Olga Tokarczuk z tytu貫m Honorowego Obywatela Warszawy

Data: 2020-06-22 11:38:57 Autor: Patryk Obarski
udost瘼nij Tweet

Podczas czwartkowej sesji warszawskiej rady miejskiej, doszło do głosowania nad projektem uchwały nadającej nowe honorowe obywatelstwa. Wśród zasłużonych znalazła się noblistka, Olga Tokarczuk.

Obrazek w treści Olga Tokarczuk z tytułem Honorowego Obywatela Warszawy [jpg]© Nobel Media. Photo: Alexander Mahmoud

W czwartek, 18 czerwca 2020 r., w Warszawie miejsce miała specjalna sesja Rady miasta stołecznego Warszawy. W czasie obrad podjęto głosowanie nad uchwałą związaną z nadaniem tytułów Honorowego Obywatelstwa. Do Ireny Sendlerowej, Witolda Pileckiego czy Marii Skłodowskiej-Curie dołączyła teraz Olga Tokarczuk.

Pierwszy raz tytuł ten nadano w 1918 Józefowi Piłsudskiemu. Honorowe Obywatelstwo to najwyższe wyróżnienie miejskie w Warszawie, które nadawane jest obywatelom polskim i cudzoziemcom w ramach podziękowania za szczególne zasługi. Obywatelstwo uprawnia do udziału jako gość honorowy w uroczystościach miejskich, wydarzeniach kulturalnych oraz do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.

W czwartek Honorowe Obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy wraz z Olgą Tokarczuk otrzymali również Wojciech Noszczyk, Władysław Findeisen, Wiesław Wysocki oraz Andrzej Rottermund. Wyróżnieni otrzymują medal Honorowego Obywatela, a także oznakę, dyplom i legitymację.

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk w 2019 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie Literatury. Tokarczuk jest również laureatką nagrody The Man Booker International Prize, którą otrzymała za powieść Bieguni oraz laureatką Nagrody Literackiej NIKE. Na twórczość pisarki składają się m.in. powieści Dom dzienny, dom nocny, Księgi Jakubowe, Prawiek i inne czasy czy Prowadź swój pług przez kości umarłych. W 2020 r. Olga Tokarczuk podpisała dokumenty założycielskie własnej fundacji.

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Ksi捫ka
Bieguni
Olga Tokarczuk8
Ok豉dka ksi捫ki - Bieguni

Nowa, bardzo oczekiwana powie嗆, której pisarka po鈍i璚i豉 ostatnie trzy lata pracy. Bieguni to ksi捫ka odwa積a, w której Olga Tokarczuk...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu
Tomasz O責ziejewski; Sylwia Winnik
Cz這wiek z bursztynu
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz
Kr鏊ewska guwernantka
Wendy Holden ;
Kr鏊ewska guwernantka
Diament i R騜a
Karolina Winiarska
Diament i R騜a
Ni przeznaczenia
Anna Sakowicz
Ni przeznaczenia
M帷iciel
Pawe Ber瘰ewicz
M帷iciel
Podr騜 w niechciane
Danuta Chlupov
Podr騜 w niechciane
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Poka wszystkie recenzje