Quantcast

Teatr Telewizji: "Dom otwarty" – zabawna komedia z XIX wieku

Data: 2023-01-23 14:05:29 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Co tydzień na kanałach Telewizji Polskiej w cyklu Teatr Telewizji możemy oglądać wyjątkowe przedstawienia teatralne i adaptacje różnych dzieł literackich. 

Obrazek w treścifot. TVP

Dom otwarty to adaptacja komedii Michała BałuckiegoUznaje się go za jednego z najpopularniejszych dramatopisarzy pozytywizmu. Jego sztuki były chętnie oglądane w teatrach. Dziś stacja TVP1 wyemituje spektakl w reżyserii Michała Kwiecińskiego z 1994 roku. 

Teatr Telewizji: Dom otwarty – opis 

Dom otwarty opowiada o państwu Żelskich. Są oni urzędniczym małżeństwem, które decyduje się częściej otwierać dom dla gości. Pewnego dnia Janinę i Władysława odwiedza pani Wicherkowska. Kobieta opowiada o balach, jakie wszyscy tak chętnie organizują. Namawia ona Żelskich do zorganizowania wieczorku tańcującego.

Czytaj także: Zbliżenie pomiędzy Lilly i Justinem! Co wydarzy się w kolejnych odcinkach „Barw szczęścia”?

Państwo Żelscy szybko podłapują ten pomysł i od razu biorą się do planowania przyjęcia. Lista gości zapełnia się prawie samymi panami. Pan domu udaje się więc do znanego w całym mieście wodzireja – pana Fikalskiego. To właśnie on ma sprowadzić na bal kawalerów. Jednak ściągnięci przez niego mężczyźni wydają się dość podejrzani. Jak skończy się ten wieczór?

Teatr Telewizji: Dom otwarty – obsada

Dom otwarty to wyjątkowy spektakl z 1994 roku. W małżeństwo Żelskich wcielili się: Marta Lipińska i Henryk Bista. Dziś wiele osób kojarzy aktorkę z ról w serialach komediowych, takich jak Ranczo, czy Miodowe lata. Grała ona jednak także w kultowych adaptacjach wielkich polskich dzieł: Nad Niemnem, Lalka

Czytaj także: „Riverdale” przeniesie widzów do lat 50? Są już pierwsze zdjęcia siódmego sezonu!

Henryk Bista zmarł zaledwie trzy lata po emisji spektaklu. Wcześniej jednak wziął udział w wielu genialnych produkcjach Do dzisiaj sporo osób pamięta jego rolę w filmie Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza.

Czytaj także: „Pokusa” na podstawie powieści Edyty Folwarskiej od dziś w kinach

W pozostałych rolach wystąpili: Jerzy Kamas, Ewa Telega, Krzysztof Stroiński, Jan Matyjaszkiewicz, Jan Peszek, Joanna Jędryka, Krzysztof Kowalewski, Elżbieta Kępińska, Władysław Kowalski, Aleksandra Konieczna, Magdalena Kuta, Agnieszka Suchora, Magda Wójcik, Witold Pyrkosz, Bronisław Pawliki inni. 

Teatr Telewizji: Dom otwarty – gdzie zobaczyć? 

Spektakl miał swoją telewizyjną premierę w 1994 roku i wtedy można go było zobaczyć po raz pierwszy. Dziś – 23 stycznia 2023 roku – jednak zostanie on ponownie wyemitowany w TV. Widowisko zobaczymy o 21:05 na antenie stacji TVP1

Czytaj także: „Lockwood i spółka” — popularna seria książek zekranizowana przez Netflixa!

Przedstawienie Dom otwarty jest także dostępne na platformie streamingowej TVP VOD! 

Teatr Telewizji: Dom otwarty – książka 

Dom otwarty to spektakl, który powstał na bazie komedii autorstwa Michała Bałuckiego. Autor często był porównywany do Aleksandra Fredy. Dziś więc chcielibyśmy polecić Wam dramat właśnie tego komediopisarza. Chodzi oczywiście o Zemstę, która opowiada o sąsiedzkich zwadach. 

Dramat możecie zakupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr tv, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje