Powstała biblioteka, z której można spoglądać w gwiazdy!

Data: 2021-01-20 10:35:32 Autor: pobarski

Niedawno w gminie Ludwin w województwie lubelskim powstała nowoczesna biblioteka, z której można spoglądać w gwiazdy. To efekt dofinansowania pochodzącego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

Obrazek w treściFoto: Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie / Facebook

Ludwin to gmina wiejska położona w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego i oddalona ok. 40 km od Lublina. Do tej pory gmina miała niewielką Gminną Bibliotekę Publiczną, która mieściła się w budynku należącym do Ochotniczej Straży Pożarnej. Teraz jednak wszystko się zmieniło. 

Gmina wybudowała nowoczesną bibliotekę na miarę XXI wieku, w której można nie tylko przeczytać książki, ale także… popatrzeć w gwiazdy!  W dwupiętrowym budynku biblioteki znalazła się wypożyczalnia, sala multimedialna wyposażona w komputery, sala konferencyjna, kącik zabaw dla najmłodszych oraz sala „Przystań Seniora”.

Biblioteka w LudwinieW sali konferencyjnej organizowane będą spotkania autorskie oraz sesje rady gminy / foto: Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie / Facebook

Ale to nie wszystko – powstała także sala doświadczalna, pracownia plastyczna oraz sala nagraniowa! Przy wejściu do biblioteki umieszczona została specjalna książkowa wrzutnia – dzięki temu rozwiązaniu czytelnicy będą mogli oddawać wypożyczone tytuły przez całą dobę!

Pomyślano także o amatorach astronomii – na specjalnie zaprojektowanych tarasach widokowych można zainstalować teleskopy, dzięki którym z łatwością będzie można obserwować rozgwieżdżone niebo. By pozostać zgodnym z naturą – na dachach biblioteki zainstalowano panele solarne. Dostarczany do książnicy prąd pochodzić będzie  zatem z energii słonecznej. Nowa biblioteka stała się miejscem, w którym każdy miłośnik nauki oraz sztuki poczuje się jak w domu! 

Czytaj także: W Lublinie powstała eko-biblioteka

Dziś biblioteka już działa, a mieszkańcy wsi mogą cieszyć się z przepięknej książnicy. Bibliotekarze planują także huczne oficjalne otwarcie – gdy przestaną obowiązywać specjalne obostrzenia sanitarne związane z pandemią.

Łącznie gmina wydała na budowę nowej biblioteki 5,38 miliona złotych. Niecałe 2 miliony pochodziły ze środków otrzymanych z programu resortu kultury. W 2017 r. według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Ludwinie mieszkało 5 584 osób.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.