Forrest Gump

Ocena: 4.71 (35 głosów)
Inne wydania:

Współczesna amerykańska powieść, zekranizowana w 1994 roku, ukazuje świat człowieka naiwnego, serdecznego, obdarzonego niezwykłą pamięcią i to, co może się w jego życiu wydarzyć.

Informacje dodatkowe o Forrest Gump:

Wydawnictwo: 12 Posterunek
Data wydania: 1995 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7129-136-1
Liczba stron: 2138
Tytuł oryginału: Forrest Gump
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Julita Wroniak-Mirkowicz

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Forrest Gump

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Forrest Gump - opinie o książce

O wiele bogatsza, ciekawsza i poniekąd lepsza, niż film, chociaż ekranizacja niczego sobie ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Betsy
Betsy
Przeczytane:2016-01-07,
a podróż z Gumpem po całym świecie, przez te wszystkie jego przygody i marzenia, okraszone są niezwykłym poczuciem humoru. Teksty samego bohatera jak i sytuacje, w których się znalazł, wywołują w nas szczery uśmiech i z każdą stroną chłoniemy historię coraz mocniej, bo wciąż się zastanawiamy, co też znowu przytrafi się naszemu Forrestowi. Powiem Wam, że nie mogłam oderwać się od lektury i do samego końca nie opuszczał mnie dobry humor. Ale nie ma się co dziwić - z tak barwnym bohaterem, z tak ciepłym i interesującym podejściem do życia, historia wygląda niesamowicie. W żadnym wypadku prześmiewczo, a jedynie z dobrym słowem i życiową mądrością. I tak jak głoszą słowa na okładce - to po prostu trzeba przeczytać. Jak najmocniej polecam!
Link do opinii
Swoją przygodę z Forrestem zaczęłam od filmu i myślę, że nie jestem pierwsza. Zakochałam się w historii mało inteligentnego bohatera i w jego prostym spojrzeniu na świat, więc kiedy dostałam przypadkiem tą książkę, to od razu zaczęłam czytać. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to język. Proste zdania, literówki, czasami pomylenie słów. Zakochałam się! To niesamowite, że autor tak doskonale wprowadził nas w świat Forresta za pomocą języka. Jednak po zakończeniu czułam się nieco zmęczona i taka pusta w środku. Im dłużej czytałam, tym bardziej czułam wręcz nadmiar tych przygód, co raz to bardziej fantastycznych i niesamowitych. A na końcu mi brakowało puenty. W prawdzie Forrest podsumował, że jego życie nie było nudne, ale brakowało mi potwierdzenia, że Forrest przeżył szczęśliwe życie. Filmowy bohater był mi jakoś bliższy. I może nie myślę tak jako pierwsza, bo tak naprawdę książka otrzymała rozgłos dopiero po ekranizacji. Polecam, jednak sama nie wiem, od czego lepiej zacząć: od książki, czy też od filmu. _______________________________ oficjalna recenzja na stronie: https://literatela.wordpress.com/2015/08/30/o-trudnym-zyciu-idioty/
Link do opinii
Całkiem niedawno dowiedziałam się o istnieniu tej książki. Zawsze kojarzyłam tylko film, którego nigdy nie miałam okazji obejrzeć w całości. Teraz mogę tylko żałować, że tak późno poznałam Forresta. Podobno film jest znacznie lepszy niż książka, ale też całkiem inny. Muszę więc szybko sama to sprawdzić. Główny bohater książki, Forrest Gump, jest postrzegany przez społeczeństwo jako idiota. Jego iloraz inteligencji nie jest zbyt wysoki, co przekłada się na jego zachowanie, aczkolwiek natura nie poskąpiła mu za to wzrostu. Forrest ima się różnych zajęć, trafia w różne, często dziwne miejsca i ciągle, ale zazwyczaj nieświadomie, wpada w jakieś kłopoty. Jego życie jest jednak barwne, nie ma w nim miejsca na nudę. Forrest sam mówi o sobie w ten sposób: "może jestem idiota, ale nie jestem głupi". Jego postać budzi u mnie sympatię, wydaje się taki swojskim, prostym chłopakiem, a potem mężczyzną, którego mimo wszystko chciałoby się poznać. Książkę tę można podzielić na dwie połowy. W pierwszej poznajemy dzieciństwo Forresta i jego młodość. Wydarzenia tutaj są bardzo realne. Później z kolei robi się troszeczkę absurdalnie, a sytuacje, w których uczestniczy Forrest, są oderwane od rzeczywistości. Można to uważać za wadę, ale ja miło spędziłam czas podczas czytania i naprawdę sporo się śmiałam. A tekst "chce mi się siku" jest naprawdę genialny. Ta książka to tylko 200 stron, a upchnięto tutaj tyle przygód, ze naprawdę ciężko za Forrestem i jego szalonym życiem nadążyć. Ja tę powieść pochłonęłam i z zaciekawieniem śledziłam jego losy. Były łzy śmiechu, a i od czasu do czasu łezka kręciła się ze wzruszenia. Dla mnie to świetna książka. Jeżeli chodzi o styl to na początku mnie denerwował. Książka celowo napisana jest z błędami stylistycznymi, żeby ukazać niski poziom inteligencji Forresta. Z czasem jednak zyskało to dla mnie pewien urok i przyzwyczaiłam się. kingaczyta.blogspot.com
Link do opinii
Rewelacyjna,lekka i zabawna książka.Film również mi się podobał mimo że znacznie różnił się od książki.Forrest mimo że nie jest najinteligentniejszym człowiekiem na ziemi to jest szczery,dobry i uczciwy.I jak tu go nie kochać?Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Pharea
Pharea
Przeczytane:2015-03-18,
Świetna książka, zupełnie inna niż film. Uśmiałam się niesamowicie z tekstów Forresta, który inaczej niż w filmie jest wielkim facetem :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - koral
koral
Przeczytane:2014-02-13,
Książka mi się nie podobała. Film jest o wiele lepszy
Link do opinii
Forrest Gump to dość nietypowy mieszkaniec Ameryki. Jego IQ wynosi niewiele ponad 70 punktów, ale mimo to zostaje zwerbowany do drużyny footballu i przyjęty do college'u. Lecz to nie koniec jego przygód i zabawnych perypetii. Losy Forresta śledzimy przez jakieś 20 - 30 lat. Nasz bohater przeżyje wiele przygód w które naprawdę bardzo ciężko uwierzyć. Książka całkiem fajna, łatwo się ją czytało. Tylko zastanawia mnie jeden fakt, w książce występuje wiele błędów z odmianie. Jestem ciekawa czy to po prostu drobne literówki lub przeoczenia czy świadomy zabieg mający na celu dokładniejsze ukazanie Gump'a jako idiotę.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-06,
Gdy pierwszy raz wziąłem książkę Forrest Gump do ręki to bardzo się zdziwiłem, że ma zaledwie 192 strony... Przecież ponad dwugodzinna ekranizacja nie może się opierać na tak mało stronach... A jednak... Pewnie jestem jednym z wielu, którzy najpierw obejrzeli film, z resztą rewelacyjny film... Jednakże książce też nic nie można zarzucić, również jest rewelacyjna, chociaż znacznie odbiegająca od filmu... Co rusz w książce są inne wydarzenia (chociaż należałoby rzecz, że w filmie są inne sceny, niż te które pojawiały się w oryginale)... Jednak najważniejsze elementy zostały zachowane, czyli główni bohaterowie... Forrest, Jane, płk Dan, matka Forresta... Niezmienne zostało to, że Forrest nie jest zbyt mądry i rozgarnięty, jednak wciąż przeżywa nowe przygody... Książka ukazuje, że nie trzeba być mądrym jak Einstein by w życiu przeżyć coś wspaniałego, by po pewnym czasie powiedzieć: "....zawsze mogę popatrzeć w tył i powiedzieć, przynajmniej nie było nudno"... Ciekawa w tej książce jest narracja pierwszoosobowa... Jak pan Winston Groom potrafił się wczuć w Forresta w morzu przeżywanych przygód od dziecka aż po dorosłego... Już pierwsze zdanie pokazuje, że książka będzie ciekawa: "Bycie idiotem to nie taka łatwa sprawa"... Książkę podobnie jak film zdecydowanie polecam... Na pewno Ci co najpierw obejrzeli film będą zdziwieni, ale na pewno nie rozgoryczeni... I książka i film pokazują jak wiele w życiu Forresta mogłoby się wydarzyć... Zdecydowanie polecam wszystkim...
Link do opinii
Świetna, zabawna i dająca do myślenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2024-02-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

BYCIE IDIOTĄ TO NIE PUDEŁKO CZEKOLADEK

 

,,Forrest Gump" obchodzi swoje trzydziestolecie. Co prawda ten filmowy, książka pojawiła się niemal dekadę wcześniej, ale chyba każdy się zgodzi, że kinowa adaptacja, bezbłędnie zrobiona przez Roberta Zemeckisa, o niebo lepsza od powieści, prześcignęła pierwowzór także pod względem popularności. Więc tak, ,,Forrest" ma swój jubileusz, jakikolwiek by on nie był, a z tej okazji dostajemy wznowienie po polsku pierwszego tomu jego przygód - tak, pierwszego, bo o ile film był jeden, powieści powstały dwie (druga w odpowiedzi na kinową produkcję, ale o tym może będzie jeszcze okazja szerzej opowiedzieć, kiedy indziej). I fajnie, bo dawno tej książki u nas nie było, a poznać warto, choćby z ciekawości, bo może i rzecz to specyficznie i nie dla każdego pisana i czasem pod tym względem męcząca, ale mająca w sobie coś.

 

Forrest Gump, co tu dużo mówić, jest niedorozwinięty. Ale radzi sobie w życiu i potrafi zaskoczyć. Więc teraz to życie wspomina, od zostanie gwiazdą futbolu, przez wojnę w Wietnamie, po spełnienie się w handlu. Ale przede wszystkim wspomina o swojej wielkiej miłości, a przez jego opowieść patrzymy jak przez dekady zmieniała się Ameryka...

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2024/02/forrest-gump-winston-groom.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2020-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chyba Forresta Gumpa nie muszę nikomu przedstawiać:)
Niesamowity człowiek, który przeżył wiele zdumiewających przygód w swoim życiu. Kim on nie był.  Uff...
Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Czasem pojawił się uśmiech na twarzy. Narracja poprowadzona jest z perspektywy głównego bohatera.
Jego życie to taka sinusoida zdarzeń. Czasem jest lepiej, czasem gorzej, ale na spokojnie potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. I niewątpliwie ma szczęście do ludzi, których spotyka na swej drodze? Polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - zanett_m
zanett_m
Przeczytane:2019-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Bardzo pozytwyna opowieść po której łatwiej dostrzec jakie szczęście się ma. Czytając to śmiałam się to obgryzałam paznokcie z niepokoju ale nudy z pewnością nie zaznałam. Przygody Forresta, tak niewiarygodne udowodniają, jak mylne jest stwierdzenie, że "gorzej być nie może" a także potwierdzają, że pieniądze szczęścia nie dają. Nie dziwię się, że ta ksiązka stała się bestsellerem ;)

Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2018-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niesamowicie zabawna, pełna humoru powieść, która jednocześnie wprawia w zadumę o swoim życiu. Pokazuje jak można podąrzać za marzeniami i jak poradzić sobie w życiu mimo kiepskiego startu i nieustannie rzucanych kłód pod nogi. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Inka
Inka
Przeczytane:2018-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wspaniała, wciągająca od pierwszej strony, zabawna, poruszająca czułą nutę w sercu, mądra i optymistyczna historia! Głównego bohatera nie sposób nie polubić, jak i całej książki. Zdecydowanie warto ją przeczytać! 

Link do opinii
Inne książki autora
Forrest Gump
Winston Groom0
Okładka ksiązki - Forrest Gump

To opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna "opowieść idioty". Na jej podstawie nakręcono...

Gump i spółka
Winston Groom0
Okładka ksiązki - Gump i spółka

Kontynuacja bestsellerowej powieści Forrest Gump. "Każdemu zdarza się spudłować w życiu, dlatego wokół spluwaczek leżą gumowe wycieraczki"- powiada Gump...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy