Forrest Gump

Ocena: 4.71 (35 głosów)
Inne wydania:

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna "opowieść idioty". Na jej podstawie nakręcono film, który otrzymał sześć Oscarów.

Informacje dodatkowe o Forrest Gump:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2006-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7506-175-8
Liczba stron: 222
Tytuł oryginału: Forrest Gump
Tłumaczenie: Jerzy Leliwa
Ilustracje:-

więcej

Kup książkę Forrest Gump

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

,,Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co ci się trafi''


Więcej

Cuda zdarzają się codziennie. Niektórzy w to nie wierzą, ale to prawda.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Forrest Gump - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
O wiele bogatsza, ciekawsza i poniekąd lepsza, niż film, chociaż ekranizacja niczego sobie ;)
Link do opinii
a podróż z Gumpem po całym świecie, przez te wszystkie jego przygody i marzenia, okraszone są niezwykłym poczuciem humoru. Teksty samego bohatera jak i sytuacje, w których się znalazł, wywołują w nas szczery uśmiech i z każdą stroną chłoniemy historię coraz mocniej, bo wciąż się zastanawiamy, co też znowu przytrafi się naszemu Forrestowi. Powiem Wam, że nie mogłam oderwać się od lektury i do samego końca nie opuszczał mnie dobry humor. Ale nie ma się co dziwić - z tak barwnym bohaterem, z tak ciepłym i interesującym podejściem do życia, historia wygląda niesamowicie. W żadnym wypadku prześmiewczo, a jedynie z dobrym słowem i życiową mądrością. I tak jak głoszą słowa na okładce - to po prostu trzeba przeczytać. Jak najmocniej polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - literatela
literatela
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 3, Przeczytałam,
Swoją przygodę z Forrestem zaczęłam od filmu i myślę, że nie jestem pierwsza. Zakochałam się w historii mało inteligentnego bohatera i w jego prostym spojrzeniu na świat, więc kiedy dostałam przypadkiem tą książkę, to od razu zaczęłam czytać. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to język. Proste zdania, literówki, czasami pomylenie słów. Zakochałam się! To niesamowite, że autor tak doskonale wprowadził nas w świat Forresta za pomocą języka. Jednak po zakończeniu czułam się nieco zmęczona i taka pusta w środku. Im dłużej czytałam, tym bardziej czułam wręcz nadmiar tych przygód, co raz to bardziej fantastycznych i niesamowitych. A na końcu mi brakowało puenty. W prawdzie Forrest podsumował, że jego życie nie było nudne, ale brakowało mi potwierdzenia, że Forrest przeżył szczęśliwe życie. Filmowy bohater był mi jakoś bliższy. I może nie myślę tak jako pierwsza, bo tak naprawdę książka otrzymała rozgłos dopiero po ekranizacji. Polecam, jednak sama nie wiem, od czego lepiej zacząć: od książki, czy też od filmu. _______________________________ oficjalna recenzja na stronie: https://literatela.wordpress.com/2015/08/30/o-trudnym-zyciu-idioty/
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Całkiem niedawno dowiedziałam się o istnieniu tej książki. Zawsze kojarzyłam tylko film, którego nigdy nie miałam okazji obejrzeć w całości. Teraz mogę tylko żałować, że tak późno poznałam Forresta. Podobno film jest znacznie lepszy niż książka, ale też całkiem inny. Muszę więc szybko sama to sprawdzić. Główny bohater książki, Forrest Gump, jest postrzegany przez społeczeństwo jako idiota. Jego iloraz inteligencji nie jest zbyt wysoki, co przekłada się na jego zachowanie, aczkolwiek natura nie poskąpiła mu za to wzrostu. Forrest ima się różnych zajęć, trafia w różne, często dziwne miejsca i ciągle, ale zazwyczaj nieświadomie, wpada w jakieś kłopoty. Jego życie jest jednak barwne, nie ma w nim miejsca na nudę. Forrest sam mówi o sobie w ten sposób: "może jestem idiota, ale nie jestem głupi". Jego postać budzi u mnie sympatię, wydaje się taki swojskim, prostym chłopakiem, a potem mężczyzną, którego mimo wszystko chciałoby się poznać. Książkę tę można podzielić na dwie połowy. W pierwszej poznajemy dzieciństwo Forresta i jego młodość. Wydarzenia tutaj są bardzo realne. Później z kolei robi się troszeczkę absurdalnie, a sytuacje, w których uczestniczy Forrest, są oderwane od rzeczywistości. Można to uważać za wadę, ale ja miło spędziłam czas podczas czytania i naprawdę sporo się śmiałam. A tekst "chce mi się siku" jest naprawdę genialny. Ta książka to tylko 200 stron, a upchnięto tutaj tyle przygód, ze naprawdę ciężko za Forrestem i jego szalonym życiem nadążyć. Ja tę powieść pochłonęłam i z zaciekawieniem śledziłam jego losy. Były łzy śmiechu, a i od czasu do czasu łezka kręciła się ze wzruszenia. Dla mnie to świetna książka. Jeżeli chodzi o styl to na początku mnie denerwował. Książka celowo napisana jest z błędami stylistycznymi, żeby ukazać niski poziom inteligencji Forresta. Z czasem jednak zyskało to dla mnie pewien urok i przyzwyczaiłam się. kingaczyta.blogspot.com
Link do opinii
Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Rewelacyjna,lekka i zabawna książka.Film również mi się podobał mimo że znacznie różnił się od książki.Forrest mimo że nie jest najinteligentniejszym człowiekiem na ziemi to jest szczery,dobry i uczciwy.I jak tu go nie kochać?Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Pharea
Pharea
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 ksiażek 2015,
Świetna książka, zupełnie inna niż film. Uśmiałam się niesamowicie z tekstów Forresta, który inaczej niż w filmie jest wielkim facetem :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - koral
koral
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 2, Przeczytałam,
Książka mi się nie podobała. Film jest o wiele lepszy
Link do opinii
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Forrest Gump to dość nietypowy mieszkaniec Ameryki. Jego IQ wynosi niewiele ponad 70 punktów, ale mimo to zostaje zwerbowany do drużyny footballu i przyjęty do college'u. Lecz to nie koniec jego przygód i zabawnych perypetii. Losy Forresta śledzimy przez jakieś 20 - 30 lat. Nasz bohater przeżyje wiele przygód w które naprawdę bardzo ciężko uwierzyć. Książka całkiem fajna, łatwo się ją czytało. Tylko zastanawia mnie jeden fakt, w książce występuje wiele błędów z odmianie. Jestem ciekawa czy to po prostu drobne literówki lub przeoczenia czy świadomy zabieg mający na celu dokładniejsze ukazanie Gump'a jako idiotę.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-06, 52 książki 2013,
Gdy pierwszy raz wziąłem książkę Forrest Gump do ręki to bardzo się zdziwiłem, że ma zaledwie 192 strony... Przecież ponad dwugodzinna ekranizacja nie może się opierać na tak mało stronach... A jednak... Pewnie jestem jednym z wielu, którzy najpierw obejrzeli film, z resztą rewelacyjny film... Jednakże książce też nic nie można zarzucić, również jest rewelacyjna, chociaż znacznie odbiegająca od filmu... Co rusz w książce są inne wydarzenia (chociaż należałoby rzecz, że w filmie są inne sceny, niż te które pojawiały się w oryginale)... Jednak najważniejsze elementy zostały zachowane, czyli główni bohaterowie... Forrest, Jane, płk Dan, matka Forresta... Niezmienne zostało to, że Forrest nie jest zbyt mądry i rozgarnięty, jednak wciąż przeżywa nowe przygody... Książka ukazuje, że nie trzeba być mądrym jak Einstein by w życiu przeżyć coś wspaniałego, by po pewnym czasie powiedzieć: "....zawsze mogę popatrzeć w tył i powiedzieć, przynajmniej nie było nudno"... Ciekawa w tej książce jest narracja pierwszoosobowa... Jak pan Winston Groom potrafił się wczuć w Forresta w morzu przeżywanych przygód od dziecka aż po dorosłego... Już pierwsze zdanie pokazuje, że książka będzie ciekawa: "Bycie idiotem to nie taka łatwa sprawa"... Książkę podobnie jak film zdecydowanie polecam... Na pewno Ci co najpierw obejrzeli film będą zdziwieni, ale na pewno nie rozgoryczeni... I książka i film pokazują jak wiele w życiu Forresta mogłoby się wydarzyć... Zdecydowanie polecam wszystkim...
Link do opinii
Świetna, zabawna i dająca do myślenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytkakkk
edytkakkk
Przeczytane:2024-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia."

 

Tak zaczyna się książka" Forrest Gump" autorstwa Winstona Grooma.

 

I pewnie niejeden / niejedna powie - oglądałem / oglądałam film, był super. A ja Wam powiem: przeczytajcie książkę, to jest dopiero podróż przez życie fantastycznego, mądrego (wbrew temu, co mówi jego IQ) i wrażliwego chłopca.

W filmie jest zawarta może 1/10 z tego, co możemy przeczytać.

Forrest swoim życiem mógłby obdarzyć wielu ludzi. Swoim zachowaniem mógłby zawstydzić niejednego, a sprytem przechytrzyć największych cwaniaków.

 

Nie zaprzeczam, czytając, miałam przed oczami Toma Hanksa, jego twarzy nie dało się wymazać z mojej pamięci, tak fantastycznie odtworzył w filmie postać Forresta.

Jednak po raz kolejny sprawdza się reguła, że książka jest zdecydowanie lepsza od filmu.

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka wypuściło teraz na rynek piękne wydanie. Wiele mówiąca, twarda okładka zachęca do posiadania tej perełki w swojej biblioteczce.

 

A ponieważ teraz zbliżają się w naszym kraju wybory, może któryś z kandydatów skorzystałbym z hasła wyborczego Forresta "Chce nam się siku"... On porwał tłumy, bo był szczery, jak nikt dotąd... 

 

Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-02-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

W oryginale książka ,,Forrest Gump" ukazała się pod koniec lat 80. Jednak w tym roku Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło przypomnieć Czytelnikom tę kultową powieść i wydało ją w nowej szacie graficznej z twardą oprawą.

 

Książka opowiada historię chłopca z zaburzeniami intelektualnymi, którego mózg pracuje troszeczkę inaczej niż każdego z nas. Sam o sobie mówi ,,idiot", ale bynajmniej idiotą on nie jest. To doskonały matematyk, szachista, ma wielkie serce, jest szczery, potrafi doskonale grać na ustnej harmonijce i rozproszone myśli wcale mu w tym nie przeszkadzają. To właśnie z historii jego życia Winston Groom stworzył powieść na swój sposób niezwykłą. 

 

Akcja książki płynie swoim raczej niespiesznym tempem, jednak nie nudzi i momentami potrafi obrócić się o sto osiemdziesiąt stopni szokując tym Czytelnika. Główny bohater zostaje wciągnięty w wir najważniejszych wydarzeń historycznych, które sprawiają, że otwiera się przed nim rozdział nowej przygody. Narratorem powieści jest sam Forrest co sprawia, że wszystkie wydarzenia nabierają wyjątkowości i autentyczności. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć pokręcony sposób myślenia Forresta i wczuć się w jego sytuację. 

 

Sama postać Forresta jest skonstruowana w taki sposób, że tego chłopaka po prostu nie da się nie lubić. Z jednej strony jest to postać, która bawi, wzrusza, przełamuje stereotypy, uczy pewnej wrażliwości, skłania do refleksji, a z drugiej widzimy chłopca, który tak naprawdę nigdy nie zaznał pełni szczęści i jest nam go najzwyczajniej żal. Jednak prawda jest taka, że jego historia otwiera nam oczy i pokazuje jak życie potrafi być proste, pełne nadziei na lepsze jutro i że tak naprawdę nikt nie jest idealny i codziennie trzeba się mierzyć z własnymi przywarami. 

 

,,Forrest Gump" to powieść magiczna co wynika z niczego innego jak jej... prostoty. Każdy odnajdzie w jej treści wiele uniwersalnych prawd, miłość, ciepło i humor. Wierzę, że historia ta przypadnie do gustu większości z Was bez względu na preferencje gatunkowe. Serdecznie POLECAM!

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2024-02-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

BYCIE IDIOTĄ TO NIE PUDEŁKO CZEKOLADEK

 

,,Forrest Gump" obchodzi swoje trzydziestolecie. Co prawda ten filmowy, książka pojawiła się niemal dekadę wcześniej, ale chyba każdy się zgodzi, że kinowa adaptacja, bezbłędnie zrobiona przez Roberta Zemeckisa, o niebo lepsza od powieści, prześcignęła pierwowzór także pod względem popularności. Więc tak, ,,Forrest" ma swój jubileusz, jakikolwiek by on nie był, a z tej okazji dostajemy wznowienie po polsku pierwszego tomu jego przygód - tak, pierwszego, bo o ile film był jeden, powieści powstały dwie (druga w odpowiedzi na kinową produkcję, ale o tym może będzie jeszcze okazja szerzej opowiedzieć, kiedy indziej). I fajnie, bo dawno tej książki u nas nie było, a poznać warto, choćby z ciekawości, bo może i rzecz to specyficznie i nie dla każdego pisana i czasem pod tym względem męcząca, ale mająca w sobie coś.

 

Forrest Gump, co tu dużo mówić, jest niedorozwinięty. Ale radzi sobie w życiu i potrafi zaskoczyć. Więc teraz to życie wspomina, od zostanie gwiazdą futbolu, przez wojnę w Wietnamie, po spełnienie się w handlu. Ale przede wszystkim wspomina o swojej wielkiej miłości, a przez jego opowieść patrzymy jak przez dekady zmieniała się Ameryka...

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2024/02/forrest-gump-winston-groom.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2020-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chyba Forresta Gumpa nie muszę nikomu przedstawiać:)
Niesamowity człowiek, który przeżył wiele zdumiewających przygód w swoim życiu. Kim on nie był.  Uff...
Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Czasem pojawił się uśmiech na twarzy. Narracja poprowadzona jest z perspektywy głównego bohatera.
Jego życie to taka sinusoida zdarzeń. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale na spokojnie potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. I niewątpliwie ma szczęście do ludzi, których spotyka na swej drodze? Polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - zanett_m
zanett_m
Przeczytane:2019-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Bardzo pozytwyna opowieść po której łatwiej dostrzec jakie szczęście się ma. Czytając to śmiałam się to obgryzałam paznokcie z niepokoju ale nudy z pewnością nie zaznałam. Przygody Forresta, tak niewiarygodne udowodniają, jak mylne jest stwierdzenie, że "gorzej być nie może" a także potwierdzają, że pieniądze szczęścia nie dają. Nie dziwię się, że ta ksiązka stała się bestsellerem ;)

Link do opinii
Inne książki autora
Taka śliczna dziewczyna
Winston Groom0
Okładka ksiązki - Taka śliczna dziewczyna

Delia Jamison była wyjątkowo piękną dziewczyną. Jej liczni kochankowie, których porzucała bez najmniejszych skrupułów, dosłownie tracili dla niej głowę...

Przed zachodem
Winston Groom0
Okładka ksiązki - Przed zachodem

Beau Gunn, były waszyngtoński dziennikarz i autor sztuki teatralnej odnoszącej sukcesy na nowojorskiej scenie, znajduje się w punkcie zwrotnym swojego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy