Quantcast

Ocalić od zapomnienia. Album „Lwów i ziemia lwowska" Mirka Osip-Pokrywki

Data: 2023-01-23 14:31:50 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dwutomowy album Lwów i ziemia lwowska jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach (tom 2).

Obrazek w treści

Tom 1: Lwów - obok fotografii sentymentalnej, ukazującej piękno wielowiekowej aglomeracji, zawiera fotografie wnętrz i eksponatów z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu Potockich, mistycznych fresków Jana Henryka Rosena z katedry ormiańskiej i kościoła św. Marii Magdaleny, a także najcenniejszych eksponatów z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego czy malowideł projektu Jana Matejki z auli Politechniki Lwowskiej. Publikacja przedstawia również współczesne atrakcje, jak choćby najsłynniejsze murale Podzamcza. 

Tom 2: prezentuje zabytki – kościoły, pałace, zamki oraz inne atrakcyjne obiekty architektoniczne – z pięćdziesięciu miejscowości w okolicach Lwowa w szczególny sposób związane z polską kulturą. 

Album ma charakter autorskiego fotoreportażu, opatrzonego krótkimi komentarzami z historyczną podbudową. Poszczególne części albumu otwierają mapy, na których zaznaczono omawiane obiekty, a także współczesne i przedwojenne nazwy ulic. Zachęca, by wyruszyć w podróż do miejsc bliskich sercom wielu Polaków... To jednak nie wszystko! Zajrzyj do środka, a się przekonasz:

Propozycja Wydawnictwa Jedność skierowana została do czytelnika wrażliwego, ale i ciekawego świata. Po lekturze wzbogaci on swoją wiedzę oraz doświadczy mnóstwa wrażeń estetycznych. A gdy już nastanie czas pokoju, będzie mógł zwiedzić miejsca, o wartości których przekonuje autor albumu „Lwów i ziemia lwowska".

- recenzja książki „Lwów i ziemia lwowska"

Album Lwów i ziemia lwowska kupicie w popularnych księgarniach internetowych: 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka0
Okładka książki - Lwów

Dwutomowy album jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje