"Małe ogniska" – co warto wiedzieć o serialu i książce? 

Data: 2020-06-24 11:25:04 Autor: pobarski

Małe ogniska to nowy serial, który powstał na podstawie bestsellerowej książki Celeste Ng. To opowieść o uprzedzeniach na tle rasowym i styku dwóch odmiennych kultur. 

Obrazek w treściFot. Amazon Newsroom

Małe ogniska to tegoroczna nowość Hulu stworzona na podstawie bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem autorstwa Celeste Ng. Nowy serial to opowieść o problemach związanych z wciąż obecnymi uprzedzeniami ze względu na pochodzenie i kolor skóry. 

Małe ogniska – opis

O czym są Małe ogniska? Produkcja przybliża losy mieszkańców miasteczka Shaker Heights. Miejscowość wygląda jak z katalogu – przystrzyżone trawniki, nowoczesna infrastruktura, zachowany ład i porządek. Wszystko pod kontrolą w swoim życiu stara się mieć także Elena Richardson. Kobieta nie łamie prawa i trzyma się swoich zasad, które sprawiają, że jej życie jest spokojne i dostatnie.

Wszystko zmienia się jednak, kiedy do miast przybywa Mia Warren wraz ze swoją nastoletnią córką. Samotna matka, a na dodatek artystka, stanowi całkowite przeciwieństwo Eleny. W całkiem inny sposób wychowuje swoje dziecko oraz wyznaje inne zasady, co doprowadza do spięć pomiędzy nią a Richardson. Zwłaszcza, gdy okazuje się, że dzieci obu rodzin zaczynają się ze sobą przyjaźnić. 

Niebawem Mia dowiaduje się, że przyjaciele Richardsonów chcą adoptować dziecko pochodzące z chińskiej rodziny, a w mieście wybucha wojna o prawa do opieki nad dzieckiem. Mieszkańcy dzielą się na dwa obozy w opiniach o sądowej batalii o dziecko. Niebawem Elena podejmie decyzję – zrobi wszystko, by odkryć mroczną przeszłość burzącej spokój w mieście nowej mieszkanki. Jej ciekawość doprowadzi jednak do katastrofalnych wydarzeń. 

Małe ogniska – obsada

Kto wystąpił w serialu Małe ogniska? W rolach głównych wystąpiły Kerry Washington oraz Reese Witherspoon. Aktorki wcieliły się w najważniejsze postaci kobiece – Mię oraz Elenę.

Oprócz nich w produkcji wystąpili także Lexi Underwood (Pearl), Joshua Jackson (Bill Richardson), Rosemarie DeWitt, Jade Pettyjohn, Megan Scott, Gavin Lewis oraz Jordan Elsass. 

Małe ogniska – gdzie obejrzeć? 

Małe ogniska to serial oryginalny stworzony na potrzeby amerykańskiego serwisu streamingowego Hulu. Na tej platformie pojawiła się niedawno także inna produkcja, Love, Victor, która powstała na podstawie powieści Simon oraz inni homo sapiens Becky Albertalli

W Polsce serial zobaczyć można także za pośrednictwem serwisu streamingowego Amazon Prime Video

Małe ogniska – opinie o serialu 

Serial Małe ogniska otrzymał dość pozytywne opinie zarówno ze strony widzów, jak i krytyków telewizyjnych. Krytyk filmowy Mike Hale z The New York Timesa napisał w swojej recenzjiJest to zajmująca i dość intrygująca historia, jeśli przebrnie się przez jej mniej przekonujące zwroty akcji. Dodatkiem jest świetna robota Washington i Underwood - sceny między Mią i Pearl, zarówno delikatne, jak i wściekłe, są największymi scenami produkcji. 

Adrian Horton z The Guardiana przyznał produkcji trzy na pięć gwiazdek. Z kolei o książce Małe ogniska w swojej recenzji dla portalu Granice.pl dr Adrianna Michalewska napisała: Małe ogniska to opowieść o pułapce doskonałości, w którą często wpadają ludzie bez wyobraźni, którym się wydaje, że coś takiego jak życie da się uporządkować i zamknąć w dające poczucie bezpieczeństwa normy. To analiza tego, że upchnięte na siłę emocje zawsze wystrzelą niczym lawa z nieczynnego wulkanu, a siła ich działania może być niszcząca i najpierw spali to, co jest najbliżej: kochających, porządnych rodziców, czysty, zamożny dom i reputację, na którą pracowało się latami, a czasami nawet przez pokolenia.

Małe ogniska – książka

Małe ogniska (Little Fires Everywhere) to serial, który powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem napisanej przez Celeste Ng. Publikacja w Polsce pierwszy raz ukazała się nakładem Wydawnictwa Papierowy Księżyc w październiku 2018 r. Tego roku tytuł doczekał się wznowienia. W naszym serwisie możecie przeczytać fragment książki Małe ogniska.

Książkę Małe ogniska w dobrej cenie kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Małe ogniska
Celeste Ng2
Okładka książki - Małe ogniska

W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku na obrzeżach Cleveland, wszystko zostało zaplanowane – począwszy od rozkładu krętych dróg...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Pokaż wszystkie recenzje