Oto najlepsze publikacje psychologiczne i poradniki!

Data: 2016-11-02 12:38:30 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze publikacje psychologiczne i poradniki!

Kilkadziesiąt publikacji psychologicznych i poradników rywalizowało w sześciu kategoriach w kolejnym konkursie i plebiscycie serwisu Granice.pl Poznajmy najlepsze spośród nich. 

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka psychologiczna" od wielu już lat staje się okazją do wyłonienia najciekawszych publikacji dostępnych na polskim rynku wydawniczym - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl Wyboru dokonują równolegle członkowie jury oraz czytelnicy, głosujący za sprawą strony internetowej www.ksiazkapsychologiczna.pl

 

 

smiechTegoroczni zwycięzcy 

 

Zdaniem jurorów na tytuł najlepszej publikacji psychologicznej 2016 roku zasługuje książka Roberta Zuili Od śmiechu do łez. Jak zrozumieć emocje naszych dzieci (Wydawnictwo Jedność). 

 

- Książka została opracowana w taki sposób, że nie tylko umożliwia poszerzenie wiedzy na temat podstawowych emocji, ale niejako zmusza do skonfrontowania wiedzy teoretycznej z codziennością - podkreśla Karolina Mucha. Czyni to zarówno za pomocą przykładowych scenariuszy, obrazujących konsekwencje różnych reakcji rodziców na trudne czy po prostu kłopotliwe zachowania dzieci, jak również testów psychologicznych. Co ważne - publikacja Roberta Zuili zdobyła także najwięcej głosów internautów w kategorii „dla rodziców". 

 

tajemniceZ kolei najwięcej głosów czytelników w całym plebiscycie i tytuł najlepszej książki psychologicznej 2016 roku otrzymała publikacja prof. Anne Ancelin Schützenberger Tajemnice przodków (Wydawnictwo Virgo). 

 

Anne Ancelin Schützenberger - profesor psychologii na uniwersytecie w Nicei i psychoterapeutka, która zdobyła międzynarodową sławę między innymi za sprawą badań nad transgeneracyjnością - mierzy się w swej publikacji z zagadnieniem psychoterapii z transgeneracyjnością i badaniem ukrytych lojalności rodzinnych, rodzinnych mitów, rachunkowości i uraz, opisując, jak nasze relacje i historia rodziny wpływają na decyzje, jakie podejmujemy, ale też na nasze zdrowie. To lektura obowiązkowa dla psychologów i psychoterapeutów, pomagająca im wzbogacić warsztat o kolejne, bardzo przydatne narzędzie. Ale to także świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą uzdrowić swoje relacje rodzinne i jeszcze lepiej zrozumieć bliskich.   

 

 

dyskretnaPublikacje psychologiczne

Książka Anne Ancelin Schützenberger otrzymała również najwięcej głosów czytelników w kategorii „publikacje psychologiczne". Nagrodę jury zaś zdobyła Pedagogika dyskretna prof. Aleksandra Nalaskowskiego (Oficyna Wydawnicza Impuls).

 

 - Dlaczego „pedagogika dyskretna”? Bo oparta na wrażeniach, na skojarzeniach i wnioskach wynikających nie z dobrze zaplanowanych badań utrzymanych w reżimie metodologicznym, lecz z pewnej wrażliwości, podpatrywania rzeczywistości, oglądania spraw niekiedy zza węgła. To pedagogika, dla której materiału dostarczył mój prawie sześćdziesięcioletni spacer po świecie - wyjaśnia sam autor. 

 

irisKsiążki dla rodziców

 

Rodzicom jurorzy polecają książkę Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce Arabelli Carter-Johnson (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). 

 

To historia o przełamywaniu własnych słabości, o zdumiewających rezultatach systematyczności i cierpliwości. O różnych, przenikających się światach, jak i o ogromnie trudnej wzajemnej nauce. O schematycznych urzędach, bezsilności, rozpaczy i fantastycznej przyjaźni pomiędzy małą Fasolką a kotką Thuli. O przyjaźni, która pomogła skruszyć wszelkie mury i pozwoliła na odczuwanie radości, ciepła, a przede wszystkim - zrozumienia. I właśnie te wszystkie emocje tak wspaniale widać w pracach małej dziewczynki. W obrazach, które dosłownie zapierają dech barwami, jak i głębią odbioru. Ich autorka uchyla rąbek swojego świata, swojego królestwa, dzieli się z czytelnikami intensywnością swoich doznań. Nie można przejść obok nich obojętnie. Ich magia jest wprost porażająca - ocenia czytelniczka jezyna122. 

 

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii z kolei przypadło książce Roberta Zuili Od śmiechu do łez. Jak zrozumieć emocje naszych dzieci, która zdobyła również nagrodę główną w plebiscycie. 

 

 

przelomCodzienne wyzwania

 

W tej kategorii rywalizowały tytuły, inspirujące do mierzenia się z codziennością, do wprowadzania zmian w swoim życiu, do konsekwentnego podejmowania kolejnych wyzwań. Nagrodę jury zdobyła w niej publikacja Randy'ego Clarka Przełom w uzdrowieniu (Wydawnictwo Koinonia).

 

Popularny mówca i człowiek głęboko wierzący pomaga czytelnikom zmierzyć się z błędnymi, choć utartymi poglądami na kwestię uzdrowień. Wyjaśnia także, jak na uzdrowienie się otworzyć i jak wiarę w nie pogłębiać. Ta książka jest bardzo praktyczna, inspirująca, ale też napisana w sposób przystępny, a pasja bijąca z niej z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym.

 

odwlekanieNagrodę czytelników otrzymała natomiast publikacja Piotra Modzelewskiego Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość (e-bookowo.pl). Dlaczego warto po nią sięgnąć? 

 

Bo odwlekanie, prokrastynacja, to problem, który dotyka chyba większości z nas. Wiele osób zamiast natychmiast przystąpić do wykonywania powierzonych im zadań, woli bez końca przekładać je. W ten sposób sprawy do załatwienia coraz bardziej się piętrzą, aż w końcu ich terminowe wykonanie staje się rzeczywiście niemożliwe. Piotr Modzelewski prezentuje wyniki badań dotyczących prokrastynacji, wskazując zarazem, jak ćwiczyć „mięsień siły woli". Jest bardzo przystępnie, a autorowi udaje się zachować równowagę pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną. Do tej pracy warto często powracać, by sprawdzać, na ile rady autora udaje nam się wcielać w życie.

 

 

glutenWszystko o zdrowiu 

 

Czas na poradniki pomagające nam po prostu żyć w zdrowiu czysto fizycznym. Tu nieoceniona okaże się z pewnością publikacja Alessio Fasano i Susie Flaherty Wolni od glutenu (Wydawnictwo Druga Strona). Kierowana jest do osób, które zmagają się z celiaklią, ale książka przydatna być może również wszystkim, którzy chcieliby wyeliminować gluten z codziennej diety. Autorzy obalają mity dotyczące celiaklii, pokazują, czym różni się ona od alergii na pszenicę oraz nietolerancji glutenu. Zawiera sporo informacji o charakterze naukowym, ale autorzy wiedzę tę starają się zarazem przełożyć na konkretne porady dotyczące właściwego żywienia. Próżno szukać na rynku innej, tak obszernej i wyczerpującej publikacji dotyczącej celiaklii.

 

makrobiotykaHolistycznie do kwestii zdrowia podchodzą również autorzy książki Makrobiotyka. Ścieżka do całkowitego zdrowia, a więc Michio Kushi i Alex Jack (Wydawnictwo KOS).    

 

Wychodzą oni z założenia, że to, co jemy, w bezpośredni sposób wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, traktując również właściwe żywienie jako uniwersalną terapię w leczeniu wielu chorób. Makrobiotyka ma pewne cechy encyklopedii - na kolejnych stronach poznajemy wskazywane przez autorów przyczyny rozmaitych schorzeń i zaburzeń - oraz poradnika - po opisie bowiem znajdujemy wskazówki, w jaki sposób należy z danym problemem walczyć. Pomimo encyklopedycznego charakteru, Makrobiotyka to publikacja napisana dość przystępnie i stanie się z pewnością cenną pozycją w biblioteczce miłośników medycyny alternatywnej. 

 

ucztaZdrowym odżywianiem zajmują się także autorki publikacji nagrodzonych w kategorii „Zdrowie, dieta". Tu jurorzy wskazali na propozycję Moniki Mrozowskiej i Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr Uczta dla dwojga(Zwierciadło). Charakter tej publikacji najlepiej oddaje jej podtytuł - Zdrowa dieta dla mamy i dziecka

 

Mamy więc w tej książce wszystkie informacje, których potrzebować będą mamy oczekujące przyjścia na świat dziecka. Mamy informacje teoretyczne, zasady, którymi powinna kierować się każda kobieta, komponując swoją dietę. Mamy ich objaśnienie, wskazanie, dlaczego poszczególne składniki odgrywają w żywieniu kobiety w ciąży tak ważną rolę. Mamy - wreszcie - sporo interesujących przepisów na potrawy najczęściej nietrudne w przygotowaniu i nie wymagające krzątania się w kuchni przez wiele godzin, co w przypadku przyszłych matek byłoby raczej niewskazane.

 

smak

 

Najwięcej głosów czytelników zdobyła z kolei Mariola Bojarska-Ferenc - dziennikarka i trenerka fitness.

 

- Chciałabym, żeby ta książka stała się dla Ciebie, drogi Czytelniku, przewodnikiem po zdrowej i smacznej kuchni. Przedstawiam sposoby na stworzenie najprostszych sałat, dań bez soli, podaję przepisy na śniadania, obiady, kolacje, desery oraz podpowiadam, co jeść przed i po treningu. Słowem, jest tu wszystko potrzebne do tego, by rozpocząć przygodę ze zdrową kuchnią. Zachęcam jednak, żeby moje przepisy były dla Ciebie jedynie inspiracją do wykreowania na ich bazie własnych potraw o idealnym dla Ciebie smaku. Dodawaj do nich swoje ulubione przyprawy i dowolnie je modyfikuj. I baw się przy tym wybornie! - zachęca autorka publikacji Życie ma smak (Edipresse Książki

 

 

aromaterapiaRecepta na stres

 

Najlepszym lekiem na stres może być książka - szczególnie, jeśli lekturze towarzyszyć będzie praktyka. O tym, że prezentowane w książce Anny Huete Aromaterapia (Wydawnictwo Jedność) wskazówki są skuteczne najlepiej świadczy popularność tej formy relaksu.  Pachnące masaże, piękny zapach w domu, ciepłe kąpiele relaksacyjne – to tylko niektóre z przyjemnych sposobów stosowania naturalnych olejków eterycznych. Dzięki nim możemy wyhamować szybkie tempo, które narzuca nam dzisiejszy świat, a nasze ciało i psychika mogą się zregenerować i odpocząć. Choć autorka nie obiecuje czytelnikom, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zyskają zdrowie, urodę i szczęście, to gwarantuje, że odnajdą drogę, która ku nim prowadzi. Wiedzie ona przez jedną z najprzyjemniejszych naturalnych terapii, jakie istnieją.

 

malowanka

 

Z kolei Beata Pawlikowska nagrodzoną przez czytelników Malowanką (Edipresse Książki) odpowiada na popularność tak zwanych książek interaktywnych - tyle, że zamiast niszczyć, zachęca do tego, by po prostu tworzyć. By każdego dnia zapisywać to, co dobrego nam się w życiu zdarzyło. By kolorować zawarte na kolejnych stronach wzory. By odkrywać radość płynącą z pozytywnego, świadomego życia. By dostrzegać i pamiętać przede wszystkim to, co pozytywne. Do zapełniania kolejnych stron tego dziennika zachęcają krótkie, motywacyjne słowa wstępne autorki. Zamieszczone w książce wzory są stosunkowo proste, ale umiejętnie wypełnione barwami, mogą przeistoczyć się w prawdziwe dzieła sztuki. Książka Beaty Pawlikowskiej zachęca do tego, by zamiast skupiać się na tym, co nas stresuje, skupić się na wydarzeniach radosnych, aby rozwijać kreatywność. 

 

 

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą publikację psychologiczną. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje