Ukryte we wnęce książki przetrwały pożar starej kamienicy!

Data: 2019-11-22 09:51:19 Autor: pobarski

Los bywa okrutny. Przekonali się o tym mieszkańcy jednej z kamienic, która doszczętnie została zniszczona na skutek pożaru wywołanego w sklepie na najniższej kondygnacji budynku. Mieszkańcy stracili wszystko oprócz… kolekcji książek!

Palenie książek

Praktycznie cały dobytek utracili mieszkańcy jednej z kamienic mieszczącej się w miasteczku Pollokshields w Szkocji. Na skutek pożaru, który pojawił się na parterze budynku, gdzie mieścił się sklep, kamienica zamieszkana przez kilkanaście rodzin straciła dach nad głową.

Czytaj także: Spalił książki LGBTQ z biblioteki. Teraz rusza jego proces

Do pożaru doszło w ubiegłym tygodniu. Zaprószony ogień nie tylko sprawił, że z dolnej części budynku pożar przeniósł się także na wyższe piętra, ale także spowodował, że cała konstrukcja budynku została zniszczona i spora część starej kamienicy się zawaliła.

Tym samym – na skutek pożaru, dogaszania go przez strażaków i warunków atmosferycznych na wyspach, praktycznie cały dobytek z mieszkań, które ucierpiały, został doszczętnie zniszczony, a ludzie pozbawieni nie tylko dachu nad głową, ale także podstawowych artykułów potrzebnych do życia.

Szczęście miał tylko jeden z lokatorów. Z jego mieszkania, mieszczącego się na przedostatnim piętrze kamienicy, strażacy uratowali bowiem… kolekcję książek, która należała do domowej biblioteczki mężczyzny.

Czytaj także: Młodzi przestępcy skazani na… czytanie książek

Jak się okazało, lokator niedaleko kominka stworzony miał regał, który wbudowany był we wnęce ściany nośnej – jednej z dwóch, która nie ucierpiała i pozwoliła na przetrwanie reszty budynku. Pomimo pożaru i trudnych warunków – m.in. silnego wiatru, książki przetrwały w nienaruszonym stanie!

Wczoraj pracownicy budowlani zdjęli książki z półek i za pomocą strażackiego podnośnika koszowego przetransportowali je bezpiecznie na ziemię. Teraz zaś trafiły do swojego właściciela. Nie wiadomo jednak kiedy ponownie będą mogły zostać położone na półkach – mieszkańcy kamienicy muszą bowiem znaleźć dla siebie nowy dom.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje