"Wielka" – oto nowy serial na HBO

Data: 2020-05-17 14:40:06 Autor: pobarski

W połowie maja na platformie HBO pojawiła się nowa produkcja –serial Wielka w ironiczny sposób przedstawiający historię… Katarzyny Wielkiej.

Obrazek w treściFot. mat. prasowe HBO

Od 16 maja na platformie HBO można oglądać serial Wielka, inspirowany losami carycy Katarzyny Wielkiej. To prześmiewcza produkcja, która spodoba się nie tylko fanom historii.

Wielka – opis

O czym jest serial Wielka? Brytyjska produkcja opowiada historię młodej Katarzyny, nieznanej nikomu kobiety, trzymającej się na uboczu, które zostaje zaangażowana w tworzenie związku z najważniejszą postacią w dawnym Imperium Rosyjskim – carem Piotrem III Romanowem.

Zamiast szczęścia i miłości, młoda romantyczna dziewczyna poznaje tajniki władzy i sekretów, jakimi rządzi się kraj. Wszystko to, sprytna młoda, niepozorna dziewczyna zapamiętuje, by na zawsze odmienić oblicze kraju. I stanąć na jego czele.

Zanim to jednak nastąpi, musi znieść upokorzenie i społeczne konwenanse.

Wielka – zwiastun

Zanim podejmie się decyzję o zobaczeniu całego serialu, warto najpierw zapoznać się z jego zwiastunem. Zapowiedzi produkcji dostępne są już m.in. na YouTube:

Wielka – obsada

W rolach głównych w serialu Wielka wystąpili Elle Fanning, która wciela się w postać carycy Katarzyny, a także Nicholas Hoult (kojarzony m.in. z produkcji Buszujący w zbożu), grający cara Piotra III.

Oprócz nich w produkcji wystąpili także Phoebe Fox, Adam Godley, Gwilym Lee, Charity Wakefield i Douglas Hodge.

Za scenariusz produkcji odpowiada nominowany do Nagrody Oscara za film Faworyta Tony McNamara.

Wielka – kiedy?

Serial Wielka dostępny jest na platformie streamingowej HBO GO. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych seriali, w przypadku tej produkcji w sobotę, 16 maja dodano wszystkie 10 odcinków serialu.

Wielka – czy warto zobaczyć serial?

Serial Wielka to ceniona przez widzów produkcja o mocno ironicznym charakterze. Z całą pewnością spodoba się on widzom ceniącym niewymuszony, dyskretny humor. Warto jednak pamiętać, że produkcja ta jest luźno oparta na historii Katarzyny Wielkiej, a nie jej faktyczną biografią. Fikcyjny charakter serialu może zatem denerwować odbiorców ceniących prawdę historyczną lub znających faktyczne losy Katarzyny Wielkiej.

Wielka – biografia carycy Katarzyny?

Chociaż serial opiera się na realnych zdarzeniach i postaciach, to nie jest w stu procentach prawdziwą wersją zdarzeń. By dogłębnie poznać losy Katarzyny Wielkiej, warto zapoznać się z publikacjami przygotowanymi na ten temat.

Polecamy przygotowaną w naszym serwisie biografię Katarzyny Wielkiej, której fragment prezentujemy poniżej:

Na tronie zasiadła w wyniku zamachu stanu, w którym dużą rolę odegrał między innymi jej trzeci kochanek, Grzegorz Orłow (z którym romansowała przez jedenaście lat), a także jego brat Aleksy, który nienawidził Piotra. To w ręce Aleksego odda swego męża, osadzonego w Schlüsselburgu. W trakcie zamachu stanu Katarzyna poznała Grzegorza Potiomkina, którego historycy uważają za jedną z najwybitniejszych postaci z okresu panowania carycy. Piotr III został obalony, abdykował, a następnie został uwięziony

– więcej na temat Katarzyny Wielkiej można przeczytać w naszym artykule.

Katarzyna Wielka – książka

Serial Wielka stworzony został na podstawie oryginalnego scenariusza. Nie istnieje zatem książka, która stanowiłaby kontynuację losów Katarzyny Wielkiej z brytyjskiej produkcji.

Czytaj także: Skandalistka. Gabriela Zapolska - biografia

Istnieje jednak wiele książek, w których przedstawiona zostaje prawdziwa historia Katarzyny Wielkiej. Spośród nich polecamy publikację Roberta K. Massiego Katarzyna Wielka. Portret kobiety

Książkę w dobrej cenie kupić można poniżej:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje