reklama

Nirau House – nietypowy dom dla moli książkowch 

Data: 2020-06-29 09:09:14 Autor: pobarski

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaprojektować dom, by jednocześnie spełniał on najważniejsze potrzeby wszystkich mieszkańców, a z drugiej strony – oddawał ich pasje? Tego zadana podjęło się studio architektoniczne Paul Cemoux, które stworzyło nietypowy Nirau House. 

Obrazek w treściFot. Paul Cremoux Studio 

Nirau House to nietypowy dom jednorodzinny, który powstał na podstawie zmian i przebudowy wcześniejszych projektów parceli. Projektanci z biura architektonicznego Paul Cremoux oraz Casa Nirau stworzyli dom, który jednocześnie miał być ergonomiczny, oszczędny i praktyczny, ale także – pozwalający na rozwój pasji i zainteresowań domowników. 

Do przebudowy jednorodzinnego domu doszło w Meksyku. Najpierw projektanci zdecydowali się na zmniejszenie powierzchni domu po to, by zwiększyć przestrzeń przydomowego ogrodu. Połączono część parterową, na którą składał się salon oraz kuchnia z jadalnią, tworząc jedną otwartą przestrzeń, wyposażoną w meble o jasnym kolorze. W ten sposób projektanci zapewnili mieszkańcom dość duże wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. 

Nira House Fot. Paul Cremoux Studio 

Dla bibliofilów ciekawa jednak okazuje się zwłaszcza biblioteczka, która przykuwa wzrok w dolnej części domku. Wbudowany w ścianę regał okazuje się niemal jednym z najważniejszych mebli w salonie. Regał umieszczony został na całej ścianie, a także na filarze, oddzielającym otwartą przestrzeń dzienną od części kuchennej. Ściana z książkami dociera aż na najwyższe kondygnacje, w ten sposób łącząc otwartą strefę dzienną z sypialnią i prywatnymi pokojami na piętrze. 

Dzięki umieszczeniu schodów w pobliżu biblioteczki, wszyscy mieszkańcy mają natomiast dostęp do regałów. 

Nirau House stworzony został w Meksyku przy uwzględnieniu tamtejszego klimatu i pogody. Wśród innych pomysłów architektów znalazły się m.in. zbiorniki na wodę deszczową. Wpadająca na dach i taras woda zostaje odfiltrowana i trafia do ponownego użycia przez mieszkańców – jako woda pitna. 

Nirau HouseFot. Paul Cremoux Studio 

Za grupę architektów odpowiadał Paul Cremoux W. W pracę włączeni byli architekt Ricardo Camacho oraz inżynier José Antonio Lino Mina. Wykonawcą projektu była firma ARCO Arquitectura Contemporánea, z kolei ekologiczne rozwiązania stworzono przy współpracy z Green Building Studio. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje