Opera Olgi Tokarczuk na uroczystości konkursu "Europejski Poeta Wolności"

Data: 2020-08-27 17:27:29 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Opera ahat-ilī – siostra bogów zostanie zaprezentowana w czasie uroczystej gali wręczenia nagrody „Europejski Poeta Wolności”. Słowa do libretta stworzyła noblistka Olga Tokarczuk. 

Obrazek w treściCopyright © Nobel Media. Photo: Dan Lepp

W poniedziałek w Gdańsku odbędzie uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”. W tym roku uroczystości zostanie uświetniona operą – ahat-ilī – siostra bogów – której współtwórczynią jest noblistka Olga Tokarczuk

Czytaj także: Olga Tokarczuk z tytułem Honorowego Obywatela Warszawy

W ramach Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności”, co roku nominowanych jest siedmiu twórców. Poeci i poetki wybierani są spośród przesłanych wcześniej zgłoszeń pochodzących od tłumaczy poezji. Celem Nagrody jest wyróżnienie twórców, którzy w swoich pracach podejmują tematy związane z wolnością.

Opera Olgi Tokarczuk 

W czasie tegorocznej gali zaprezentowana zostanie opera ahat-ilī – siostra bogów, której kompozytorem jest Aleksander Nowak. Co ciekawe, za warstwę tekstową, czyli libretto, odpowiedzialna jest noblistka – Olga Tokarczuk

Czytaj także: Olga Tokarczuk otworzyła własną kawiarnię w Nowej Rudzie

Tekst libretta opery ahat-ilī – siostra bogów jest adaptacją książki Olgi Tokarczuk pt. Anna In w grobowcach świata. W swoje książce Tokarczuk zainspirowała się starożytnymi mitami i stworzyła opowieść o Inannie, dawnej bogini, która wraz ze swoją służącą decuduje się na zejście do świata podziemi. W libretcie treść została nieco zmieniona – główną bohaterką została służąca bogini Innany, śmiertelniczka Ninszibur. 

Anna In w grobowcach świata – nietypowa książka Olgi Tokarczuk 

Anna In w grobowcach świata to publikacja, która na rynku pierwszy raz ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 2006 r. Noblistka stworzyła swoją opowieść w oparciu o starożytne, sumeryjskie mity. Przygotowując się do tworzenia, noblistka zaczytywała się w oryginalnych tekstach oraz hymnach, co wpłynąć miało na  „zrytmizowany sposób” narracji, o czym mówiła Olga Tokarczuk w rozmowie z redaktorką Ewą Szczecińską na antenie Dwójki Polskiego Radia w 2018 r. 

Pierwszy raz opera ahat-ilī – siostra bogów zaprezentowana została 17 września 2018 r. w Krakowie w ramach festiwalu Sacrum-Profanum. 

Książka Anna In w grobowcach świata we wznowieniu została opublikowana w 2015 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Książkę kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Anna In w grobowcach świata
Tokarczuk Olga1
Okładka książki - Anna In w grobowcach świata

"Sięgam do jednego z najstarszych mitów człowieka - opowieści o Inannie, sumeryjskiej bogini, która zeszła do podziemnego świata, by zmierzyć się...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje