Michał Głowiński nie żyje. To ogromna strata dla świata literatury

Data: 2023-09-29 20:40:17 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W piątek, 29 września 2023, zmarł Michał Głowiński - jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców. Ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, następnie pracował w Instytucie Badań Literackich PAN. Wiadomość o śmierci przekazali jego najbliżsi.

Michał Głowińskifot. Fryta 73 / CC BY-SA 2.0. / Wikimedia Commons

29 września 2023 roku poinformowano o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich historyków literatury — profesora Michała Głowińskiego. Był jednym z największych autorytetów w dziedzinie teorii i historii literatury. Z jego badań literackich korzystano na wydziałach polonistycznych uniwersytetów w całej Polsce, postać profesora znały pokolenia polonistek i polonistów. Zmarł w wieku 88 lat.

Michał Głowiński nie żyje

Michał Głowiński urodził się 4 listopada 1934 roku w Warszawie. W trakcie II wojny światowej trafił do getta w podwarszawskim Pruszkowie, następnie przeniesiony został do getta warszawskiego. Był jednym z dzieci, które uratowane zostały przez Irenę Sendlerową. W trakcie wojny stracił rodzinę — dorastał później w domu dziecka.

Po wojnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował filologię polską. Na warszawskiej uczelni zrobił magisterium w połowie lat 50. Jeszcze w trakcie studiów polonistycznych jego teksty ukazywały się m.in. w „Życiu Literackim”. Pisywał także dla  „Twórczości”. Od 1955 do 1958, pod opieką prof. Kazimierza Budzyka, pracował jako stypendysta w Katedrze Teorii Literatury.

Od 1958 roku pracował w Instytucie Badań Literackich PAN, pod koniec lat 60. uzyskał habilitację. Wraz z Aleksandrą Okopień-Sławińską oraz Januszem Sławińskim stworzył podręcznik Zarys teorii literatury, do dziś stanowiący jeden z podstawowych podręczników na każdych studiach polonistycznych. Współredagował także Słownik terminów literackich (wraz z J. Sławińskim, A. Okopień-Sławińską oraz Teresą Kostkiewiczową). 20 sierpnia 1980 roku znalazł się wśród sześćdziesięciu czterech badaczy i pisarzy, którzy podpisali apel do władz komunistycznych o podjęcie dialogu z robotnikami. W 1986 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Michał Głowiński aż czterokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa. Cztery razy był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Spośród licznych publikacji, w jego dorobku naukowym wyróżnić można m.in. Poetyka Tuwima a polska tradycja literacka, Powieść młodopolska, Zaświat przedstawiony: szkice o poezji Bolesława Leśmiana oraz Gombrowicz i nadliteratura.

Poza działalnością badawczą, Głowiński tworzył również dzieła prozatorskie i eseje. W swoich tekstach wspomnieniowych powracał zarówno do II wojny światowej, jak i czasów represji stalinowskich (Czarne sezony, Przywidzenia i figury czy Magdalenka z razowego chleba). W 2010 roku wydał Kręgi obcości, nominowane później do nagrody Nike. Były to jego intymne wspomnienia z czasów PRL.  Ostatnią wydaną przez Głowińskiego publikacją był zbiór opowiadań zatytułowany Carska filiżanka. Szesnaście opowieści.

Profesor odszedł 29 września 2023 roku w wieku 88 lat. Informację o śmierci Michała Głowińskiego podano około godziny 20 w mediach społecznościowych. Informację tę potwierdziła m.in. redakcja "Miesięcznika ZNAK".

Zmarł prof. Michał Głowiński. Wiadomość otrzymaliśmy od jego najbliższych.

O śmierci profesora podano również w mediach społecznościowych Muzeum Literatury.

Z dużym żalem udostępniamy informację o śmierci prof. Michała Głowińskiego, wybitnego literaturoznawcy i językoznawcy, krytyka literackiego, eseisty i pisarza, którego książki miały wymiar formacyjny dla wielu polonistek i polonistów od lat 70. XX wieku

- czytamy oświadczenie na profilu na Facebooku instytucji.

Dziś żegnamy jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego literaturoznawstwa. Dziękujemy, panie profesorze.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zarys teorii literatury
Michał Głowiński, Janusz Sławiński, Aleksandra Okopień-Sławińska0
Okładka książki - Zarys teorii literatury

Spis treści: Przedmowa do wydania czwartego Wstęp. Nauka o literaturze i jej działy 1. Przedmiot i zadania teorii literatury 2. Historia literatury...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje