Maja Lidia Kossakowska nie żyje

Data: 2022-05-23 20:07:20 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Ubiegłej nocy tragicznie zginęła Maja Lidia Kossakowska, nazywana „pierwszą damą polskiej fantastyki", wybitna autorka, laureatka Nagrody Zajdla. 

Obrazek w treści
fot. Fabryka Słów

Publikując swe książki, korzystała z panieńskiego nazwiska (jej pełne nazwisko brzmiało Korwin-Kossakowska-Grzędowicz), by nie korzystać z popularności męża, popularnego pisarza, Jarosława Grzędowicza, autora cyklu Pan Lodowego Ogrodu.

Jak podaje przyjaciel pisarki, Łukasz M. Wiśniewski, Maja Lidia Kossakowska zginęła w pożarze domku na działce w Starych Załubicach. Jej mąż, pisarz Jarosław Grzędowicz, wyszedł na chwilę, by przynieść drewno do kominka, jednak nie zdołał się już dostać do środka z uwagi na ścianę ognia. W gaszeniu pożaru brało udział kilka zastępów straży pożarnej. Gdy ogień udało się opanować, pisarka już nie żyła. 

Maja Lidia Kossakowska była z wykształcenia archeolożką. Kierunek ten wybrała, myśląc o tym, że być może zostanie pisarką, miał jej on pomóc w tworzeniu fantastyki. Pracowała jako dziennikarka telewizyjna, aktywnie malowała, tworzyła wiersze, które stanowiły – wspólnie z tekstami ks. Twardowskiego, Juliana Tuwima czy Wisławy Szymborskiej – uzupełnienie wystawy polskich plastyków „Anioły".

Pochodziła z rodziny Kossakowskich, była więc tytularną właścicielką Pałacu Kossakowskich w Warszawie. 

Była sygnatariuszką (wraz z innymi twórcami fantastyki, Rafałem Ziemkiewiczem, Andrzejem Pilipiukiem, Jackiem Dukajem, Jackiem Piekarą, Jarosławem Grzędowiczem), list otwarty w obronie Jacka Komudy i wolności słowa. Była to reakcja na publikacje czasopisma „Nowa Fantastyka", które stanowiły samokrytykę w odpowiedzi na liczne protesty wobec publikacji tekstu Komudy na łamach magazynu. 

Jej debiutem prozatorskim było opowiadanie Mucha, opublikowane w 1997 roku piśmie „Fenix”. Cztery lata później została wyróżniona Srebrnym Globem za opowiadanie Beznogi tancerz. Otrzymała liczne nominacje do Nagrody im. Janusza Zajdla – wyróżniono między innymi jej opowiadania Sól na pastwiskach niebieskich, Schizma, Beznogi tancerz i Żarna niebios

Maja Lidia Kossakowska znana była z cyklu książek dotyczących tematyki aniołów: Obrońcy Królestwa (zbiór opowiadań, którego akcja toczy się tuż przed wydarzeniami znanymi z powieści Siewca Wiatru) oraz Żarna niebios (było to nowe, poszerzone wydanie Obrońców Królestwa). Jej książka Ruda sfora inspirowana jest mitologią jakucką. 

Maja Lidka Kossakowska za swoje najlepsze i najważniejsze dzieła uznawała mikropowieści zebrane w zbiorze Upiór Południa

Maja Lidia Kossakowska była laureatką licznych nagród i wyróżnień – między innymi Złotego Kota, Śląkfy, Nagrody Janusza Zajdla (tą wyróżniono m.in. jej powieść Grillbar Galaktyka), 

Wielokrotnie podkreślała, że najważniejszym twórcą dla niej był Gene Wolfe, ceniła też Raya Bradbury'ego, Johna Steinbecka czy Williama Faulknera.

Maja Lidia Kossakowska miała 50 lat. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Takeshi. Cień Śmierci
Maja Lidia Kossakowska2
Okładka książki - Takeshi. Cień Śmierci

Sztuka walki – najważniejsza ze sztuk? Nie ma ucieczki przed przeznaczeniem. Mroczny cień śmierci wyłania się z każdą chwilą, niespodziewanie. ...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje