Paszporty Polityki 2019 rozdane! Kto wygrał?

Data: 2020-01-14 20:31:34 Autor: pobarski

Właśnie odbyła się gala Paszportów Polityki, w czasie której poznaliśmy tegorocznych laureatów ze świata kultury, którzy otrzymali nagrodę popularnego czasopisma. Jaka pisarka w tym roku zdobyła nagrodę?

Paszporty politykiFot. X-News / mat. promocyjne TVN

„Polityka” to tygodnik społeczno-kulturalny, który po raz pierwszy ukazał się w 1957 roku. Od tego czasu jest stale wydawany, a od 1993 roku czasopismo co roku nagradza najlepszych twórców roku minionego specjalną nagrodą, „Paszportami Polityki”.

14 stycznia 2020 roku w Warszawie odbyła się uroczysta gala, w czasie której nagrodzono kolejnych laureatów. Pierwsze nagrody w ramach konkursu rozdane! Kto zwyciężył? Przedstawiamy Wam relację z gali na żywo poniżej:

Dominika Słowik z „Paszportem Polityki”!

Tego roku wśród nominowanych w kategorii literackiej wytypowano trzy pisarki – Weronikę Murek, Urszulę Zajączkowską oraz Dominikę Słowik. To właśnie ta ostatnia otrzymała tegoroczny „Paszport Polityki”.

Dominika Słowik ma 32 lata i zadebiutowała w 2015 roku powieścią Atlas Doppelganger, który wówczas ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak. W powieści Słowik w nietypowy sposób przedstawiła symbolikę i znaczenie blokowisk w polskim środowisku. W 2019 Dominika Słowik napisała kolejną książkę – Zimowla, thriller, przedstawiający losy nastolatki w latach 80. i 90., próbującej zrozumieć otaczającą ją rzeczywistość.

Paszporty Polityki 2019 za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce, kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość - Dominika Słowik - powiedziała Małgorzata Rejmer, polska reportażystka nagrodzona w ubiegłym roku "Paszportem...", wręczając nagrodę autorce Zimowla.

Otrzymując nagrodę, pisarka podziękowała za współpracę swojemu wydawcy, Wydawnictwu Znak. Oprócz Dominik Słowik, wśród nominowanych znalazły się także Weronika Murek oraz Urszula Zajączkowska.

Urszula Zajączkowska w 2019 roku wydała książkę Patyki, badyle. Jest to polska odpowiedź na książki typu „sekretne życie…”. W swojej publikacji botaniczka przybliża tajniki życia roślin, jednocześnie zachęcając do całkiem innego spojrzenia na rośliny, do tej pory raczej po prostu hodowane niż pielęgnowane.

Weronika Murek ma 31 lat i pochodzi z Bytomia. Zadebiutowała zbiorem opowiadań pod tytułem Uprawa roślin południowych metodą Miczurina , za którą otrzymała Nagrodę im. W. Gombrowicza. Za tytuł ten nominowana była także do Nike. W 2019 roku twórczyni opublikowała kolejny zbiór, tym razem trzech sztuk teatralnych – publikacja nosi nazwę Feinweinblein. W swojej twórczości Murek korzysta z przeszłości, w niecodzienny sposób przybliżając ją czytelnikom, niejednokrotnie okraszając ją groteskowym komentarzem.

Wśród nagrodzonych twórcy „Bożego Ciała”

Literatura nie jest jedyną kategoria, która nagradzana jest przez „Politykę”. W kulturze ważną rolę odgrywa bowiem także film, teatr czy muzyka.

Pośród nominowanych w kategorii „Film” znalazło się aż dwóch twórców filmu Boże Ciało, polskiego kandydata do Oscara, którego nominacja ogłoszona została wczoraj przez Akademię Filmową. Nominacje do „Paszportów Polityki” otrzymali Bartosz Bielenia, wcielający się w głównego bohatera filmu oraz Mateusza Pacewicz, twórca scenariusza produkcji. To właśnie Bartosz Bielenia zdobył nagrodę w tej kategorii.

Boże Ciało opowiada o losach młodego mężczyzny, który po spędzeniu dzieciństwa w zakładach poprawczych, zainspirowany swoim kapłanem, sam postanawia przywdziać sutannę. Jednak zamiast w tradycyjny sposób się o nią postarać, postanawia zostać księdzem bez święceń.

Nie jest to film o kościele i duchownym – fałszywym czy prawdziwym, ale film o nas. W „Bożym Ciele” na pierwszy plan wychodzą najgorsze przywary polskiego społeczeństwa – łatwość w osądzaniu, społeczny ostracyzm oraz ciche przyzwolenie na patologie. To także obraz, który mówi o tym, jak wiele kwestii w naszym życiu uzależnionych jest od naszych własnych decyzji i dlaczego dawanie „drugiej szansy” nie powinno być passé – piszemy w naszej recenzji filmu.

Oprócz twórców tej produkcji, wśród nominowanych znalazł się także Bartosz Kruhlik, twórca scenariusza i reżyser filmu Supernova.

 

W kategorii „Teatr” nominowane były Magdalena Drab, Monika Frajczyk oraz Weronika Szczawińska. Zwyciężczynią tej kategorii została Weronika Szczawińska, po raz trzeci nominowana do "Paszportów Polityki".

W kategorii „Sztuki wizualne” zwyciężyła Weronika Gęsicka. Kolejne kategorie związane były z muzyką. Fani muzyki poważnej z całą pewnością usatysfakcjonowani mogą być wygraną polskiego śpiewaka, Jakuba Józefa Orlińskiego w tej właśnie kategorii. Laureatowi w kategorii muzyka pop "Paszport Polityki" wręczał Dawid Podsiadło. Spośród nominowanych w kategorii „Muzyka popularna” zwyciężył Błażej Król.

Ciekawą może być także stosunkowo nowa kategoria „Kultura cyfrowa”. Tutaj nominowani byli Jacek Brzeziński wraz z Arturem Ganszyńcem za grę refleksyjną „Wanderlust: Travel Sntories”, Dawid Ciślak za niezależną produkcję „We. The Revolution” oraz Aleksandra Jarosz za grę przeglądarkową „Fantastic Fetus”. Tego roku w ostatniej z wymienionych kategorii zwyciężył Dawid Ciślak

Olga Tokarczuk z tytułem Kreatora Kultury

Wyróżniono także Olgę Tokarczuk specjalnym wyróżnieniem. Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę "Kreatora Kultury". To wyróżnienie otrzymują osoby od lat odznaczające się szczególną działalności artystyczną i edukacyjną.

- Dziękuję. Od czego zacząć? [...] Chciałam się pochwalić tym przed Państwem, że mój "Paszport Polityki" ma dziś 24 lata i myślę, że jest w wieku wielu z nominowanych i nagrodzonych. Mogłabym się ogłosić tutaj mamą, bo dzieli nas różnica pokolenia. I chcę podziękować "Polityce", że nieustannie przez te ostatnie 27, 28 lat trzyma poziom i stała się radarem tego wszystkiego, co jest najciekawsze, najdoskonalsze w polskiej kulturze - powiedziała w podziękowaniu Olga Tokarczuk. - Chciałabym też, w końcu, drodzy Państwo, drodzy Przyjaciele, przypomnieć Wam, że nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym najdoskonalszym, najbogatszym polskim zasobem, naszym bogactwem. I jestem dumna, że mogę brać w niej udział.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zimowla
Dominika Słowik1
Okładka książki - Zimowla

Miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje