Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera za „Miedziaki"!

Data: 2020-05-05 00:08:15 Autor: Sławomir Krempa

Colson Whitehead, amerykański pisarz i dziennikarz zdobywa drugiego Pulitzera w karierze! Wyróżnionego po raz pierwszy za publikację Kolej Podziemna pisarza nagrodzono w tym roku za książkę Miedziaki.

Obrazek w treści

Nagroda Pulitzera

Nagrodę Pulitzera przyznaje co roku gremium związane z Uniwersytetem Columbia. To laur dla dziennikarzy, twórcy literatury pięknej oraz muzyki.  

Czytaj także: Młodzi przestępcy skazani na... czytanie książek! Wśród lektur Kolej podziemna Colsona Whiteheada

Nagroda Pulitzera szczególnie ważna w czasie pandemii

W tym roku ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się w nietypowych okolicznościach. Dana Canedy w transmisji video z własnego domu podkreślała, że choć stanęliśmy w obliczu wielkich wyzwań związanych z pandemią koronawirusa, to w tym okresie jeszcze ważniejsze są rzetelne dziennikarstwo i sztuka, mogą bowiem nas podtrzymywać na duchu, jednoczyć i inspirować. 

Colson Whitehead z Nagrodą Pulitzera 2020 za powieść Miedziaki

W kategorii prozy nagrodę otrzymał Colson Whitehead za książkę Miedziaki. Zdaniem jurorów to oszczędna, lecz porażająca opowieść o przyjaźni dwóch chłopców, skazanych na „reedukację" w poprawczaku na Florydzie, który okazał się dla nich prawdziwym piekłem. Oparta na historii prawdziwej instytucji, szokuje do dziś. 

Adaptacja wcześniejszej książki Whiteheada, nagrodzonej Pulitzerem Kolei podziemnej, trafi wkrótce na platformę Amazon Prime Video. Serial wyreżyseruje Barry Jenkins (Moonlinght) 

Nagroda Pulitzera 2020 - non fiction

W kategorii non fiction wyróżniono dwie ksiażki – The Undying: Pain, Vulnerability, Mortality, Medicine, Art, Time, Dreams, Data, Exhaustion, Cancer and Care Anne Boyer – opowieść o pełnym patologii systemie opieki nad chorymi na raka w Stanach Zjednoczonych oraz The End of the Myth: From the Frontier to the Border Wall in the Mind of America znanego w Polsce Grega Grandina (Fordlandia, Imperium konieczności), wykładowcy historii na Uniwersytecie Nowojorskim, obnażająca nieprawdziwość amerykańskiego mitu nieograniczonego rozwoju.    

W kategorii biografii wyróżniono książkę Sontag: Her Life and Work Benjamina Mosera, w kategorii poezji zaś tom The Tradition Jericho Browna. 

Niestety, coroczny obiad dla laureatów połączony z wręczeniem nagrody musiał zostać przełożony na bliżej nieokreślony termin ze względu na pandemię koronawirusa. 

Nagrodzoną Pulitzerem książkę Colsona Whiteheada Miedziaki możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

fot. Wikipedia.org

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Miedziaki
Colson Whitehead1
Okładka książki - Miedziaki

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni dwóch chłopców – naiwnego idealisty oraz cynika – skazanych na pobyt w okrutnym zakładzie poprawczym...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo