Nagrodzony na Festiwalu w Gdyni dramat "Wszystkie nasze strachy"

Data: 2021-10-23 11:04:01 Autor: adudek
udostępnij Tweet

Dramat Wszystkie nasze strachy to film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia niezwykle barwnej postaci, artysty Daniela Rycharskiego. Produkcja ta zdobyła liczne nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Obrazek w treści

Opowieść, która bazuje na prawdziwych wydarzeniach i autentycznej postaci, jaką jest niezwykle ceniony artysta, orędownik wolności, sprawiedliwości i równości, swój debiut kinowy będzie miała na początku listopada. Sprawdźmy, co wiemy o filmie. 

Wszystkie nasze strachy – opis filmu 

Film Wszystkie nasze strachy to jak już wspominaliśmy dramat produkcji polskiej, którego bohaterem jest postać inspirowana artystą, zagorzałym katolikiem, aktywistą, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz laureatem Paszportu „Polityki", czyli Danielem Rycharskim.

W filmie poznajemy Daniela, miejscowego artystę i człowieka mocno wierzącego. Jego dom udekorowany jest jego malowidłami, a rzeźby, które wykonuje, wystawiane są w Warszawie w wielkich i znanych galeriach. Artysta jest także autorem podświetlanych kapliczek, które pozdrawiają przechodniów głosami mieszkańców. Daniel to człowiek wierzący, ale jednocześnie jego znakiem rozpoznawczym jest ozdobiona tęczą bluza.

Czytaj również: Co nowego w kinach? Premiery kinowe od 22 do 29 października 2021 roku

Choć głęboko wierzy i jest mocno angażującym się w życie kościoła katolikiem, to uważa, że każdy jest równy, a kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, bez względu na wiarę, światopoglądy czy przynależność płciową. Dramatyczne wydarzenia zmuszają Daniela do wzięcia udziału w odważnej walce w obronie swoich idei. Postanawia raz na zawsze rozprawić się z homofobicznymi zachowaniami w miasteczku, w którym żyje. 

Przeglądam się w tym filmie jak w lustrze – mówi Daniel Rycharski. Bohater jest wykluczony ze względu na przynależność do grupy LGBT+ zarówno na wsi, jak i w Kościele. Z kolei wielkomiejskie środowisko artystyczne, do którego również należy, dystansuje się do jego głębokiej wiary i zaangażowania w protesty chłopskie. Dla Łukasza Rondudy bardzo ważne było ukazanie tych sprzeczności – podsumowuje artysta.

Wszystkie nasze strachy – obsada filmu

Film Wszystkie nasze strachy to produkcja w doskonałej aktorskiej obsadzie. W roli Daniela zobaczymy Dawida Ogrodnika, znanego z takich filmowych hitów jak: Ostatnia Rodzina, Jesteś Bogiem, Chce się żyć, czy Najmro. Kocha, kradnie, szanuje. Aktor jest dwukrotnym zdobywcą Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł. Ma na swoim koncie wiele wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Posiada także tytuł Shooting Star 2019, przyznawany najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina.

Czytaj również: Wszystkie nasze strachy, informacje o filmie - opis

Na ekranie towarzyszą mu: Maria Maj (Między nami dobrze jest), Andrzej Chyra (W imię..., Carte blanche), Jacek Poniedziałek (Serce miłości, Pakt), Oskar Rybaczek (Klangor, Ślad), Agata Łabno, Jowita Budnik (Plac Zbawiciela, Jeziorak), Karolina Bruchnicka (Córka trenera, Moje wspaniałe życie), Konrad Eleryk (Klangor, Furioza), Piotr Trojan (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Znaki), Wiktoria Kruszczyńska, Ewa Konstancja Bułhak (Drogówka, Dzień kobiet) oraz Wojtek Ziętek (Boże Ciało, Jak najdalej stąd).

Reżyserami filmu Wszystkie nasze strachyŁukasz Ronduda nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji Performer i Serce miłości oraz Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu. 

Wszystkie nasze strachy – gdzie obejrzeć film

Film Wszystkie nasze strachy to kolejna produkcja polska, na którą już wkrótce wybierzemy się do polskich kin. Premierę filmu zaplanowano na 5 listopada 2021 roku. 

Wszystkie nasze strachy – opinie o filmie

Opisywana produkcja to dramat poruszający bardzo istotne i ważne problemy społeczne dotyczące wykluczeń, homofobii i niesprawiedliwości. Film wzrusza, opowiadając bardzo przejmującą historię charyzmatycznego, walczącego o sprawiedliwość artysty. 

Przeczytaj również:  Pierwszy trailer thrillera psychologicznego The Lost Daughter

Film miał już swój pierwszy pokaz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie dosłownie rozbił bank, zgarniając wiele nagród. Wszystkie nasze strachy ma bowiem na swoim koncie Złote Lwy, nagrodę za Najlepsze zdjęcia, Nagrodę Kin Studyjnych, Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Jury Młodych. Film zebrał również mnóstwo pozytywnych recenzji.

Wszystkie nasze strachy – książki

Film powstał na bazie własnego scenariusza. I choć bazuje na autentycznej postaci, na której życiu wzorowali się twórcy, nie opiera się jednak na książce. W zamian polecamy lekturę powieście o tytule Nasze wszystkie światła

Książkę można kupić taniej poniżej: 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.