiedzie i przyjacielu Gatsby’ego, który pragnie się dowiedzieć kim jest naprawdę Gatsby i dlaczego jest on tak tajemniczy. Inni pomyślą, że fabułą jest opis przyjaźni pomiędzy Carrwayem a Gatsbym, i lata, które razem spędzają, pełnego miłości, nienawiści i tajemnic. Ci, którzy doświadczyli bólu złamanego serca na pewno utożsamią się z emocjami wyrażanymi w tej książce. Dlatego uważam, że Francis Scott Fitzgerald stworzył portal czasowy do 1920 roku poprzez to literackie arcydzieło. Czytelnik ma szansę uciec od swoich własnych problemów i zapuścić się w świat tak inny niż jego własny. Jay Gatsby to najlepsza postać jaką stworzył F. Scott Fitzgeralda. Praca ta również przedstawia lepsze wykorzystanie dialogów przez autora, które są nieco słabe w jego poprzednich powieściach. Koniec był bardzo nagły i szokujący. Naprawdę skłania do refleksji. Ogólnie jednak można interpretować książkę jako wartą przeczytania, a każda jej strona wciąga coraz bardziej. Niestety niektóre elementy nie mają dla mnie sensu, ale myślę, że to tylko dlatego, że akcja jest osadzona w innych czasach. Mam tu na myśli sytuację gdy Tom rozmawia ze swoją kochanką przez telefon i Daisy o tym wie. Zastanawiałam się dlaczego nic z tym nie zrobi? Może w tamtych czasach kobiecie nie wypadało ingerować w sprawy męża ? A może zwyczajnie już nie zależało jej na relacji z Tomem?.

Inspiracją dla tej książki były wizyty autora na północnym brzegu Long Island i jego doświadczenie w imprezach w jednej z rezydencji. Obecnie istnieje kilka teorii, co do tego która posiadłość była inspiracją dla tej książki. Jedną z możliwości jest Gold Coast Mansion gdzie Fitzgerald mógł uczestniczyć w imprezach. Wiele wydarzeń z młodości Fitzgeralda jest odzwierciedlonych w Wielkim Gatsbym. Fitzgerald był młodym mężczyzną z Minnesoty i jak Nick uczył się w szkole Ivy League (w przypadku Nicka Yale). Fitzgerald jest również podobny do Jaya Gatsby’ego. Pisarz został podporucznikiem. Podczas służby poznał i zakochał się w 17-latce - pięknej Zeldzie Sayre. Dziewczyna w końcu zgodziła się go poślubić, ale jej przytłaczające pragnienie bogactwa, zabawy i wypoczynku doprowadziły do opóźnienia ich ślubu aż do momentu aż Scott będzie mógł udowodnić jej swój sukces. Jak Nick w Wielkim Gatsbym, Fitzgerald kochał ten nowy, uwodzicielski i ekscytujący styl życia, podobnie jak Gatsby bardzo wysoko cenił zamożnych ludzi. W wielu aspektach Wielki Gatsby stanowi próbę skonfrontowania sprzecznych uczuć autora co do “Jazz Age”. Jak Gatsby, Fitzgerald był wiedziony przez miłość do kobiety, która symbolizowała wszystko czego pragnął, nawet gdy ona doprowadziła go do tego czym gardził.

Rozpoczął przygotowania do napisania powieści w 1923 roku. Pierwszy projekt ukończył dopiero po przeprowadzce na Riwierę Francuską w 1924 roku. Po raz pierwszy opublikowana przez Scribner w kwietniu 1925 r. otrzymała mieszane recenzje. W pierwszym roku książka sprzedała się tylko w 20000 egzemplarzy. Fitzgerald zmarł w 1940 roku, myśląc że jego powieść zostanie zapomniana. Jednak już po II wojny światowej powieść stała się częścią szkolnych programów nauczania w USA na kilka następnych dziesięcioleci. Książka nadal pozostaje popularna. Doczekała się licznych adaptacji. Wielki Gatsby jest powszechnie uważany za klasykę literatury i pretenduje do tytułu "Great American Novel". Książka konsekwentnie plasuje się wśród największych dzieł literatury amerykańskiej.

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,

Każdego roku w księgarniach pojawia się naprawdę dużo nowych, interesujących książek. Niektóre z nich przemijają niemal niezauważone, inne świętują swoje pięć minut, by już kilka miesięcy później na dobre zniknąć z księgarnianych półek. Być może właśnie z tego powodu czytelnik nieustannie pędzi za nowościami, próbuje zdobyć te najbardziej wartościowe, zanim staną się zupełnie niedostępne. W tej pogoni trudno znaleźć czas na to, co skrywa się pod szumnym określeniem „klasyki”. Dopiero gdy pojawia się informacja o nowej, spektakularnej ekranizacji, obrośnięte kurzem tomiska znikają z bibliotek, a rzesze czytelników z pożądaniem wpatrują się w atrakcyjne, filmowe okładki. Zjawisko to mogliśmy obserwować chociażby w przypadku "Les Miserables" czy "Anny Kareniny". Niedawno na swoje drugie pięć minut zasłużył również "Wielki Gatsby". Powieści tej Fitzgerald poświęcił trzy lata swojego życia a jej efekt z pewnością może zrobić wrażenie i na współczesnym czytelniku. Pochodzący z Środkowego Zachodu Nick Carraway po doświadczeniach Wielkiej Wojny nie potrafi odnaleźć się w rodzinnych stronach. Postanawia przenieść się na Wschód i rozpocząć karierę maklera giełdowego. Jego nowym domem staje się letnia posiadłość w West Egg, na wschód od Nowego Jorku, będąca niemal żartem w porównaniu do imponującego domu najbliższego sąsiada. Jego właściwielem jest niejaki Jay Gatsby, mężczyna tak nieprzyzwoicie bogaty, że wypada go znać i bywać na jego niesamowitych przyjęciach, i na tyle tajemniczy, by można było podejrzewać go o niemal wszystko, z morderstwem włącznie. Sprektakularne życie w blasku jupiterów i rytmie jazzu może zawrócić w głowie bardziej niż szampan, który nieustannie rozlewa się po całym domu, jednak tajemniczy Gatsby zdaje się być nieobecny, nieustannie wypatruje czegoś, co stracił wiele lat temu... Kim jest naprawdę? Czy zdobędzie to, czego od tak dawna pragnie? Nick Carraway jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że już wkrótce zostanie wplątany w niesamowicie pasjonującą historię... Lata 20te nakreślone przez Fitzgeralda zniewalają przepychem, uwodzą zakazanymi przyjemnościami. To okres, w którym nawet biedak dosłownie z dnia na dzień może rozpocząć żywot milionera. Wraz z Nickiem wkraczamy na wielkie salony, poznajemy życie młodych i bogatych, i podobnie jak narrator książki dość szybko ulegamy ich urokowi. Postać Gatsby’ego intryguje i pobudza wyobraźnię. Jego bezgraniczne oddanie jednej kobiecie z pewnością zyska duże uznanie w oczach wielu czytelniczek. "Wielki Gatsby" to w dużej mierze historia miłosna, jednak w żadnej mierze nie jest ona przesłodzona czy naiwna. Fitzgerald skonstuował ją na tyle umiejętnie, że zapewne przypadnie do gustu i niejednemu czytelnikowi płci męskiej. Tym razem polecam nie tylko książkę, ale również bardzo przyjemną ekranizację. Nakręcona z dużym rozmachem ale i wiernie odzwierciedlająca pierwowzór, robi naprawdę spore wrażenie. Zachęcam!

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - WirtualnaB
WirtualnaB
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 ksiazki 2016,
Ksiazka, ktora mnie nie zachwycila. Jest dobra, fajnie sie ja czyta, jednak dla mnie jest przewidywalna. Wielka milosc do nieodpowiedniej kobiety, pogon za marzeniami i moral, ze pieniadze szczescia nie daja. Ale przczytac warto, bo to klasyk wiec wypada znac :)
Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Spojrzenie Fitzgeralda na miłość jest bezlitosne i trudne, choć niepozbawione uroku. Historia Gatsbiego to smutna opowieść o samotności, zawiłości uczuć i chwiejności człowieka. Piękna i wymowna.
Avatar użytkownika - kroplina
kroplina
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 100 książek wg BBC, 52 książki - 2015,
"Ile razy masz ochotę kogoś krytykować (...) przypomnij sobie, że nie wszyscy ludzie na tym świecie mieli takie możliwości jak ty." Nick Carraway, absolwent Yale, wraca do domu z zamiarem zrobienia kariery. Wynajmuje mieszkanie w West Egg obok posiadłości niejakiego Jay'a Gatsby, który słynie w okolicy z organizowania niesamowitych przyjęć w swojej pełnej przepychu posiadłości. Pomimo ogromnej popularności jaką cieszy się pan domu jego osoba skryta jest za mgłą tajemnicy. W kilka tygodni po przybyciu Nick zostaje zaproszony na jedno z wyszukanych przyjęć sąsiada. Przychodzi na nie z Jordan Baker, dziewczyną, z którą umówiła go kuzynka. Zauważa, że wiele z przybyłych osób nie było w ogóle zaproszonych a ich wiedza na temat gospodarza jest znikoma, wynika bardziej z tworzonych o Gatsby'm plotek. Jay Gatsby prosi mężczyznę by zaaranżował spotkanie między nim a Daisy Buchanan, która jest kuzynką Nicka. Z jego opowieści wynika, że przed pięcioma laty Gatsby i Daisy byli parą lecz z racji swojego ubóstwa nie był w stanie zapewnić przyszłości ukochanej. Wysłanie go przez armię za granicę dodatkowo wydłużyło ich rozłąkę. W tym czasie kobieta, nie chcąc dłużej na niego czekać, poślubiła Toma. Mężczyzna przyznaje, że kupno domu w tej okolicy i wydawanie wystawnych przyjęć ma na celu odzyskanie ukochanej. Z pomocą Nicka para spotyka się po raz pierwszy od pięciu lat. Gatsby próbuje zaimponować Daisy swoją posiadłością i bogactwem. Kobieta jest pod ogromnym wrażeniem. Razem z mężem zostaje zaproszona na przyjęcie do Gatsby'ego lecz nie przypada jej ono do gustu. Pewnego gorącego popołudnia Tom, Daisy, Gatsby, Nick i Jordan wracają z wycieczki do miasta. Gatsby'emu nie udaje się wymusić na Daisy opuszczenia męża. Oskarżenia Toma wobec Gatsb'ego o przemyt alkoholu i inne nielegalne działania tylko pogarszają i tak już napięte między nimi stosunki. W drodze powrotnej dochodzi do tragicznego wypadku w wyniku którego ginie Myrtle Wilson, kochanka Toma. Jej pogrążony w rozpaczy mąż zabija, w jego mniemaniu, sprawcę nieszczęścia, Gatsby'ego, choć to Daisy Buchanan prowadziła samochód. Na pogrzeb, wbrew wcześniejszym tłumom przewijającym się przez dom bogacza, przychodzi niewiele osób. Nie pojawia się nawet Daisy, która wyjeżdża z mężem na wakacje. Sięgnęłam po tę pozycję, ponieważ jest polecana przez BBC lecz nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia. Postacie Daisy i Gatsb'ego od samego początku wywołują jedynie negatywne wrażenia. Z jednej strony mamy kobietę, dla której rzeczy materialne są ponad, zdawałoby się, zwykłością uczuć. Z drugiej strony widzimy mężczyznę, który liczy, że za zdobyte, nie wiadomo do końca czy uczciwie, pieniądze, może kupić wszystko, nawet uczucie ukochanej kobiety. Osoba Toma, męża Daisy, który pomimo posiadania kochanki oczekuje od żony miłości i nie pozwala jej odejść do Gatsby'ego dodatkowo potęguje negatywne odczucia. Uwikłani w tym "trójkącie" bohaterowie z góry skazani są na poniesienie porażki. Kończąca powieść prawdziwa historia Jamesa Gatza, który urodził się w ubogiej rodzinie w Północnej Dakocie i pracował niestrudzenie na poprawą samego siebie, opowiedziana przez jego ojca, po części wyjaśnia zachowanie Gatsb'ego i oczyszcza je ze złych intencji. Bowiem całe swoje życie podporządkował pogoni za marzeniem i zdobyciu upragnionego celu. Okazało się jednak, że wszystkie jego wysiłki okazały się zupełnie bez sensu, bo wymarzony cel nigdy nie był w zasięgu jego możliwości.
Książka jest wyjątkowo przeciętna, ale fakt że film, pomimo niesamowitego przerysowania (a może właśnie dlatego), jest dobry, świadczy tylko o niewykorzystanym przez autora potencjale opisanej przez niego historii. Aż wstyd się przyznać, ale dopiero film uświadomił mi co tak naprawdę było w Gatsbym 'Wielkie', bo książka dużo bardziej eksponowała to czym główny bohater gardził, niż to co w innych ludziach cenił. Było to, jakby nie patrzeć mylące dla czytelnika, zwłaszcza takiego którego akcja za bardzo nie wciągnęła, nawet pomimo że coś się rzeczywiście działo. W końcu była i śmierć, i zdrada, i skandale, i wielkie przyjęcia, jednak wszystko zostało opisane tak jakby w sumie nic wielkiego się nie działo, jakby obchodziło to tylko mieszkańców Nowego Jorku, którymi przecież główny bohater gardził, więc dlaczego miałoby to mnie jakoś wzruszać. Niby się wie że to był celowy zabieg, że o to w tym wszystkim chodziło, ale jakoś nie do końca się to czuje. Po prostu, nie porywa i nie zachwyca.
Jedna z niewielu pozycji, przy których mogę powiedzieć, że.. film jest lepszy od książki. Krótka, napisana dość ciężko. Trudno się nad nią skupić, ponieważ za bardzo nie wciąga.
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014, Moja biblioteczka,
Cóż. Cytując Gombrowicza: "jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca". Obowiązkowa pozycja stała się dla mnie zwyczajną, nieporywającą historią niespełnionej miłości. Książkę czyta się bardzo lekko i szybko, lecz dla mnie bez emocji. Lekko raziły mnie powtórzenia tych samych długich zdań w odstępie jednej strony. Na plus stwierdzam wyrazistość bohaterów.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Niezwykła książka, uświadamiająca nam, jak bardzo pieniądze wpływają na nasze szczęście (lub nieszczęście) w życiu. Od tego ile mamy pieniędzy może zależeć nasza przyszłość , nasza sytuacja społeczna, szacunek innych obywateli. Ale czy powinno tak być? Książka pokazuje, że nie, bo przecież nasza sytuacja materialna, może ulec zmienię w mgnieniu oka, a nasz charakter i uczucia ciągle pozostają takie same. Historia nie jest opowiadana z perspektywy tytułowego bohatera, lecz jego sąsiada, niejakiego Nicka. Jest napisana niezwykle barwnym i ciekawym językiem. Książka na pewno warta uwagi, ale nie wydaję mi się, aby zagnieździła się w mojej głowie na zawsze.
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2014-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Na książkę polowałam bardzo długo po obejrzeniu głośnego hitu w kinie w 2013 r. W końcu zauważyłam lekturę w Biedronce po promocyjnej cenie, bez wahania od razu ją kupiłam. ,,Wielki Gatsby" ma 190 stron, czyta się go dosyć szybko. Opowieść o tytułowym bohaterze jest klasykiem, więc myślę, że każdy powinien ją znać. Jay kocha do szaleństwa piękną Daisy, niestety bierze ona ślub z innym mężczyzną, ponieważ nie chce dłużej czekać na Gatsby'ego przebywającego za granicą na wojnie, a potem na uczelni. Główny bohater wraca po kilku latach aby odzyskać swoją wybrankę, chce jej zaimponować uzyskanym majątkiem. Historia smutna, ukazująca los pustych bogaczy, dla których liczy się tylko wartość pieniądza.
Avatar użytkownika - LenaVenator
LenaVenator
Przeczytane:2014-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Książka została przeze mnie przeczytana niestety już po obejrzeniu filmu. Twarze głównych bohaterów zostały zastąpione twarzami aktorów. Zakochany do szaleństwa w pięknej, próżnej i bogatej kobiecie Gatsby, miał dla mnie twarz Leonardo Di Caprio. Mimo tego, nadal czytało się ją z przyjemnością. To piękna opowieść o miłości bez granic, a także o tym, że nawet tak piękną romantyczną miłość może zniszczyć ludzka chciwość. Na pewno powrócę jeszcze do tej książki.
Narratorem w książce ,,Wielki Gatsby" jest młody Nick, który znajdując pierwszą pracę, wynajmuje dom na West Egg. Sąsiadem jego jest niesamowicie bogaty pan Gatsby. Choć co raz wydaje on ogromne przyjęcia, na które przybywa bardzo wiele osób, sam wydaje się być samotny. Tajemnicą otoczony jest temat przeszłości pana Gatsby'ego i źródło jego dochodów. Otwiera się jedynie, czy też przekazuje swoją wersję jedynie sąsiadowi. Wynika to z faktu, że kuzynka Nicka jest dawną bliską znajomą Gatsby'ego. Daisy jednak ma obecnie męża Toma (silnego i wyniosłego mężczyznę) oraz córeczkę. Powieść nie jest długa, a dodatkowo do 1/3 objętości niewiele ciekawego się w niej dzieje. Najistotniejsza część fabuły nie jest zatem obszerna. Muszę przyznać, że książka jest ładnie napisana. Francis Scott Fitzgerald jednak mnie nie oczarował swoją opowieścią. Po przeczytaniu książki, obejrzałam fragmentami jej ekranizację z 2007 roku. Muszę przyznać, że DiCaprio idealnie odnajduje się w kreacji bohaterów o lekko zwichrowanych charakterach. Film jest niezwykle barwny typowymi dla lat dwudziestych strojami i fryzurami, nakręcony jest z rozmachem. Tego niestety nie odczuwa się czytając książkę. W tym przypadku ekranizacja jest według mnie ciekawsza niż oryginał.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 4, Przeczytałam, kolejne 52 książki 2013,
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2014/01/wielki-gatsby-fitzgerald-francis-scott.html "Wielki Gatsby" to historia nieszczęśliwej miłości. Owszem, czas i miejsce akcji, czyli Nowy York w latach 20-tych XX wieku, może świadczyć o tym, że będzie to też historia z gatunku "od biedaka do milionera, czyli jak dorobiłem się niesamowitej fortuny, zaczynając od zera, a wszystko dzięki kontaktom z odpowiednimi ludźmi, w odpowiednim czasie". W odniesieniu do powyższej historii, całkiem sporo prawdy będzie w tym stwierdzeniu. Dla mnie jednak jest to typowa powieść o niespełnionej miłości, w której uczucia i żądze rozgrywają się pomiędzy niewłaściwymi osobami, co w rezultacie doprowadza do tragicznego finału.
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane, 52 książki 2013,
Wspaniały obraz minionej epoki: chwilowych, płytkich znajomości, szybkiego wzbogacania się i upadku, pełnej sprzeczności i jedynej w swoim rodzaju. "Wielki Gatsby" to zdecydowanie nie tylko historia miłosna, to o niebo więcej. Ta opowieść całkowicie was pochłonie i bez problemu zapomnicie, że powstała ponad pół wieku temu. Zanurzycie się w bogactwie obrazów i historii. Historii o odrzuceniu i samotności. Polecam.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przeczytałam niestety już po obejrzeniu filmu. Także postaci, o których czytalam miały juz twarze Leo diCaprio, C. Mulligan, czy J. Edgertona. Ale nie przeszkadzało mi to wcale a wcale. Film zrobił na mnie spore wrażenie i bałam się, że nie osiągnę tego przy lekturze. Wprost przeciwnie! Proza Fitzgeralda ocieka emocjami, wrażeniami chwili, ulotnymi chwilami. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że czytając, prawdziwie obserwuję poszczególne postaci w poszczególnych scenach. Cieszę się, że w książce sceny przyjęć u Gatsby'ego były opisane mniej dosadnie niż pokazane w filmie oraz, że scena śmierci Jaya nie jest tak dramatyczna jak w filmie, a jest raczej cichym następstwem wydarzeń prowadzących ku końcowi. Świetnie się czyta, nie jest przegadana, impresjonistyczne opisy nie są przydługie, a historia wciąga. Zdecydowanie polecam :)
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Klasyka, 52 książki 2013,
Któż pozostanie, gdy nadejdzie koniec Francis Scott Fitzgerald - amerykański pisarz i scenarzysta, autor opowiadań Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania oraz powieści Czuła jest noc i Wielki Gatsby. Choć ta ostatnia nie spotkała się za jego życia z wielkim zainteresowaniem, to dziś na stałe weszła do kanonu lektur obowiązkowych i jest przedmiotem analiz w amerykańskich liceach. Powieść przenosi nas w lata 20. ubiegłego wieku - czasy gwałtownego rozwoju gospodarczego, jazzu i prohibicji. Wraz z Nickiem zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń, których głównym bohaterem jest tajemniczy pan Gatsby. Jego słynące z przepychu i wystawności przyjęcia przyciągają niezliczone ilości gości. Bywają u niego zamożni mieszkańcy wybrzeża i gwiazdy kina. Wszyscy snują domysły kim jest, skąd pochodzi i jak dorobił się tak ogromnego majątku. Bywalcy często nie mają nawet możliwości poznać go osobiście, gdyż stroniący od ludzi i alkoholu gospodarz, mając ukryty cel, nie dąży do tego. Gatsby nie oszczędza na niczym, licząc, że w jego progach pojawi się kiedyś Daisy. Kobieta, której wspomnienie stało się jego obsesją. Gnany mrzonką, wierzy, że można odrzucić - wymazać dotychczasowe życie i tej ułudzie podporządkował kilka lat życia. W niekonwencjonalny sposób rozpoczyna walkę o odzyskanie dawnej miłości. Jay Gatsby jest postacią niejednoznaczną, a nawet tragiczną. Jego losy odsłaniają hipokryzję ludzi, którzy od zawsze mieli pieniądze, innego zaś życia nie znają i nie rozumieją. Ukazują zepsucie najbogatszej warstwy amerykańskiego społeczeństwa, jej upadek moralny i kult pieniądza. Fitzgerald opisał świat, w którym wykorzystuje się ludzi i manipuluje, często z nieczystymi intencjami. Świat, w którym króluje fałszywa przyjaźń i snobizm. A wszystko to kryjące się pod maską lepszego życia wyższych sfer i prosperity.
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Bardzo dobra książka, zwłaszcza że poza historią miłosną ma w sobie dużo smaczków na temat epoki czy poglądów autora na różne sprawy obyczajowo-światopoglądowe. Ciekawa jest np. podwójna moralność Toma. Miałam okazję czytać nowe tłumaczenie Jacka Dehnela, który dodał sporo przypisów wyjaśniających odniesienia do miejsc czy osób z epoki. Film z DiCaprio bardzo dobrze oddaje klimat książki i jest jej bardzo wierny, a w kilku miejscach wyolbrzymia szczegóły i zachowania Gatsby'ego, dodając tej postaci uroku.
Avatar użytkownika - Gosia94
Gosia94
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Lekko oczarowana, lekko zachwycona :D
Avatar użytkownika - mosiek
mosiek
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2013,
Po raz pierwszy przeczytałam "Wielkiego Gatsby'ego" gdy mój wiek był jeszcze jednocyfrowy. Znalazłam w domu, rodzice powiedzieli, że jestem za mała na takie książki, więc musiałam przeczytać. Teraz przeczytałam po raz kolejny, z okazji filmu, który mam w planie obejrzeć. Podobno to klasyka, przez duże K - przeczytać trzeba. Ja mam sentyment do tej książki, zwłaszcza do posiadanego przeze mnie wydania. I dlatego dałam 6. ot co.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Z własnej biblioteczki,
Powróciłam do Gatsbiego po wielu, wielu latach. Chciałam odświeżyć sobie moje poprzednie wrażenia, bo wybieram się do kina na nową , filmową wersję z Leonardem Di Caprio. Jakież było moje zaskoczenie, że niewiele pamiętam . Miałam wrażenie, że czytam tę książkę po raz pierwszy. I nadal mi się bardzo podobała. i nie ma znaczenia, że jak niektórzy piszą, że jest to przebrzmiała klasyka, trącąca "myszką". Ja taką literaturę uwielbiam, pełną emocji i pięknego języka.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie w 2013 roku:),
Niespełniona miłość, która trwa latami... Wielki Gatsby to człowiek, który pokochał kobietę i mimo, że los ich rozdzielił po powrocie do kraju stara się zrobić wszystko by znów spotkać dawną miłość. Liczy na to, że w ukochanej odżyje uczucie... Wydawałoby się, że już osiągnął swój cel... poruszająca powieść o sile miłości, tęsknocie i rozczarowaniu...
Avatar użytkownika - joannablaszka
joannablaszka
Przeczytane:2023-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Jedna z przyjemniejszych klasycznych książek, jaką czytałam. Wcześniej oglądałam film, więc fabuła nie mogła być dla mnie zaskakująca, ale podobał mi się język. Bohaterowie byli przedstawieni w bardzo realistyczny sposób. Tak bym sobie wyobrażała grupę bogatych ludzi z lat dwudzistych. Byłam w stanie zrozumieć i czyny Gatsbego, i Daisy. Powieść ma bardzo przyjemny klimat, jest w niej coś co sprawia, że człowiek przenosi się do miejsca akcji.

Avatar użytkownika - magdalenakardasz
magdalenakardasz
Przeczytane:2023-03-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Fajna, spokojna, klimatyczna, miło się ją czytało. Koniec smutny i skłaniający do przemyśleń.

Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2022-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Hektolitry alkoholu, fajerwerki, zabawa do białego rana i tajemniczy gospodarz, to nie opis zabawy sylwestrowej, ale kolejnego przyjęcia u ekscentrycznego Gatsby'ego.

To naprawdę dobra książka. Nick, Jordan (chyba też z tych stron), Tom, Daisy i Gatsby - ludzie że Wschodu. Tak różni od siebie i jednocześnie tak podobni. Jednym sława i pieniądze zawróciły w głowie. Inni wykorzystywali je tylko po to, aby gonić za niedoścignionymi marzeniami. Fałszywe relacje truły ich wszystkich. A największy romantyk spośród nich poniósł najwyższą cenę za swoje marzenia. Świetna lektura, również pod kątem językowym. Uczta dla oka. Polecam!

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-09-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Wywraca i weryfikuje na nowo system wartości.

Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania
F. Scott Fitzgerald0
Okładka ksiązki - Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania

W klinice w Baltimore rodzi się - ku oburzeniu personelu i przerażeniu rodziców - siedemdziesięcioletni starzec. Jego życie będzie biegło wstecz. Beniamin...

The Last Tycoon
F. Scott Fitzgerald0
Okładka ksiązki - The Last Tycoon

Their eyes met and tangled. For an instant they made love as no one ever dares to do after. Their glance was slower than an embrace, more urgent than a...