reklama

Ocalić od zapomnienia. Album „Lwów i ziemia lwowska" Mirka Osip-Pokrywki

Data: 2023-01-23 14:31:50 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dwutomowy album Lwów i ziemia lwowska jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach (tom 2).

Obrazek w treści Ocalić od zapomnienia. Album „Lwów i ziemia lwowska" Mirka Osip-Pokrywki [jpg]

Tom 1: Lwów - obok fotografii sentymentalnej, ukazującej piękno wielowiekowej aglomeracji, zawiera fotografie wnętrz i eksponatów z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu Potockich, mistycznych fresków Jana Henryka Rosena z katedry ormiańskiej i kościoła św. Marii Magdaleny, a także najcenniejszych eksponatów z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego czy malowideł projektu Jana Matejki z auli Politechniki Lwowskiej. Publikacja przedstawia również współczesne atrakcje, jak choćby najsłynniejsze murale Podzamcza. 

Tom 2: prezentuje zabytki – kościoły, pałace, zamki oraz inne atrakcyjne obiekty architektoniczne – z pięćdziesięciu miejscowości w okolicach Lwowa w szczególny sposób związane z polską kulturą. 

Album ma charakter autorskiego fotoreportażu, opatrzonego krótkimi komentarzami z historyczną podbudową. Poszczególne części albumu otwierają mapy, na których zaznaczono omawiane obiekty, a także współczesne i przedwojenne nazwy ulic. Zachęca, by wyruszyć w podróż do miejsc bliskich sercom wielu Polaków... To jednak nie wszystko! Zajrzyj do środka, a się przekonasz:

Propozycja Wydawnictwa Jedność skierowana została do czytelnika wrażliwego, ale i ciekawego świata. Po lekturze wzbogaci on swoją wiedzę oraz doświadczy mnóstwa wrażeń estetycznych. A gdy już nastanie czas pokoju, będzie mógł zwiedzić miejsca, o wartości których przekonuje autor albumu „Lwów i ziemia lwowska".

- recenzja książki „Lwów i ziemia lwowska"

Album Lwów i ziemia lwowska kupicie w popularnych księgarniach internetowych: 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka0
Okładka książki - Lwów

Dwutomowy album jest próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje