Za upadanie księgarń odpowiedzialne są samorządy – twierdzi wiceminister kultury

Data: 2019-07-19 10:55:12 Autor: pobarski

W środę w Sejmie na temat informacji o stanie czytelnictwa dyskutowali członkowie Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wiceminister kultury odpowiedzialnością za upadanie kolejnych księgarń obarczyła samorządy.

Sejm fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Podczas środowego posiedzenia dwie Sejmowe Komisje omawiały stan rynku książki w 2018 roku. Wyniki badań Biblioteki Narodowej i stanie czytelnictwa w Polsce przytoczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, przypominając, że w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę przeczytać miało tylko 37% Polaków, jednak tendencja spadkowa została zatrzymana.

Czytaj także: W 2018 roku zamknięto kolejne biblioteki

Wiceminister Gawin wypowiedziała się równiez na temat samorządów i ich roli w… ochronie niezależnych księgarń. Według wiceminister, samorządy powinny wprowadzić własne regulacje prawne, które pozwoliłyby przetrwać księgarniom w trudnym okresie zakupów internetowych.

– Samorządy robią w rozwoju, propagowaniu czytelnictwa zdecydowanie za mało [...]. Nie powinniśmy kupować tylko książek w koszach w supermarketach, ale powinny się utrzymać księgarnie. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w miastach małych, poniżej 50 tys. mieszkańców, gdzie księgarni już w ogóle nie ma. Książki kupuje się w supermarketach. I teraz, na poziomie prawa lokalnego samorządy mogłyby naprawdę zorganizować czy wprowadzić pewną formułę prawną, która pozwoliłaby utrzymać się księgarniom. Najzwyczajniej w świecie po prostu nie chcą. Jest za mało nacisku na samorządy, by zobaczyły w księgarniach pewną wartość. Już zobaczyły w bibliotekach, głównie dlatego, że właśnie MKiDN finansuje ogromną część bibliotek – mówiła w środę Magdalena Gawin, o czym czytamy w licznych doniesieniach prasowych.

Jak miałaby wyglądać wspomniana przez minister „formuła prawna”? Tego, niestety, nie wiemy. W środę wypowiadali się również wiceminister edukacji Maciej Kopeć oraz dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Dyrektor BN zwrócił uwagę, że coraz więcej kupuje się książek na prezent.

Co o tym sądzicie? Czy w Waszej okolicy znajdują się tradycyjne księgarnie? Kupujecie w nich książki? Co mogłoby Was zachęcić do korzystania z ich oferty?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Trzecia terapia
Danuta Chlupova
Trzecia terapia
Klub fanek W.M. Oliwia
Majka Milejko
Klub fanek W.M. Oliwia
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Pokaż wszystkie recenzje