"Niepewność. Zakochany Mickiewicz" z datą premiery. Film o miłości Adama Mickiewicza zobaczymy na początku września

Data: 2024-06-14 13:06:47 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Niepewność. Zakochany Mickiewicz, czyli nowa pełnometrażowa produkcja poświęcona młodości i miłości narodowego wieszcza do Maryli Wereszczakówny, doczekała się daty premiery. W kinach film biograficzny o Adamie Mickiewiczu zobaczymy już za trzy miesiące. 

kadr z filmu Niepewność. Zakochany Mickiewiczfot. Dystrybucja Kinowa TVP

Początek września będzie nie tylko rozpoczęciem roku szkolnego, ale również momentem premiery nowego filmu z udziałem Nikodema Rozbickiego i Aleksandry Piotrowskej. Chodzi o produkcję Niepewność. Zakochany Mickiewicz, która opowiadać ma o życiu uczuciowym autora Pana Tadeusza. 

Niepewność. Zakochany Mickiewicz – data premiery. Kiedy film trafi do kin? 

Telewizja Polska, odpowiedzialna za dystrybucję filmu, zaprezentowała oficjalną datę premiery nadchodzącej produkcji. Film Niepewność. Zakochany Mickiewicz pojawić ma się w kinach za niecałe 3 miesiące – 13 września 2024 r. 

Można spodziewać się, że data premiery filmu o Adamie Mickiewiczu nieprzypadkowo zbiega się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, a na produkcję w reżyserii Waldemara Szarka udadzą się przede wszystkim szkolne wycieczki. Co interesujące, już teraz na stronie Dystrybucji Kinowej TVP odnaleźć można materiały edukacyjne przeznaczone na lekcje filmowe, w tym m.in. scenariusz lekcji i karty pracy, a w planach jest również wideoprelekcja oraz trwająca 45 minut lekcja online. 

Niepewność. Zakochany Mickiewicz – między romansem a biografią 

Wydaje się, że ostatnio polskie kino szczególnie upodobało sobie twórcę Dziadów. Zaledwie parę miesięcy temu mogliśmy zobaczyć produkcję z Dawidem Ogrodnikiem o przewrotnym tytule – Piep*zyć Mickiewicza (którą teraz zobaczyć można już na Netflix). Sama postać narodowego wieszcza w filmie Sary Bustamante-Drozdek nie odgrywała jednak zbyt znaczącej roli. W przeciwieństwie do nadchodzącej Niepewności

Twórcy nowego filmu skupić mają się przede wszystkim na tym, co najbardziej interesujące – a zatem życiu prywatnym wieszcza. Szczególnie na tapet trafić ma jego miłość do Maryli Wereszczakówny. Zarówno w opisie filmu, jak i materiałach edukacyjnych przygotowanych przez TVP, podkreślona jest także rola Tomasza Zana, przyjaciela Mickiewicza. Jak czytamy, w filmie pojawić ma się m.in. „motyw przyjaźni, dylemat etyczny między przyjaźnią a kochaniem” oraz „dorastanie w cieniu geniusza (Tomasz Zan), zazdrość w relacjach, lojalność wobec przyjaciół”.

Czytaj także: Ciekawostki o Adamie Mickiewiczu. Tego nie wiedzieliście o narodowym wieszczu!

W materiałach edukacyjnych dr Agata Szulc-Woźniak pisze, że produkcja pokazuje „[…] wieszcza strąconego z cokołu – bez retuszu i z dużą dozą humoru”; literaturoznawczyni przedstawia także powody, dla których „film może stanowić wartościową pomoc dla polonistów”. Co ciekawe, choć produkcja stanowić ma fabularyzowaną biografię fragmentu życia wieszcza, to sama TVP film Niepewność. Zakochany Mickiewicz zaklasyfikowała jako romans. Poza Rozbickim i Piotrowską, w produkcji pojawią się Dorota Landowska i Adrian Zaremba. 

Za zdjęcia odpowiedzialny jest Mateusz Zawistowski. Film przeznaczony będzie dla widzów od 13 roku życia. Film wyświetlany będzie zarówno w mniejszych kinach, jak i popularnych multipleksach jak Cinema City, Multikino czy Helios. 

Tagi: niepewność, polskie filmy, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Pan Tadeusz

Nowe wydanie polskiej epopei narodowej jest projektem łączącym elementy estetyki epoki romantyzmu z elementami współczesnymi. Dzieło życia Adama Mickiewicza...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje