Nie żyje Winston Groom, autor Forresta Gumpa

Data: 2020-09-18 09:11:09 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W środę w nocy zmarł Winston Groom, amerykański pisarz, autor powieści Forrest Gump. Pisarz odszedł w wieku 77 lat. 

Obrazek w treści

W czwartek amerykańskie media oficjalnie potwierdziły, że w środę 16 września 2020 r. w nocy w Alabamie zmarł Winston Groom – amerykański pisarz i reportażysta. Groom zmarł w swoim domu w wieku 77 lat. 

Winston Groom - biografia 

Winston Groom zadebiutował w wieku 34 lat powieścią W lepszych czasach (wydana w USA w 1978 r.). Następnie wydał powieści Kiedy umiera lato oraz Only. W 1986 r. na rynku ukazała się książka Forrest Gump, która stała się międzynarodowym bestsellerem. 

Historia o Forreście Gumpie stała się jeszcze bardziej popularna w połowie lat 90., kiedy na ekrany kin trafiła ekranizacja powieści. Za reżyserię obrazu odpowiadał Robert Zemeckis, a w kultowej głównej roli wystąpił Tom Hanks. Forrest Gump przyniósł twórcom kolosalne zyski; zgarnął także sześć Oscarów. W 1995 r. ukazała się kontynuacja książki pt. Gump i Spółka. W 2016 r. na rynku ukazała się ostatnia powieść Grooma – El Paso.

Za reportaż non-fiction Conversations with the Enemy w 1984 roku był nominowany do Nagrody Pulitzera. W 2018 r. autor wydał swoją ostatnią książkę – The Allies: Roosevelt, Churchill, Stalin, and the Unlikely Alliance That Won World War II.

Winston Groom - życie prywatne

Groom pochodził z Waszyngtonu, a lata młodości spędził w szkole wojskowej w Alabamie. Służył w wojsku w latach 1965–1967, w latach 1996-1997 wziął udział w wojnie w Wietnamie. Po powrocie był reporterem nieistniejącego już dziennika Washington Sun.

W 1985 r. przeniósł się do Alabamy, gdzie rozpoczął prace nad Forrestem Gumpem. To właśnie w Alabamie Groom spędził znaczną część życia wraz ze swoją żoną, Susan. 

Pisarz zmarł 16 września 2020 r. w nocy w Alabamie w mieście Fairhope. O śmierci Winstona Grooma poinformowały władze miejskie; nie podano do publicznej wiadomości przyczyn śmierci.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Forrest Gump
Winston Groom10
Okładka książki - Forrest Gump

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna "opowieść idioty". Na jej podstawie nakręcono...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje