Ukryte we wnęce książki przetrwały pożar starej kamienicy!

Data: 2019-11-22 09:51:19 Autor: pobarski

Los bywa okrutny. Przekonali się o tym mieszkańcy jednej z kamienic, która doszczętnie została zniszczona na skutek pożaru wywołanego w sklepie na najniższej kondygnacji budynku. Mieszkańcy stracili wszystko oprócz… kolekcji książek!

Palenie książek

Praktycznie cały dobytek utracili mieszkańcy jednej z kamienic mieszczącej się w miasteczku Pollokshields w Szkocji. Na skutek pożaru, który pojawił się na parterze budynku, gdzie mieścił się sklep, kamienica zamieszkana przez kilkanaście rodzin straciła dach nad głową.

Czytaj także: Spalił książki LGBTQ z biblioteki. Teraz rusza jego proces

Do pożaru doszło w ubiegłym tygodniu. Zaprószony ogień nie tylko sprawił, że z dolnej części budynku pożar przeniósł się także na wyższe piętra, ale także spowodował, że cała konstrukcja budynku została zniszczona i spora część starej kamienicy się zawaliła.

Tym samym – na skutek pożaru, dogaszania go przez strażaków i warunków atmosferycznych na wyspach, praktycznie cały dobytek z mieszkań, które ucierpiały, został doszczętnie zniszczony, a ludzie pozbawieni nie tylko dachu nad głową, ale także podstawowych artykułów potrzebnych do życia.

Szczęście miał tylko jeden z lokatorów. Z jego mieszkania, mieszczącego się na przedostatnim piętrze kamienicy, strażacy uratowali bowiem… kolekcję książek, która należała do domowej biblioteczki mężczyzny.

Czytaj także: Młodzi przestępcy skazani na… czytanie książek

Jak się okazało, lokator niedaleko kominka stworzony miał regał, który wbudowany był we wnęce ściany nośnej – jednej z dwóch, która nie ucierpiała i pozwoliła na przetrwanie reszty budynku. Pomimo pożaru i trudnych warunków – m.in. silnego wiatru, książki przetrwały w nienaruszonym stanie!

Wczoraj pracownicy budowlani zdjęli książki z półek i za pomocą strażackiego podnośnika koszowego przetransportowali je bezpiecznie na ziemię. Teraz zaś trafiły do swojego właściciela. Nie wiadomo jednak kiedy ponownie będą mogły zostać położone na półkach – mieszkańcy kamienicy muszą bowiem znaleźć dla siebie nowy dom.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;
Pod tym samym niebem
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Pokaż wszystkie recenzje