Żeby nie było śladów - nagrodzony na festiwalu w Gdyni dramat dziś na TVP 1

Data: 2024-05-18 16:54:14 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Stacja TVN 1 wyemituje dziś w godzinach wieczornych głośny polski dramat bazujący na reporterskiej książce i oparty na prawdziwej historii, film nagrodzony na festiwalu w Gdyni, obsypaną nagrodami produkcję Żeby nie było śladów

Plakat polskiego dramatu "Żeby nie było śladów".  

Film Żeby nie było śladów to produkcja z roku 2021, która opowiada wstrząsającą historię zabójstwa Grzegorza Przemyka, jaka miała miejsce w latach 80-tych, w Polsce. Film dziś zobaczymy w Polskiej telewizji. O czym jest? I czy warto go zobaczyć? 

Żeby nie było śladów – opis filmu

Film Żeby nie było śladów to polski dramat, którego akcja rozpoczyna się w maju 1983 roku. Zawieszony stan wojenny nie powoduje, że władza nie tępi wszelkich protestów. W tych dniach maturzysta Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej zostaje zatrzymany przez milicyjny patrol, po czym skatowany. Umiera po dwóch dniach w szpitalu. świadkiem tych dramatycznych wydarzeń jest jego kolega, Jurek Popiel. Chłopak postanawia, że zawalczy o sprawiedliwość dla Grzegorza. Władza nic nie robi sobie z jego gróźb. 

Przeczytaj także: Przysięga - odc. 567 - streszczenie - Suat pomoże Emirowi i Kemalowi?

Sytuacja jednak mocno się zmienia, kiedy ludzie, którzy tłumnie pojawiają się na jego pogrzebie, głośno zaczynają sprzeciwiać się władzy. Operację o kryptonimie "Junior" osobiście nadzoruje minister spraw wewnętrznych, generał Czesław Kiszczak. Mam on za zadanie powstrzymanie do ujawnienia prawdy. Zbrodnia ma być zatuszowana. 

Żeby nie było śladów – obsada filmu

W głównych rolach w filmie wystąpili: Tomasz Ziętek jako Jurek Popiel, Mateusz Górski jako Grzegorz Przemyk, Sandra Korzeniak jako Barbara Sadowska i Robert Więckiewicz jako generał Czesław Kiszczak. 

Przeczytaj także: Przysięga - odc. 566 - streszczenie - Suat pomoże Emirowi i Kemalowi?

W pozostałych rolach pojawiają się: Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna.

Reżyserem filmu Żeby nie było śladów jest Jan P. Matuszyński, zaś autorką scenariusza Kaja Krawczyk-Wnuk

Żeby nie było śladów – gdzie obejrzeć film?

Film Żeby nie było śladów to filmowy dramat, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2021 roku. Film był już pokazywany w polskiej telewizji, jest dostępny także na DVD oraz VOD, można go obejrzeć na Prime Video. Dziś ponownie zobaczymy go na jednym z kanałów telewizyjnych. 

Czytaj również: Free Guy, komedia fantasy o mężczyźnie w grze komputerowej dziś na Polsacie

Żeby nie było śladów wyemituje stacja TVP 1 w sobotę, 18 maja 2024 roku o godzinie 21:20. Film będzie można obejrzeć ponownie w poniedziałek, 20 maja 2024 o godzinie 1:10, na antenie tej samej stacji. 

Żeby nie było śladów - opinie o filmie

Film Żeby nie było śladów przypadnie do gustu zwolennikom polskich dramatów i produkcji, które bazują na prawdziwych wydarzeniach. To zapis wstrząsających wydarzeń i represji, jakich Polacy doświadczali w czasie PRL, z rąk milicji i polskich władz. To także produkcja oparta na faktach. 

Żeby nie było śladów ma na swoim koncie wiele nagród. Są to między innymi: Orzeł - Najlepsza drugoplanowa rola męska Jacek Braciak; Złote Lwy: Nagroda Specjalna - Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą Jan P. Matuszyński, Nagrody Indywidualne - Najlepsza scenografia Paweł Jarzębski, Srebne Lwy - Zdobywca Aneta Hickinbotham, Jan P. Matuszyński, Leszek Bodzak i wiele więcej. 

Przeczytaj także:


Żeby nie było śladów – książki

Opisywany film to produkcja, która ma swój książkowy odpowiednik. Produkcja bazuje nie tylko na faktach, ale powstała na bazie reporterskiej książki Cezarego Łazarewicza o tytule Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. .

Tagi: filmy w tv, dramaty, filmy oparte na faktach, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz0
Okładka książki - Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

,,Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Pokaż wszystkie recenzje