Szybcy i wściekli – najpopularniejsza seria filmów akcji

Data: 2021-06-19 11:10:01 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Seria Szybcy i wściekli, doczekała się aż dziewięciu części. Dziś przyjrzymy się temu jednemu z najbardziej popularnych filmowych cykli.

Obrazek w treści Szybcy i wściekli – najpopularniejsza seria filmów akcji [jpg]

  • Seria Szybcy i wściekli to aż dziewięć filmów.
  • Franczyza obejmuje Szybcy i wściekli, dwa filmy krótkometrażowe i spin-off.
  • Seria będzie trwać nadal, w kolejnych filmowych odsłonach.

Seria filmów wypełnionych akcją i szybkimi samochodami trwa i trwa i nie widać jej końca. W czerwcu swoją premierę ma mieć część numer dziewięć, a wszystko na to wskazuje, że to jeszcze nie koniec. Przyglądamy się wszystkim odsłonom, które powstały do tej pory. 

Szybcy i wściekli – opis serii

Jak już wspominaliśmy seria filmów akcji, doczekała się wielu kolejnych odsłon, zarówno w pełnym, jak w krótkim metrażu. Większość z nich ma wiele nagród na swoim koncie oraz mnóstwo nominacji. Oto przegląd wszystkich do tej pory powstałych filmów z serii Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli – premiera 18 czerwca 2001 roku

Początek filmowej opowieści, od której wszystko się zaczęło. Historia policjanta, który wnika do grupy, która organizuje nielegalne wyścigi. Sytuacja nieco się zmienia, gdy na jego drodze staje siostra przywódcy samochodowej bandy.

Za szybcy, za wściekli – premiera 3 czerwca 2003 roku

Sequel Szybkich i wściekłych, historia, której bohaterem jest były policjant, zajmujący się infiltracją środowisko nielegalnych wyścigów. Szychą jest pewien biznesmen, zajmujący się praniem brudnych pieniędzy.

Szybcy i wściekli: Tokio Drift – premiera 4 czerwca 2006 roku

Rozgrywająca się w zupełnie innym uniwersum, nie związana fabularnie z pozostałymi dwoma filmami, historia zwolennika nielegalnych wyścigów samochodowych. Mężczyzna ucieka do Tokio, gdzie ponownie wpada w wyścigową pasję. 

Szybko i wściekle – premiera 12 marca 2009 roku

Tym razem opowieść koncentrująca się na przestępcy i agencie, który zamierza go dorwać. Mężczyzźni łączą siły w jednym, szczytnym celu. Zamierzają dopaść narkotykowego bossa. 

Szybcy i wściekli 5 – premiera 15 kwietnia 2011 roku

Piąta odsłona serii, która jest bezpośrednią kontynuacją Szybko i wściekle. Fabuła skupia się na znanej grupie kierowców, którzy narażając się gangsterowi, organizują ryzykowny napad. Na dodatek ich tropem podąża nieustępliwy agent. 

Szybcy i wściekli 6 – premiera 7 maja 2013 roku

Akcja skoncentrowana na grupie świetnie wyszkolonych kierowców, który pewnego dnia porywają transport wypełniony wojskową bronią. Tym razem historia skupia się bezpośrednio na Domie i jego przyjaciołach pomagających agentowi Hobbsowi w akcji z najemnikami.

Szybcy i wściekli 7 – premiera 16 marca 2015 roku

Opowieść koncentrująca się na Torronto, ale i jego grupie, który mają niełatwy orzech do zgryzienia. Przyjdzie im mierzyć się z brutalnym najemnikiem Deckardem Shawem.

Szybcy i wściekli 8 – premiera 4 kwietnia 2017 roku

Akcja filmu kręci się wokół Dominica i Letty, którzy muszą przerwać miesiąc miodowy. Powodem jest pojawianie się tajemniczej i pięknej kobiety, która ponownie wciąga Dominica w świat ryzykownych gier przestępczych.

Szybcy i wściekli 9 – premiera 25 czerwca 2021 roku 

Ostatnia, jak do tej pory część serii Szybcy i wściekli, będąca kontynuacją Szybcy i wściekli 8. Tym razem opowieść koncentruje się na Cypherze, który próbuje nakłonić Jakoba na pewne przedsięwzięcie. Oboje mają dokonać zemsty na Domie i jego grupie. 

Szybcy i wściekli – filmy dodatkowe

W skład serii, oprócz bezpośrednich kontynuacji, sequeli, wchodzą także filmy krótkometrażowe oraz spin-offy. 

W roku 2003 swoją premierę miał film krótkometrażowy o tytule Turbo-Charged Prelude, który skupia się na wydarzeniach między częścią pierwszą a drugą serii Szybcy i wściekli.

W roku 2009 zaś pojawiła się kolejna krótkometrażowa produkcja, o tytule Los Bandoleros, której bohaterem jest Dominic, a fabuła koncentruje się na wydarzeniach, która później oglądać będziemy w filmie Szybko i wściekle.

Seria posiada także spin-off, którego tytuł brzmi Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw, która swoją premierę miała w roku 2019. Bohaterami filmu są Luke Hobbs i Deckard Shaw, który wspólnie starają się pokonać przestępcę, który został cybernetycznie zmieniony. Jego pojawianie się jest zagrożeniem dla całego świata. 

Szybcy i wściekli – kolejne filmy?

Okazuje się, że seria nie skończy się na dziewiątej części. Wszystko wskazuje na to, że twórcy mają plany na dziesiątą i jedenastą część. Film numer dziesięć miałby być bezpośrednią kontynuacją filmu numer dziewięć a jego premiera miałaby nastąpić już w przyszłym roku, zaś jedenasty części numer dziesięć. Ten zamykałby całą odsłonę serii. 

Pojawić ma się także kolejna część spin-offu, o tytule Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw 2, jego premiera przewidziana jest na rok 2022 oraz nie posiadający jeszcze tytułu spin-off, którego bohaterką ma być kobieta. 

Szybcy i wściekli – książki

Seria filmów Szybcy i wściekli powstała na bazie własnego scenariusza. Oznacza to, że nie istnieje książka na jakiej bazuje. W zamian polecamy lekturę książki Wyścigi samochodowe, której autorem jest Tony Norman.

Książkę „Wyścigi samochodowe” można kupić taniej poniżej:

Tagi: Szybcy i wściekli, filmy sensacyjne, Wyścigi,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje