reklama

W tym miejscu książki sprzedawano już od 1827. Niedawno księgarnia została zamknięta 

Data: 2020-07-28 09:15:01 Autor: Patryk Obarski

W maju doszło do kolejnego zamknięcia niezależnej księgarni. Chodzi o lokalną książnicę w Bolesławcu w zlokalizowanej na miejskim rynku kamienicy. 

Obrazek w treściFot. Antosh / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Od 1 maja br. w Bolesławcu zakończyła swoją działalność niezależna księgarnia Agora, która prowadzona była przez zakochane w literaturze małżeństwo. Księgarnię od lat prowadziła pani Józefina i jej mąż, Marek. 

Czytaj także: Po ponad 60 latach zamyka się kolejna księgarnia

Warto wiedzieć, że miejsce, w którym istniała księgarnia, ma dość duże historyczne znaczenie dla mieszkańców Bolesławca. Księgarnia przy ulicy Rynek 28 istniała bowiem już od 1827, chociaż w różnych budynkach. W starej kamienicy w XIX wieku istniało wydawnictwo Appunów, które stworzył Karol Fryderyk Appun. Wydawnictwo publikowało i sprzedawało głównie publikacje farmaceutyczne. W kolejnych latach, w nowym budynku wybudowanym na początku wieku XX, pojawiały się kolejne książnice, miejsce przechodziło w ręce kolejnych właścicieli, a w czasach PRL istniała tutaj Księgarnia Dom Książki. 

Ksiegarnia BolesławiecFot. Antosh / domena publiczna / księgarnia w XIX wieku - na szyldzie przeczytać można: „A. Appun’s Buchhandlung”. Zburzony w 1897 r.

Od wielu lat w tym miejscu własną książnicę tworzyli państwo Witasowie, którzy z pasją oddawali się literaturze. W księgarni zorganizowano spotkania autorskie z Tadeuszem Różewiczem, Tymoteuszem Karpowiczem oraz Janem Miodkiem. Od kilku lat księgarnia była członkiem sieci niezależnych księgarń Książnica Polska. 

Czytaj także:  Problemy finansowe Bookszpana. Czy czeka ich los księgarń Matras?

Niestety, pomimo aktywnych działań i dużej wartości historycznej, książnica nie zdołała przetrwać. Pod koniec kwietnia na swoim profilu na Facebooku właściciele poinformowali, że zmuszeni są zamknąć swoją książnicę – tak też się stało. Od 1 maja w znanej księgarni nie można zrobić już zakupów. 

Jak donosi lokalny portal istotne.pl, niebawem w tym atrakcyjnym lokalu na mapie Bolesławca pojawi się restauracja. Przyszli właściciele zapewniają jednak, że i tam znajdzie się miejsce na książki. Trzymamy ich za słowo! 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje