Chcesz wymienić się książkami? Jest na to aplikacja!

Data: 2019-09-27 08:14:03 Autor: pobarski

Chcielibyście powymieniać się przeczytanymi książkami, jednak w waszej okolicy nie ma sprawnie działających biblioteczek bookcrossingowych ani akcji z wymianami książkowymi? Nic straconego – wystarczy pobrać specjalną aplikację.

Nextplease aplikacja bookcrossingowafot. kadr z filmu promocyjnego Nextplease!

Bookcrossing, czyli wymiana książek pomiędzy czytelnikami, narodził się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i od tego czasu cały czas ewoluuje. Coraz częściej w miejscach publicznych spotkać możemy biblioteczki bookcrossingowe, a poszczególne organizacje – takie jak stowarzyszenia czy biblioteki – organizują cykliczne wymiany książkowe.

Nextplease! - aplikacja do wymiany książek na telefon

Co jednak zrobić, gdy w pobliżu miejsca Waszego zamieszkania nie ma niczego takiego? Jak się okazuje, ten problem właśnie stał się rozwiązany dzięki aplikacji Nextplease! Na nowej platformie wymienicie się książkami pomiędzy polskimi czytelnikami.

 autorzy Nextpleasena fotografii: autorzy aplikacji Nextplease!

Nextplease! stworzone zostało przez start-upową grupę składającą się ze studentów takich kierunków jak informatyka, zarządzanie czy dziennikarstwo, ale łączy ich miłość do literatury. Przez ponad półtora roku grupa zapalonych czytelników pracowała nad tym, by we wrześniu tego roku wystartowała ich własna aplikacja bookcrossingowa.

Jak wymieniać książki przez Internet?

Aby wymienić się książkami, należy dodać swoje tytuły do wirtualnej biblioteczki, następnie można wybierać spośród innych książek na wymianę udostępnionych przez użytkowników. Gdy wybierzecie konkretny tytuł, właściciel książki otrzyma zaproszenie do wymiany – może wybrać inną książkę z Waszych zasobów lub zdecydować się na wymianę za BookiCoiny, wewnętrzną walutę w aplikacji.

Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie

- Aplikacja jest darmowa, nie wyświetlają się również żadne reklamy. W przypadku wymiany książka za książkę również nie ma żadnych kosztów. Daliśmy jednak możliwość wymian jednostronnych, dzięki czemu możemy wziąć książkę od innego użytkownika w zamian za "bookicoins". Jest to nasza wewnętrzna waluta, która usprawnia schemat wymiany. 1 bookicoins = 1  PLN. Drugi użytkownik otrzymuje odpowiednią ilość "bookicoins" na swoje konto i za nie może proponować wymianę kolejnej osobie – tłumaczy Daniel Wojciechowski, CEO Nextplease.app.

Książki można wymieniać „z ręki do ręki”, w czasie spotkań na żywo lub wysyłkowo. Choć aplikacja dostępna jest czytelników dopiero od września, to już teraz z funkcjonalności NextPlease! korzysta ok. 1000 użytkowników.

Czytaj także: Na Śląsku znów wymieniono się książkami

Mamy włączone narzędzia analityczne i widzimy, że codziennie dochodzi do nowych wymian. Na dziś kilkuset zaproponowało już wymianę oraz otrzymało nowe książki zupełnie za darmo – mówi D. Wojciechowski.

Nextplease! aplikacja - gdzie pobrać?

Młoda firma wierzy w sukces swojej aplikacji, jednocześnie zapewnia, że NextPlease! jest cały czas w fazie rozwojowej, a autorzy aplikacji będą rozwijać ją o kolejny moduły – m.in. sekcje z recenzjami czy listę życzeń. Obecnie aplikacja dostępna jest jedynie na urządzenia z systemem Android i iOS. W przyszłości uruchomiona ma zostać także wersja na przeglądarkę internetową, dostępna dla użytkowników tradycyjnych komputerów PC.

Czy skorzystacie z aplikacji? Co myślicie o tym pomyśle?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.