Nie żyje Jesper Juul, znany duński pedagog

Data: 2019-07-26 08:44:53 Autor: pobarski
News - Nie żyje Jesper Juul, znany duński pedagog

Wczoraj, 25 lipca 2019 roku, zmarł Jesper Juul, znany duński pedagog, autor popularnych książek pedagogicznych i promocji nieautorytarnego wychowania.

Jesper Juul urodził się 18 kwietnia 1948 roku w duńskim Vordingborg. Był terapeutą rodzinnym i psychologiem, a także autorem kilku ważnych książek z dziedziny wychowania i pedagogiki. To właśnie jemu zawdzięczamy promocję i rozpowszechnienie sposobu wychowania nieautorytarnego, zawdzięczamy mu również odejście od permisywizmu.

Czytaj także: Nie żyje znany pisarz Andrea Camilleri

W Polsce książki Jespera Juula ukazywały się nakładem Wydawnictwa MiND, były to między innymi Twoja kompetentna rodzina, Twoje kompetentne dziecko, Przestrzeń dla rodziny, Życie w rodzinie, Agresja - nowe tabu?, Empatia wzmacnia dzieci czy Być razem. Książka dla par. Juul w swoich publikacjach propagował dojrzałe przywództwo rodzica oraz zdrowe, pełne szacunku relacje rodzinne. Jesper Juul założył także fundację Family-Lab International, działająca także w Polsce.

Zostawił nam mnóstwo inspiracji, ważne drogowskazy oraz zawsze oferował ogromny obszar wolności w byciu rodzicem. Pomimo dużej wiedzy i wieloletniego doświadczenia nie rościł sobie prawa, żeby widzieć lepiej, co zawsze było dla nas pięknym wyrazem podejścia opartego na równej godności – pisało w swoim oświadczeniu na Facebooku Family-Lab Polska.

O śmierci pedagoga poinformował jego syn, Nicolai. W 2012 roku Juul zmagał się z ciężką chorobą neurologiczną, a od 2014 roku działał głównie online, ze względu na swój stan zdrowia. Praktycznie do samego końca był jednak aktywny zawodowo. W ostatnim czasie trafił do szpitala z powodu choroby płuc, jego stan był zmienny. Jesper Juul zmarł 25 lipca w okolicach godziny 11:00 we własnym domu w rodzinnym mieście w Danii. W chwili śmierci pedagog miał 71 lat.

 Fot. Lucarelli / CC BY-SA 3.0.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Twoje kompetentne dziecko
0
Okładka książki - Twoje kompetentne dziecko

Czy współcześni rodzice rozumieją swoje dzieci? Czy potrafią rozwijać w nich poczucie własnej wartości? Czy swoim traktowaniem wzmacniają je, czy raczej...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje