Nie żyje znany pisarz Andrea Camilleri

Data: 2019-07-17 12:24:48 Autor: pobarski

Nie żyje znany włoski pisarz, Andrea Camilleri. Mężczyzna zmarł w wieku 93 lat. Informacje o śmierci podały dziś rano międzynarodowe media.

Andrea CamilleriFot. Associazione Amici di Piero Chiara (CC BY 2.0.)

Dziś, 17 lipca 2019 roku, zmarł w wieku 93 lat Andrea Camilleri – włoski pisarz, twórca słynnej serii detektywistycznej o komisarzu Salvo Montalbano. Mężczyzna zmarł we włoskim szpitalu, gdzie miesiąc temu trafił ze względu na nagłe zatrzymanie krążenia.

Czytaj także: Nie żyje Jesper Juul, znany duński pedagog

Andrea Camilleri urodził się 6 września 1925 roku w Porto Empedocle, miejscowości w Sycylii. Tam też spędził dzieciństwo, w dorosłym życiu przeprowadził się jednak do stolicy Włoch – Rzymu. Tam spędził najgorętszy okres w swoim życiu zawodowym. Studiował reżyserię, od lat pięćdziesiątych wystawiał własne sztuki i pisał. W połowie lat dziewięćdziesiątych wydał pierwszą książkę z serii o komisarzu Montalbanie, która przyniosła mu międzynarodowy rozgłos.

W swoim życiu Andrea Camilleri wydał ponad 100 książek oraz kilka zbiorów opowiadań. Wykreowana przez niego postać włoskiego komisarza wzbudzała zachwyt włoskim humorem i nieoczywistą akcją. Komisarz Salvo Montalbano był bowiem prawdziwym smakoszem, a w każdej z książek pojawiały się opisy dań, które z ochotą zajadał bohater. Przygody komisarza zostały także zekranizowane przez włoską telewizję.

Mężczyzna zmarł w wieku 93 lat w rzymskim szpitalu S. Spirito. Ostatnią, trzydziestą książkę o komisarzu Montalbanie Camilleri opublikował w 2018 roku.

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kształt wody
Camilleri Andrea2
Okładka książki - Kształt wody

W sycylijskim miasteczku Vigata zostaje znalezione ciało inżyniera Luparello, lokalnej osobistości. Biegli stwierdzają, że przyczyną śmierci był atak serca...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje