Mad Max na drodze gniewu – najważniejsze informacje o filmie

Data: 2020-05-08 19:15:04 Autor: Piotr Piekarski

Mad Max: Na drodze gniewu to kolejna odsłona szalenie popularnej serii filmów, dzięki której australijski reżyser George Miller zdobył światową sławę. O czym opowiada film? Czy trzeba znać wcześniejsze części serii?

Obrazek w treści

Mad Max: na drodze gniewu wszedł do kin w 2015 roku i błyskawicznie zyskał wiele przychylnych głosów ze strony krytyków filmowych i fanów serii. Bo rzeczywiście – to kino rozrywkowe na najwyższym poziomie. 

Czytaj także: "Dracula: Historia nieznana" - czy Drakula istniał naprawdę?

Mad Max: na drodze gniewu – kim jest główny bohater?

„Nazywam się Max. Mój świat wypełniają ogień i krew. Dawniej byłem gliną, wojownikiem szos poszukującym sprawiedliwości. Kiedy świat upadł, każdy z nas przeżył załamanie. Trudno stwierdzić, kto oszalał bardziej. Ja czy cała reszta." – tak przedstawia się główny bohater filmu Mad Max: na drodze gniewu. I rzeczywiście, słowa te najlepiej oddają całą jego historię. Historię, którą poznaliśmy w trzech kolejnych odsłonach. 

Seria filmów Mad Max:

Mad Max to seria – na razie – czterech filmów w reżyserii George'a Millera, które łączy postać głównego bohatera, byłego gliniarza, Maxa, który zawsze staje w obronie uciśnionych.

Mad Max, 1979

Pierwszy Mad Max na ekrany kin wszedł w 1979 roku. Dzięki niemu wielką sławę zdobył mało wtedy znany aktor, Mel Gibson, a przed Georgem Millerem otworzyły się drzwi Holywood. To było brutalne kino drogi, w którym fabuła sprowadzała się właściwie jedynie do łączenia kolejnych scen walki. Oto policjant drogówki, który mocno podpadł gangowi motocyklowemu. Zaczepki znosi do momentu, gdy motocykliści zaczynają zagrażać jego rodzinie. Wówczas rozpoczyna przeciw nim wielką krucjatę. 

Mad Max 2. Wojownik Szos

Mad Max 2 Wojownik Szos do kin trafił w 1981 roku. Oto Australia została zniszczona przez wojnę nuklearną, na drogach szaleją przestępcze gangi. Były policjant Max postanawia pomóc mieszkańcom jednej z nich bronić się przed bandytami.

Zobacz także: Pozbyć się synowej. Film "Sposób na teściową"

Mad Max. Pod kopułą gromu

Mad Max. Pod kopułą gromu to najbardziej chyba efektowna część serii. Oradziony główny bohater trafia do trafia do handlowego miasteczka Bartertown, w którym rządzi Cioteczka Entity (Tina Turner). Tu wszystko jest na sprzedaż. By odzyskać swe mienie, Max musi stoczyć walkę na arenie, pod tytułową Kopułą Gromu. Gdy przegrywa, trafia na pustynię. Uratowany przez dzieci, które przetrwały katastrofę samolotu, zostaje uznany za kapitana, który odmieni ich los.

Mad Max na drodze gniewu – o czym jest film?

Porwany Max (Mela Gibsona zastępuje tu Tom Hardy) trafia do osady, którą władza psychopatyczny Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne – obsadzenie go to nawiązanie do pierwszego Mada Maxa.

Czytaj także: Serial Stulecie Winnych – kiedy następny odcinek?

Wkrótce ucieka, dołącza do żon tyrana, starających się dotrzeć do Oazy Kobiet. Kieruje nimi cesarzowa Furiosa (Charlize Theron). Rozpoczyna się mordercza jazda bez trzymanki. 

Mad Max na drodze gniewu – aktorzy

W roli tytyłowej zobaczymy Toma Hardy'ego, towarzyszy mu Charlize Theron, Nicholas Hoult oraz znany z pierwszego filmu Hugh Keays-Byrne w roli... Wiecznego Joe!

Mad Max na drodze gniewu – czy warto zobaczyć

Krytycy w większości przechodzą do porządku dziennego nad bardzo uproszczoną fabułą, doceniając wizualne, realizacyjne mistrzostwo i świetną grę aktorską. Mad Max na drodze gniewu to rozrywka w czystej postaci. Dla miłośników gatunku – to pozycja obowiązkowa.

Mad Max na drodze gniewu – gdzie zobaczyć?

Film Mad Max na drodze gniewu zobaczyć będzie można w niedzielę, 13 marca 2021, o godzinie 20:00 na antenie TV Puls. Dzień później odbędzie się kolejna reemisja, tj. 15 marca 2021 roku o godzinie 22:00 na tej samej antenie. 

Mad Max czy jest książka?

Nie, ale powstały liczne komiksy z serii Mad Max. Niestety, nie zostały one wydane w Polsce.

Mad Max na drodze gniewu – czy będzie kontynuacja lub kolejny film o Mad Maxie?

Tak, mówi się o realizacji filmu Mad Max: The Wasteland, który ma być prequelem najnowszego filmu o Mad Maxie. Prace przez długi czas były opóźniane ze względu na spory prawne pomiędzy producentami filmu Mad Max na drodze gniewu.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje