„Problem trzech ciał” – nowy serial Netfliksa wywołuje kontrowersje na świecie

Data: 2024-03-24 08:47:19 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakiś czas temu na Netfliksie zadebiutował serial science-fiction, który powstał na bazie bestsellerowej książki. W Chinach produkcja spotkała się z dużą dozą krytyki. Amerykańscy konserwatyści twierdzą natomiast, że pierwsze sceny nawiązują do cancel culture

Kadr z serialu "Problem trzech ciał"fot. materiały prasowe Netflix

Problem trzech ciał to amerykańsko-brytyjski serial, który kilka dni temu miał swoją premierę. Produkcja stanowi adaptację powieści o tym samym tytule autorstwa Cixin Liu i opowiada historię ludzkości przygotowującej się na inwazję obcych. Już teraz w sieci pojawiło się sporo kontrowersji na temat serialu Netfliksa. 

Problem trzech ciał – serial zbiera krytykę w Chinach

Problem trzech ciał to serial, którego akcja rozpoczyna się w 1966 roku podczas chińskiej rewolucji kulturalnej. Jedna z pierwszych scen toczy się na uniwersytecie w Pekinie, gdzie profesor fizyki odmawia dostosowania się do rozkazów rządu. Mężczyzna zostaje brutalnie pobity przez Czerwoną Gwardię. Wszystko to dzieje się na oczach rozwścieczonego tłumu. Początkowa sekwencja jest kluczowa w historii, co jednak ciekawe, nie pojawiła się ona w chińskiej powieści, która miała premierę w zeszłym roku. Wtedy oskarżono Komunistyczną Partia Chin o chęć wymazania rewolucji kulturalnej i jej skutków z popkultury. 

Przeczytaj także: Co nowego na Netflix? Premiery od 23 do 30 marca 2024 roku

W chińskich mediach społecznościowych niemal od razu po premierze produkcji pojawiło się sporo kontrowersji. Chociaż teoretycznie obywatele Chin nie mogą być subskrybentami Netfliksa, to część z nich i tak znajduje sposoby na obejrzenie serialu. Według CNN w Chinach pojawiły się opinie, jakoby Hollywood celowo starało się pokazać ich kraj w negatywnym świetle.

Przeczytaj także: Bracia odc. 3 i 4: Renata musi uratować Adama. Streszczenie 3 odc. "Braci"

Chińczycy krytykowali również to, że produkcja Netfliksa toczy się w Londynie, a nie w Chinach jak miało miejsce w literackim pierwowzorze. Komentowali oni, że to oraz bardziej zróżnicowana obsada to „poprawne politycznie” zmiany. Jedna z aktorek grająca Ye Wenjie – Rosalind Chao – w jednym z wywiadów stwierdziła:

Myślę, że międzynarodowa wersja tej historii jest ważna. [...] Podoba mi się fakt, że film stał się bardziej międzynarodowy i skierowany do szerszej publiczności.

Problem trzech ciał wykorzystywany w debacie politycznej w USA

Mimo krytyki, z jaką produkcja mierzy się w Chinach, w Stanach Zjednoczonych pojawiają się zupełnie inne opinie. Niektórzy amerykański politycy frakcji konserwatywnej postanowili natomiast wykorzystać serial, by – ideologiczne działania bohaterów serialu – przyrównać do polityki prowadzonej przez ich oponentów.

Jednen z showrunnerów serialu – David Benioff – twierdzi jednak, że serial nie jest komentarzem o obecnej kulturze czy sytuacji politycznej. W wywiadzie dla Hollywood Reporter powiedział:

To nie jest komentarz na temat cancel culture. Ale w historii ludzkości mamy tendencję do poruszania się w cyklach i obecnie przechodzimy przez pewien okres cyklu. Istnieje wiele bardzo znaczących różnic między obecnym czasem a rewolucją kulturalną. Ale są też pewne podobieństwa. Nigdy nie myśleliśmy: „Powinniśmy zrobić ten serial, ponieważ chcemy to skomentować”. Ale interesujące jest to, że istnieją podobieństwa i trudno je zignorować.

Problem trzech ciał to serial, który stanowi pierwszy tom trylogii Wspomnienie o przeszłości Ziemi. W cyklu znajdują się jeszcze: Ciemny las oraz Koniec śmierci

Problem trzech ciał - książka

Książka w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w przekładzie Andrzeja Jankowskiego.

Publikację znajdziecie w wielu popularnych księgarniach internetowych:

Przeczytaj także:


Tagi: seriale netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Problem trzech ciał
Liu Cixin4
Okładka książki - Problem trzech ciał

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. NAGRODA HUGO DLA NAJLEPSZEJ POWIEŚCI 2015 R. ,,Imponująca rozmachem...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje