Nie żyje Jesper Juul, znany duński pedagog

Data: 2019-07-26 08:44:53 Autor: pobarski
News - Nie żyje Jesper Juul, znany duński pedagog

Wczoraj, 25 lipca 2019 roku, zmarł Jesper Juul, znany duński pedagog, autor popularnych książek pedagogicznych i promocji nieautorytarnego wychowania.

Jesper Juul urodził się 18 kwietnia 1948 roku w duńskim Vordingborg. Był terapeutą rodzinnym i psychologiem, a także autorem kilku ważnych książek z dziedziny wychowania i pedagogiki. To właśnie jemu zawdzięczamy promocję i rozpowszechnienie sposobu wychowania nieautorytarnego, zawdzięczamy mu również odejście od permisywizmu.

Czytaj także: Nie żyje znany pisarz Andrea Camilleri

W Polsce książki Jespera Juula ukazywały się nakładem Wydawnictwa MiND, były to między innymi Twoja kompetentna rodzina, Twoje kompetentne dziecko, Przestrzeń dla rodziny, Życie w rodzinie, Agresja - nowe tabu?, Empatia wzmacnia dzieci czy Być razem. Książka dla par. Juul w swoich publikacjach propagował dojrzałe przywództwo rodzica oraz zdrowe, pełne szacunku relacje rodzinne. Jesper Juul założył także fundację Family-Lab International, działająca także w Polsce.

Zostawił nam mnóstwo inspiracji, ważne drogowskazy oraz zawsze oferował ogromny obszar wolności w byciu rodzicem. Pomimo dużej wiedzy i wieloletniego doświadczenia nie rościł sobie prawa, żeby widzieć lepiej, co zawsze było dla nas pięknym wyrazem podejścia opartego na równej godności – pisało w swoim oświadczeniu na Facebooku Family-Lab Polska.

O śmierci pedagoga poinformował jego syn, Nicolai. W 2012 roku Juul zmagał się z ciężką chorobą neurologiczną, a od 2014 roku działał głównie online, ze względu na swój stan zdrowia. Praktycznie do samego końca był jednak aktywny zawodowo. W ostatnim czasie trafił do szpitala z powodu choroby płuc, jego stan był zmienny. Jesper Juul zmarł 25 lipca w okolicach godziny 11:00 we własnym domu w rodzinnym mieście w Danii. W chwili śmierci pedagog miał 71 lat.

 Fot. Lucarelli / CC BY-SA 3.0.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Twoje kompetentne dziecko
Jasper Juul0
Okładka książki - Twoje kompetentne dziecko

Czy współcześni rodzice rozumieją swoje dzieci? Czy potrafią rozwijać w nich poczucie własnej wartości? Czy swoim traktowaniem wzmacniają je, czy raczej...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje