Maryse Condé nie żyje. Zmarła jedna z najwybitniejszych francuskojęzycznych pisarek 

Data: 2024-04-02 12:08:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2024 r. zmarła Maryse Condé – pisarka, laureatka licznych konkursów literackich, profesorka literatury. W poprzednim roku nominowana była do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku uhonorowano ją „alternatywną Nagrodą Nobla”. 

Maryse Conde nie żyjefot. Georgia Popplewell/Flickr/ CC BY-NC-ND 2.0 Deed 

Jak podaje The Guardian, zmarła Maryse Condé – pochodząca z Gwadelupy pisarka i literaturoznawczyni. W tym roku obchodziła 90. rocznicę urodzin. 

Nie żyje Maryse Condé

Maryse Condé urodziła się 11.02.1934 roku w Pointe-à-Pitre, mieście w Gwadelupie. Jej matka prowadziła własną szkołę w mieście, a jej ojciec – najpierw był nauczycielem, a później założył własny, mały bank. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie, miała ośmioro rodzeństwa. 

Pierwszą sztukę napisała jeszcze w wieku 12 lat. Tekst napisała w ramach prezentu urodzinowego dla matki. To wydarzenie jakby nakierowało ją na życiową drogę, na zawsze wiążąc ją z pisaniem. Także z pisaniem publikacji naukowym – w 1975 zrobiła doktorat na Uniwersytecie w Sorbonie. Pracowała przez wiele lat jako nauczycielka, była zatrudniona w BBC oraz w licznych uniwersytetach amerykańskich. W 2005 roku przeszła na zawodową emeryturę. 

Swoją pierwszą powieść wydała późno – w wieku 42 lat. Była to książka Heremakhonon, która na rynku ukazała się w połowie lat 70. W kolejnych latach pojawiły się dwutomowy cykl Ségou (1984–1985), w którym rozkochali się Francuzi. Jednak prawdziwą sławę przyniosła piąta powieść w jej dorobku – Ja, Tituba, czarownica z Salem

W 2004 r. została odznaczona francuską Legią Honorową, a w 2015 r. znalazła się na krótkiej liście do Międzynarodowej Nagrody Man Booker za całokształt twórczości. Do nagrody nominowana została raz jeszcze w 2023 roku – tym razem za jej ostatnia powieść The Gospel According to the New World, za który otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Często znajdywała się także wśród typów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. O krok do Nobla była w 2018 roku – wówczas uhonorowana została tzw. alternatywnym Noblem. 

Zmarła 2 kwietnia 2024 r. w wieku 90 lat w Apt, malutkim miasteczku we Francji nad rzeką Calavon. Informację o jej śmierci podał mąż pisarki. Następnie kondolencje w mediach społecznościowych złożone zostały m.in. przez Marie Guévenoux, francuską minister do spraw terytoriów zamorskich Francji. Kondolencje znalazły się również na social mediach The Booker Prize:

Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Maryse Conde. Wielka Dama literatury karaibskiej, dwukrotnie nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera – w 2015 i 2023 r. – pozostawiła po sobie niezwykły dorobek. Jej rodzinie składamy najszczersze kondolencje

– czytamy. 

Condé dwukrotnie wychodziła za mąż. W sierpniu 1958 wyszła za mąż za Mamadou Condé, z którym miała czworo dzieci. Od 1969 roku małżeństwo pozostawało w separacji, która ostatecznie zakończyła się rozwodem w 1981 roku. Rok później pisarka wzięła ślub z tłumaczem Richardem Philcoxem. 

 
źródło: The Guardian, twitter.com
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ja, Tituba, czarownica z Salem
Maryse Condé 1
Okładka książki - Ja, Tituba, czarownica z Salem

Słynne procesy „czarownic z Salem” zaczęły się w 1692 roku wraz z aresztowaniem trzech kobiet. Jedną z nich była Tituba, czarna niewolnica...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje