Oto finaliści Nagrody Literackiej NIKE 2020

Data: 2020-08-24 08:18:26 Autor: Patryk Obarski

Nagroda Literacka NIKE to jedno z najważniejszych przyznawanych w Polsce wyróżnień literackich. Dziś ujawniono, kto ma szansę w tym roku otrzymać nagrodę. Poznajcie siedmiu finalistów.

Obrazek w treści

Nagroda Literacka NIKE to jedna z najważniejszych krajowych nagród literackich, fundowana przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą". W konkursie nagrodzona może zostać jedna najlepsza książka minionego roku napisana w języku polskim. Swoją nagrodę przyznają niezależnie od siebie czytelnicy (poprzez internetowe głosowanie) oraz członkowie jury. W poniedziałek, 24 sierpnia poznaliśmy siódemkę finalistów tegorocznej edycji nagrody NIKE. Kto znalazł się wśród wybranych?

Nagroda Literacka Nike 2020 - finaliści:

Na krótkiej liście tegorocznego finału Nagrody Literackiej NIKE znalazły się:

Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radek Rak

Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka to próba przedstawienia historii Galicji od nowa. Powieść osadzona na realiach przypominających XIX-wieczne, opowiada o przygodach młodego Kóby Szeli, chłopaka, który niefortunnie zakochuje się w Żydówce. Wraz z bohaterem przemierzamy pola i chłopskie gospodarstwa, by w końcu wziąć udział w rabacji z 1846 r., która na zawsze odciśnie się piętnem na życiu patriotów. Baśń... to także wyrastająca z legend opowieść o miłości i zauroczeniu, o dobru i złu, erotyzmie, ironii i humorze.

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filip Zawada

Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filipa Zawady to nietypowa powieść o ludziach i ich uczuciach, która skupia się na postaci młodego chłopca, Błażeja. Filip Zawada w swojej książce obnaża fakt niedoskonałości dziecięcej wyobraźni, a raczej – rozmijania się światów z naszych wyobrażeń i świata realnego, często bolesnego i niezrozumiałego.

Jaremianka Agnieszka Dauksza

Jaremianka Agnieszki Daukszy to biografia jednej z najzdolniejszych artystek XX wieku – Marii Jaremy. W swojej publikacji autorka szczegółowo przybliża losy tej nietuzinkowej malarki, rzeźbiarki i graficzki, która współpracowała między innymi z Tadeuszem Kantorem. Z wielką skrupulatnością Dakusza odkrywa przed czytelnikami kolejne sekrety Jaremianki – zawsze zaangażowanej w życie publiczne, wzbudzającej sensacje dziewczyny ze Starego Sambora na Kresach.

Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu Piotr M. Majewski

Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu Piotra M. Majewskiego to historyczny esej, przedstawiający działania polityków w czasie kryzysu monachijskiego z 1938 roku. Majewski opowiada o politycznych intrygach, propagandzie i kłamstwach przekazywanych opinii publicznej oraz wszelkich działaniach, których skutkiem stała się międzynarodowa wojna.

Pusty las Monika Sznajderman

Pusty las Moniki Sznajderman to esej przedstawiający życie w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której po kolei wyprowadzali się kolejni mieszkańcy. Szukający szczęścia w innych miastach i innych krajach mieszkańcy Wołowca powoli znikali, pozostawiając po sobie trudną do zapełnienia pustkę. Książka Pusty las to jednocześnie także hołd dla ziemi, która od lat przypatrywała się kolejnym zmianom.

Płuczki Paweł Piotr Reszka

Płuczki Pawła Piotra Reszki to niezwykle trudny reportaż przedstawiający historie mieszkańców miasteczek zlokalizowanych w pobliżu byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu, gdzie zginęły setki tysięcy ofiar. Przyzwyczajeni do obecności śmierci mieszkańcy współczesnych miejscowości rozpoczęli proceder chodzenia „na Icki", czyli wykopków w poszukiwaniu resztek złota należących do zmarłych Żydów.

27 śmierci Toby'ego Obeda Joanna Gierak-Onoszko

27 śmierci Toby'ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko to szczegółowy obraz kanadyjskiej kultury, zwyczajów i tradycji. Po dwóch latach pobytu w Kanadzie autorka w swoim reportażu postanowiła przekreślić stereotypowy wizerunek tego kraju, rozpoczynając rozważania na temat kary i przebaczenia, a także ucieczki przed przeznaczeniem. W naszym serwisie dostępna jest recenzja książki 27 śmierci Toby'ego Obeda.

Przypomnijmy, że długą listę nominacji do Nagrody Nike 2020 poznaliśmy w maju. Wówczas przedstawiono 20 finalistów. Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 r. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej. W 2019 r. zarówno głosami czytelników, jak i jury, laureatem nagrody został Mariusz Szczygieł za zbiór Nie ma. Rok wcześniej nagrodzony został Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. W 2015 r. i 2008 r. nagrodę NIKE decyzją jury otrzymała Olga Tokarczuk.

Finał Nagrody Literackiej NIKE 2020 nastąpi 4 października. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w postaci 100 tysięcy złotych oraz statuetkę NIKE.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Rok Zaćmienia
Marta Knopik
Rok Zaćmienia
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Pokaż wszystkie recenzje