Quantcast

Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011-10-14
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788362445066
Liczba stron: 184

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Co mówi o nas zachowanie naszych dzieci? Dlaczego dorośli muszą się stale rozwijać? Jak być dobrym przywódcą w rodzinie? Jakiego zainteresowania potrzebują dzieci? Co jest ważniejsze: samodzielność czy posłuszeństwo?

Rodzina to miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. Niestety, to również miejsce, gdzie rodzą się konflikty i ścierają różne interesy. Jesper Juul, doświadczony pedagog i terapeuta rodzinny, dzieli się refleksjami na temat najczęstszych problemów rodziców i dzieci: agresji, niewłaściwej komunikacji, konfliktów przy stole, zachwiania życzliwych relacji, braku właściwego przywództwa dorosłych.

Postawę wychowawczą autora można traktować jako europejską odpowiedź na ogólnoświatową dyskusję na temat współczesnego rodzicielstwa. Poglądy wychowawcze Juula wpisują się między model amerykański (wychowanie bezstresowe) a model chiński (wychowanie wymagające) jako zrównoważone podejście: oparte na autorytecie rodziców, ale pozbawione autorytaryzmu. Autor zwalnia rodziców z obowiązku spełniania zachcianek swoich pociech, zalecając ćwiczenie się w trudnej sztuce mówienia „NIE’’. Zachęca, by będąc matką lub ojcem, nadal pozostali sobą. Z drugiej strony, demaskuje także wiele typowych, pozornie poprawnych zachowań dorosłych i demonstruje ich zgubny wpływ na atmosferę w domu. Podkreśla głęboką wolę dzieci do współdziałania z rodzicami, która często pozostaje przez nich niedoceniona, a nawet zaprzepaszczona. Nie podaje jednak gotowej recepty na sukces.

Kup książkę Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Autor zwraca uwagę na zachowanie dzieci, ale i rodziców, ich role w rodzinie, a także na konieczność stałego rozwoju opiekunów, którzy swoimi postawami są wzorem do naśladowania. Podpowiada jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach oraz zachęca do poszukiwania takiego rozwiązania, które spełni się w konkretnej chwili. Nie narzuca gotowych rozwiązań, ale wyczula na działania, które pomogą uniknąć wielu nieporozumień czy rozczarowań. Jest też o konfliktach, konieczności dialogu oraz współpracy. 
"Twoja kompetentna rodzina" to lektura idealna dla rodziców, pedagogów, wychowawców.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2021-01-14, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-07-21, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Inne książki autora
Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Jesper Juul0
Okładka ksiązki - Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Czy właściwie rozumiemy nasze dzieci? Czy umiemy w porę zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć w nich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie? Jakim...

Być razem. Książka dla par
Jesper Juul0
Okładka ksiązki - Być razem. Książka dla par

Tym razem JESPER JUUL zwraca się nie do rodziców, ale do partnerów, dzieląc się swoimi refleksjami na temat bliskości, porozumienia i życia w związku....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Będę tu z tobą
Robert D. Fijałkowski
Będę tu z tobą
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy