Zabytkowa biblioteka stała się hitem na TikToku!

Data: 2022-08-18 14:00:44 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Chociaż mówi się, że czytelnictwo na całym świecie spada, to – jak się okazuje – za selfie wśród książek można zdobyć sporo „serduszek” w social mediach. Jedna z zabytkowych bibliotek od niedawna stała się hitem TikToka i Instagrama. Gdzie więc trzeba się wybrać, by nagrać idealny książkowy filmik?

Obrazek w treści Zabytkowa biblioteka stała się hitem na TikToku! [jpg] fot. Donatas Dabravolskas / Wikimedia Commons

Ludzie masowo zjeżdżają do Rio de Jaineiro, by zrobić sobie zdjęcie wśród kilkusetletnich woluminów i klimatycznych wnętrz. Chociaż, patrząc na fotki i filmiki, które w ekspresowym tempie są zamieszczane w sieci, brazylijska biblioteka może zachwycić nie tylko książkoholików. Jej przepych niejednego może przyprawić o nagły zawrót głowy!

Najpiękniejsza biblioteka na świecie?

Real Gabinete Português de Leitura (Królewski Gabinet Czytelnictwa Portugalii) został wybudowany w 1837 roku przy jednej z ulic Rio de Jaineiro. W plebiscycie magazynu Time został uznany za czwartą najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Instytucja została założona przez grupę 43 portugalskich imigrantów, by pomóc w edukacji innych Portugalczyków znajdujących się w Brazylii. 

czytaj także:  Salman Rushdie zaatakowany nożem. Pisarz przetransportowany do szpitala

Zbiory zgromadzone przez bibliotekę są dziś bezcenne. Dodatkowo dzięki wyjątkowej stalowej konstrukcji i grubym murom nie grozi im ani temperatura, ani wilgoć, ani nawet pożar. Portugalczycy mogą więc być spokojni o pierwsze wydanie ich narodowej epopei, czyli Luzjad autorstwa Luisa de Camõesa, które pochodzi z 1572 roku.

Popularność biblioteki w mediach

Pierwszy wzrost popularności biblioteki nastąpił w 2014 roku, kiedy Brazylia była gospodarzem Mundialu. Wtedy do Rio de Jaineiro przybyło wielu turystów z całego świata. Wieczory spędzali oni na stadionach, a za dnia zwiedzali miasto. Bez echa nie przeszedł również artykuł w magazynie Time poświęcony tamtejszej bibliotece. Z roku na rok coraz więcej osób odwiedza to magiczne miejsce. 

czytaj także: Przenieś się do świata Jane Austen i zamieszkaj w posiadłości Bennetów!

Dziś zabytkowe wnętrza robią furorę na TikToku i Instagramie. Miłośnicy literatury są zachwyceni biblioteką, która rozciąga się na wiele poziomów. Również ci, którzy przez rok nie przeczytali ani jednej strony, mogą docenić XIX-wieczny budynek. Zwłaszcza że selfie wśród tylu książek wygląda naprawdę imponująco! Pracujący w tym miejsce historycy i filolodzy nie są w pełni zadowoleni z takiego obrotu spraw, jednak nawet oni muszą przyznać, że zdjęcie zrobione w tym miejscu wygląda zadziwiająco dobrze! 

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe TikToki wykonane w tej zachwycającej bibliotece:

@rio_seu_lindo A biblioteca da Bela fica no Rio! 🥀 #riodejaneiro #dicasdorio #fyp #turismo #centrodorio #historia #biblioteca #realgabineteportuguēsdeleitura som original - Rio Seu Lindo
@cariuchain Vão lá ver meu insta #booktok #bookstanbrasil #realgabineteportuguēsdeleitura Hey Jesus loves you so much repent and turn to him - Gabriel Storm

Planujecie się tam kiedyś wybrać?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje