"Niezgodna" – młodzieżowa seria Veroniki Roth

Data: 2020-06-24 14:05:35 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Niezgodna to kultowa seria w nurcie dystopii, która przedstawia wizję Chicago ograniczonego przez podziały na frakcje. Zagrożeniem dla porządku utworzonego w mieście społeczeństwa są Niezgodni. Co warto wiedzieć o serii?

Obrazek w treści "Niezgodna" – młodzieżowa seria Veroniki Roth [jpg]

Niezgodna to zarówno nazwa serii, jak i pierwszego tytuły z cyklu o Tris Prior i Tobiasie Eatonie. Opowieść o młodych buntownikach sprzeciwiających się istniejącym porządkowi w dystopicznym Chicago to jedna z najpopularniejszych serii młodzieżowych ostatni lat. Przybliżamy najważniejsze informacje o książkach i filmach z serii.

Niezgodna – opis

O czym jest film i książka Niezgodna? Pierwsza część skupia się na losach młodej dziewczyny, Beatrice, wywodzącej się ze skromnej rodziny należącej do frakcji Altruistów. Miasto-państwo, w którym żyje dziewczyna, podzielone zostało na konkretne frakcje związane z zajęciami i sposobem życia obywateli – istnieją zatem Altruiści, Nieustraszeni, Erudyci, Prawi i Serdeczni.

Czytaj także: Już wkrótce najnowsza książka autorki Niezgodnej

Wychowywana zgodnie z zasadami frakcji Beatrice, czuje jednak, że nie należy do swojej rodzinnej frakcji. Pociągają natomiast niebojący się ryzyka młodzi ludzie Nieustraszonych. Kiedy podchodzi do testu, który przypisać ma jej konkretną grupę, okazuje się, że nie należy do żadnej z nich. Jest Niezgodna, wyłamuje się z przyjętych przez władze ram i stanowi dla nich zagrożenie.

Niebawem w czasie dnia wyborów frakcji, decyduje się porzucić swoją rodzinę na rzez Nieustraszonych. Kiedy tam zaś dociera, szybko odkrywa spisek na szczytach władz. Niezgodni stanowią zagrożenie i należy ich zniszczyć.

Tris musi zrobić wszystko, by przetrwać. Ale także – by uratować całe miasto przed wojną domową.

Zbuntowana – opis

W kolejnej części sagi, Zbuntowanej, ukazane są dalsze losy Tris i Cztery. Tym razem młodzi ludzie uciekają na obrzeża miasta – do siedziby Serdecznych. Ci przyjmują Niezgodnych, jednak nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa z powodu pokojowego sposobu załatwiania sporów.

Czytaj także: Netflix zekranizuje "Rywalki" Kiery Cass! 

Tymczasem Jeanine odbudowuje swoją siłę w centrum Chicago i rozpoczyna nowy plan swojego eksperymentu. Przede wszystkim pragnie jednak zdobyć Tris i Cztery, którzy stanowią sól w oku jej frakcji.

Jednocześnie okazuje się, że matka Tobias żyje. Teraz kobieta przewodzi własną armią – Bezfrakcyjnymi. Jednak czy Cztery i Tris mogą jej zaufać?

Wierna – opis

Wierna to ostatnia z części cyklu. Kiedy Jeanine została pokonana, władzę przejęli Bezfrakcyjnie, podporządkowując sobie całe miasto. Jedyną opcją dla Tris i Czwórki jest wyjście poza mury miasta, w poszukiwaniu tego, o czym mówiła założycielka z nagrania ukrywane przez Erudycję.

Tris i Tobias postanawiają zaryzykować i udać się w nieznaną podróż po dawnym, spalonym świecie. Nieoczekiwanie okazuje się, że ich wizja świata poza murami była błędna.

Jednak czy i tym razem nie zostaną oszukani? Jaki jest prawdziwy sens ich wyprawy?

Wierna część 2 – kiedy?

Ostatnie dwa filmy z cyklu Niezgodna podzielone zostały przez studio filmowe Summit Entertainment na dwie części. Nieoczekiwanie, po premierze pierwszej połowy historii z Wiernej, studio zdecydowało się o zawieszeniu premiery kolejnej części.

Czytaj także: To koniec z „Niezgodną”. Nie zobaczymy ostatniej części serii

Pomimo tego, że od premiery Wiernej cz. 1 minęło już 4 lata, to nadal nie ma informacji dotyczącej premiery kolejnego filmu, choć ten – jak zapewniali filmowcy – został nagrany. W grudniu 2018 r. studio Lionsgate poinformowało, że definitywnie zakończyło prace nad serią i nie będą realizowane żadne nowe projekty z nią związane.

Niezgodna – czy będzie serial?

Kilka lat po wypuszczeniu do kin ostatniego filmu z serii Niezgodna, studio filmowe rozważało powstanie serialu będącego swoim spin-offem serii. Niestety, nic o produkcji nie wiedzieli wówczas aktorzy znani z filmów – w tym Shailene Woodley oraz Theo James.

Czytaj także: Będzie kolejny film z serii "Igrzyska Śmierci"! Reżyserem Francis Lawrence!

Ostatecznie także i ten projekt nie został nadal zrealizowany, a w sieci nie pojawiły się nawet trailery przyszłej produkcji. W grudniu 2018 r. Lionsgate, właściciel Summit Entertainment, poinfomorwał, że definitywnie zakończył projekt Niezgodna - nie pojawi się już nic więcej oprócz trzech filmów, które widzieliśmy do tej pory. 

Niezgodna – gdzie obejrzeć?

Filmy z cyklu Niezgodna co pewien czas zobaczyć można w telewizji. Tym razem emisja odbędzie się 11 grudnia od godziny 21:00 na antenie TVP 1.

Od niedawna produkcje dostępne są także na platformie streamingowej Netflix, można je zobaczyć również w Internecie za pośrednictwem serwisów VOD.

Niezgodna – książki

Książki z cyklu Niezgodna zostały wydane w całości, w przeciwieństwie do niedokończonej serii filmowej. Kolejno tomy nazywają się: Niezgodna, Zbuntowana i Wierna. Dodatkowo, autorka stworzyła także nowelkę nazwaną Cztery – w tej publikacji przybliżone zostaja wydarzenia sprzed pierwszego tomu oczami Tobias Eatona.

Oprócz tego Veronika Roth jest autorką nowej serii fantasy – Naznaczeni śmiercią.

Cały cykl Niezgodna (wszystkie 4 części) w jednym tomie kupić można w dobrej cenie poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Trylogia Niezgodna
Veronica Roth0
Okładka książki - Trylogia Niezgodna

Trylogia Niezgodna (Niezgodna, Zbuntowana, Wierna) Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Na te pięć frakcji podzielone...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje