Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie

Jakie wartości są ważne w waszej rodzinie? Na czym budujecie swój rodzicielski autorytet? Jak cenna jest dla was integralność waszych dzieci? Czy uczycie je przejmować odpowiedzialność za siebie?

Oto lektura dla rodziców, którzy nie chcą wychowywać groźbami i karami, ale wiedzą też, że tak zwane wychowanie bezstresowe prowadzi donikąd. Jesper Juul proponuje cztery podstawowe wartości, które pozwolą dorosłym rozwinąć naturalny autorytet i bez przemocy sprawować władzę w rodzinie.
Jesper Juul to pedagog, który odrzuca wszelkie metody wychowawcze. Dużo ważniejsze są ‒ twierdzi ‒ ogólne wartości, które służą za kompas w codziennym życiu rodzinnym i przy rozwiązywaniu konfliktów. To one budują kulturę rodziny, którą dzieci wyniosą z domu na całe życie.

Informacje dodatkowe o Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-03-21
Kategoria: Poradniki

Kup książkę Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie

Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie - opinie o książce

Nie dużo książek pedagogicznych do tej pory przeczytanych (a przeczytałam ich wiele) było dla mnie tak odkrywczych jak książka Jespera Juula "Życie w rodzinie". Książeczka niewielkich rozmiarów, ale bardzo wiele wnosząca do mojego rozumienia relacji z dziećmi. Autor w bardzo przystępny i przekonywający sposób rozważa różne aspekty wartości w rodzicielstwie i partnerstwie (będącym nadrzędną relacją w rodzinie).

Autor pokazuje, jak zmienił się w ciągu ostatnich lat paradygmat wychowania. Zauważa, że rodzice niekoniecznie dostosowują swoje zachowanie i działanie do tej sytuacji, kiedy tradycyjny podział ról w rodzinie odszedł do lamusa i nie jest już wspierany przez społeczeństwo.

Dzięki tej książce odkryłam po raz pierwszy jak ważne w rodzinie są takie wartości jak godność (pod tym względem wszyscy w rodzinie są równi), integralność (którą trzeba chronić), autentyczność (którą dzieci wyjątkowo lubią sprawdzać) i odpowiedzialność (szczególnie ważne jest rozwijanie tej za siebie).

Bardzo podobały mi się przywołane przez Juula przykłady z rodzin, z którymi miał okazję pracować. Treść książki nie jest przez to tylko suchą teorią, ale ma okazję ożyć.

Książki nie da się przeczytać jednym tchem, zmusza bowiem do głębokich refleksji nad sobą i związkami z bliskimi osobami. Czas poświęcony na jej czytanie uważam za bardzo dobrze wykorzystany

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-06-13, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?
Jesper Juul0
Okładka ksiązki - Agresja - nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?

Czy agresja u dzieci jest zła? Jak należy na nią reagować? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z silnymi emocjami? Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą walczy...

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Jesper Juul0
Okładka ksiązki - Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Czy właściwie rozumiemy nasze dzieci? Czy umiemy w porę zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć w nich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie? Jakim...