„Psy ras drobnych" Olgi Hund z Nagrodą Conrada!

Data: 2019-10-27 22:04:13 Autor: Sławomir Krempa
News - „Psy ras drobnych

W niedzielę, 27. października podczas wieczornej gali poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada. Otrzymała ją Olga Hund za opublikowaną nakładem Korporacji Ha!Art książkę Psy ras drobnych. 

Bohaterką tej książki jest dwudziestoośmioletna pacjentka szpitala psychiatrycznego, przyjęta do niego z uwagi na coraz gorszy stan psychiczny i nadużywanie leków. Ma depresję, wciąż zalega w łóżku, nie starając się zmienić swego życia. Apatyczna, pozbawiona energii, niezdolna do koncentracji, wkrótce po przyjęciu zaczyna być tak bardzo uciążliwa dla współpacjentek, że skutecznie je do siebie zraża. 

„Psy ras drobnych" to introwertyczna proza, która nie rości sobie prawa do stawiania diagnoz, jakichkolwiek ocen. Opisywany system opieki medycznej to pretekst do tego, by zmierzyć się z tym, co zapamiętane, i po jakimś czasie nabierające odpowiednio wartościowego znaczenia.

- napisał w recenzji Jarosław Czechowicz

Obejrzyjcie transmisję z gali Nagrody Conrada:

Nagroda Conrada to wyróżnienie literackie przeznaczone wyłącznie dla debiutantów. Wszystkie istniejące konkursy literackie dopuszczają do udziału także autorów debiutujących, w praktyce jednak ci ostatni są odsiewani najpóźniej na etapie nominacji, często właśnie dlatego, że nie posiadają jeszcze mocnej pozycji. W przypadku Nagrody Conrada ma być inaczej. Wyróżnienie to ma wspierać początkujących pisarzy, ale też ich wydawców, zachęcając do podejmowania ryzyka i inwestowania w autorów nieznanych. 

Fundator i organizator nagrody: Miasto Kraków; partnerzy: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W Kapitule Nagrody zasiadają: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler oraz Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). 

Nagroda Conrada po raz pierwszy została przyznana w 2015 roku. Dotychczasowi laureaci to Liliana Hermetz (wyróżniona w roku 2015 za powieść „Alicyjka”) oraz Żanna Słoniowska (nagrodzona w roku 2016 za książkę „Dom z witrażem”). Słoniowska odbierając wyróżnienie mówiła: „Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale dla mnie osobiście pisanie tej książki było wbrew tej ludzkiej, podstawowej potrzebie. Przez pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet moją pracę jednak światy, które w zamian odkryłam przerosły moje najszczersze oczekiwania”. Celem Nagrody Conrada jest wsparcie pisarzy w okresie między wydaniem pierwszej, a drugiej książki, kreowanie nowych głosów w polskiej literaturze, a także zainteresowanie szerokiej publiczności twórczością debiutantów.

Książkę Olgi Hund kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

 

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Psy ras drobnych
0
Okładka książki - Psy ras drobnych

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego...

dodaj do biblioteczki
Autor
Recenzje miesiąca
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Nobliści skandaliści
Sławomir Koper
Nobliści skandaliści
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Pokaż wszystkie recenzje