Nie żyje Winston Groom, autor Forresta Gumpa

Data: 2020-09-18 09:11:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W środę w nocy zmarł Winston Groom, amerykański pisarz, autor powieści Forrest Gump. Pisarz odszedł w wieku 77 lat. 

Obrazek w treści Nie żyje Winston Groom, autor Forresta Gumpa [jpg]

W czwartek amerykańskie media oficjalnie potwierdziły, że w środę 16 września 2020 r. w nocy w Alabamie zmarł Winston Groom – amerykański pisarz i reportażysta. Groom zmarł w swoim domu w wieku 77 lat. 

Winston Groom - biografia 

Winston Groom zadebiutował w wieku 34 lat powieścią W lepszych czasach (wydana w USA w 1978 r.). Następnie wydał powieści Kiedy umiera lato oraz Only. W 1986 r. na rynku ukazała się książka Forrest Gump, która stała się międzynarodowym bestsellerem. 

Historia o Forreście Gumpie stała się jeszcze bardziej popularna w połowie lat 90., kiedy na ekrany kin trafiła ekranizacja powieści. Za reżyserię obrazu odpowiadał Robert Zemeckis, a w kultowej głównej roli wystąpił Tom Hanks. Forrest Gump przyniósł twórcom kolosalne zyski; zgarnął także sześć Oscarów. W 1995 r. ukazała się kontynuacja książki pt. Gump i Spółka. W 2016 r. na rynku ukazała się ostatnia powieść Grooma – El Paso.

Za reportaż non-fiction Conversations with the Enemy w 1984 roku był nominowany do Nagrody Pulitzera. W 2018 r. autor wydał swoją ostatnią książkę – The Allies: Roosevelt, Churchill, Stalin, and the Unlikely Alliance That Won World War II.

Winston Groom - życie prywatne

Groom pochodził z Waszyngtonu, a lata młodości spędził w szkole wojskowej w Alabamie. Służył w wojsku w latach 1965–1967, w latach 1996-1997 wziął udział w wojnie w Wietnamie. Po powrocie był reporterem nieistniejącego już dziennika Washington Sun.

W 1985 r. przeniósł się do Alabamy, gdzie rozpoczął prace nad Forrestem Gumpem. To właśnie w Alabamie Groom spędził znaczną część życia wraz ze swoją żoną, Susan. 

Pisarz zmarł 16 września 2020 r. w nocy w Alabamie w mieście Fairhope. O śmierci Winstona Grooma poinformowały władze miejskie; nie podano do publicznej wiadomości przyczyn śmierci.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Forrest Gump
Winston Groom10
Okładka książki - Forrest Gump

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna "opowieść idioty". Na jej podstawie nakręcono...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Meduzy nie mają uszu
Adle Rosenfeld
Meduzy nie mają uszu
Pokaż wszystkie recenzje